Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamur lekesi genel olarak zor lekeler arasında yer alır. Yağmur yağdığı zaman yürürken, yanınızdan bir araç geçerken, bir şekilde herkesin üzeri çamur olur. Çamur lekesi aslında sanıldığı kadar zor çıkan bir leke değil, sadece çamur lekesi oluştuğu anda ya da leke kuruduktan sonra müdahale ediliş sürecine göre farklılık gösterir. Çamur lekesini farklı yüzeylerden çıkarabilirsiniz. Bunun için bazı yöntemler bulunur.

Halıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize çamur bulaştıktan sonra eve gelince halıya bastığınızda, halı çamur lekesi olabilir. Çamur lekesi aslında zor bir leke değil ancak çamur lekesinin halı üzerinde kurumaması gerekir. Çamurun bulaştığı yüzeye direkt olarak sabunlu su ile silseniz bile, leke anında yok olur. Çamur lekesi kuruduğu zaman bulunduğu yüzeyde zor çıkan bir leke haline gelir. Bu nedenle kurumadan halıyı temizlemek gerekir. Eğer halınıza bulaşan çamur lekesi kurumuşsa, halı fırçası yardımıyla lekenin üzerine bastırın ve temizlemeye çalışın. Çamurun kurumuş olan kısımları hemen halıdan çıkacak, leke bırakan kısmı da deterjanla silebilirsiniz. Böylece çamur lekesi tamamen çıkmış olur.

Koltuktan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize bulaşan çamur lekesi eve geldiğiniz zaman koltuğunuzu anında kirletebilir. Çamur lekesini çıkarmak için ilk olarak koltuğunuzu deterjanlı suyla silebilirsiniz. İlk olarak küçük bir kabın içerisine su koyun ve içerisine bir ölçek kadar deterjan ilave edin. Bu karışımı temiz bir bez ile kullanarak koltuğu silebilirsiniz. Eğer koltuğa bulaşan çamur lekesi kurumuşsa, koltuğun yüzeyine ve dokusuna zarar vermeden, hafif bir şekilde halı fırçasıyla çamur lekesinin kurumuş kısmını temizleyebilirsiniz. Koltukta geriye kalan çamur lekesini sirkeli suyla silebilirsiniz. Bu karışım için 1 bardak suyu küçük bir kaba koyun ve eşit miktarda sirkeyi suya ilave edin. Temiz bir bezle koltuğunuzu silin. Bir süreden sonra koltuğunuzun yüzeyinde herhangi bir çamur lekesi kalmayacak.

Kıyafetten Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamur lekesi kıyafetinize bulaştığı anda lekeyi temizleme şansınız varsa, o anda sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Sabunlu su hazırlamak için, küçük bir kabın içerisine su koyun ve içerisine bir miktar sıvı sabun ilave edin. Temiz bir bezi sabunlu su karışımına batırarak, lekeye sürün. Kısa bir süre lekenin yumuşaması için bekleyin. Çamur lekesi yumuşadıktan sonra kıyafetinizi çitileyin. Bu şekilde çamur lekesi bir süre sonra kıyafetinizden tamamen çıkacaktır. Çamur lekesi çok fazla yüzeye bulaşmışsa ve temizleme şansınız yoksa kuruması için bekleyin. Çünkü ıslak mendille temizlemeye çalışırsanız, daha geniş alana yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle çamur lekesi geniş bir yüzeye bulaşmışsa, kurumasını ve toprak haline gelmesini beklemek daha faydalı olur.

Camdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağmurlu havalarda toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine daha çok herkes kendi aracını kullanmayı tercih eder. Yağmurlu havalarda araba kullanırken herhangi bir su dolu çukura girdiğiniz zaman etrafınızdakilere ve arabanıza çamur lekesi bulaşır. Ön cama bulaşan çamur lekesini silegeçle temizleyebilirsiniz. Ancak aracınızın yan camları için aynı müdahaleyi yapma şansınız yok. Bu nedenle aracınızın yan camlarını kendiniz temizlemeniz gerekir. Aynı durum evinizin camları için de geçerli. Camlarınız çok tozlandığı ve ardından yağmur yağdığı zaman çamur lekesi oluşur. Evinizin ya da aracınızın camlarını temizlemek için ilk olarak, suyla lekeyi ıslatın ve yumuşaması için biraz bekleyin. Yumuşayan çamur lekesi camdan aşağı doğru kaymaya başlar. Daha sonra bir cam temizleme deterjanıyla camınızı silebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.