Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok leke zorlu olabilir ancak temizlik yaparken özellikle ev hanımlarının en korkulu rüyası kıyafetlerine çamaşır suyu değmesidir. Çamaşır suyu birçok alanda temizlik için kullanıldığı için bu lekelere yakalanmak oldukça doğaldır. Çamaşır suyu hijyen anlamında oldukça etkili bir temizlik ürünüdür. Bulaşıktan tutun da banyo temizliğine kadar çamaşır suyu kullanılmaktadır. Birçok evde sık sık tüketilen çamaşır suyunun bir de ağartıcı özelliği vardır. Koyu renkli çamaşırlarda farklı bir renk vererek leke bırakan aynı zamanda beyaz renkli çamaşırlarda da sarımtrak bir renk bırakması kıyafetin gözle görülür bir renk değişimine uğramasına neden olur. Çamaşır suyu aynı zamanda bazı kıyafetlerde desenler oluşturmak için görsellik adına da kullanılmaktadır.

Eğer evde giymediğiniz renginin artık solduğunu düşündüğünüz ürünlerinizde çamaşır suyu kullanarak bu ürünü tekrar geri kazanabilirsiniz. Bu durumlarda oldukça işe yarasa da istenmeyen sonuçlar da doğuran çamaşır suyu lekesinden kurtulmak neredeyse imkansız olarak bilinmektedir. En az çamaşır suyu kadar bazik özelliği bulunan bir ürün sayesinde bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Bazen de çivi çiviyi söker mantığı ile hareket ederek çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak için yine çamaşır suyuna da başvurabilirsiniz. Özellikle bazı hastalıklar mikropların vücuda girmesi ve eşyalara taşınmasından dolayı doktorlar eskiden beri çamaşır suyu ile sık kullandığınız ürünleri yıkamanız gerektiğini söylemektedir Bu da çamaşır suyunun mikrop öldürücü özelliğinin göstergesidir. Ancak bunun bir de yan etkisi olarak kıyafetlerde ve eşyalarda özellikle boyalı eşyalarda çamaşır suyu olumsuz bir etki bırakmaktadır.

Giysilerden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Beğenerek aldığınız hatta bazen giymeye kıyamadığınız kıyafetlerde çamaşır suyu lekesi bulaştığını görmek sizleri üzebilir. Ancak anlatacağımız yöntemlerle çamaşır suyu lekesine alternatif çözümler üretebilirsiniz. Çamaşır suyu lekesini genelde kapatmak ve eskisi gibi göstermek için bazı pratik oldukça hayat kurtarıcı yöntemler bulunmaktadır.

Öncelikle çamaşır suyu lekesi bulaşan kıyafetinizin kurumasına izin vermeden bir tampon uygulayarak çamaşır suyu lekesini, yani yüzeydeki fazlalığını alın. Daha sonrasında da bir miktar alkolü bir parça pamuğa dökün. Çamaşır suyu lekesi bulaşmış olan kıyafetinizin lekeli olan bölgesini bu pamukla beraber ovalayın, biraz da çevresini ovalamanız gerekebilir. Daha sonrasında da lekeli olan kıyafetinizin eski haline dönmesini gözlemleyene kadar aynı işlemi birkaç pamuk değiştirerek yapabilirsiniz. Bu yöntem oldukça pratik ve basit bir yöntemdir. Ancak lekenin büyüklüğüne bağlı olarak bu yöntem bazen işe yaramayabilir. Genelde koyu renkli kıyafetlerde bu yöntemin olumlu sonuçlar verdiği daha çoktur.

Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa yapmanız gereken diğer işlem kıyafetinizden vazgeçmemek adına renginden vazgeçmenizdir. Çamaşır suyu lekesi bulunan kıyafetinizin tamamını çamaşır suyuna batırarak tüm renklerin eşitlenmesini ve bu şekilde lekelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır suyu lekesinden kurtulmak için kesin bir çözüm olan bu yöntemle beraber batik desenler de vererek kıyafetinizi eskisinden daha renkli bir hale getirebilmeniz de mümkündür. Bunun için öncelikle bir kova su hazırlayın ve daha sonrasında bu kovanın içerisine biraz yoğun kıvamda olan çamaşır sularından dökün. Ardından lekeli olan kıyafetinizi bir iple bağlayın. Bu ipin bir düzeni olmasına gerek yoktur. Daha sonra başlanmış olan kıyafetinizi çamaşır suyu bulunan kovaya bastırın kısa bir süre kalmasını bekleyin ve ardından yıkayarak kıyafetinizdeki lekeyi kullanabilir bir hale getirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.