Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çarpık Bacak Estetiği

Bacakların duruşu, inceliği, çarpık olmaması gibi etkenler insanların daha çok özgüvenini artırıcı bir durumdur. İnsanların dış görünüşü ne kadar estetik ise, özgüveni de buna bağlı olarak daha çok olmaktadır. Görünüşü, vücudu daha estetik ve daha orantılı olan insanlar kendilerini çok mutlu, çok iyi hissederler. İnsanların psikolojik durumları tamamen dış görünüşün ne kadar iddialı olmasıyla bağlantılıdır. Estetik, orantılı, düz, ince, sıkı bacaklar, daha çok kadınların dış görünüşünü çok olumlu bir şekilde etkileyen unsurların başında yer alır. Üst ve aynı zamanda alt bacağın birbiriyle uyumlu, orantılı olması sadece bacak kısmının açıkta bırakan kıyafetlerde değil, buna bağlı olarak tayt, dar pantolon gibi vücudu saran kıyafetlerde de çok estetik görünmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığının artmasıyla birlikte, kolları ve bacakları ortaya çıkaran kıyafetler daha çok tercih edilir. Aynı zamanda plajlarda ve havuzlarda giyilmesi gereken bikini, mayoların da güzel bir şekilde görünmesi için bacakların düzgün bir şekilde olması gerekir. Bazı insanların bacaklarında birçok sebebe bağlı olarak çarpıklık ve orantısızlık durumunda, özgüvenleri yok olmaktadır. İnsan ilişkilerinde içine kapanık bir hale gelmektedir. Çarpık bacak sorunu yüzünden çoğu insan istediği kıyafetleri giyememektedir.

Çarpık Bacak Neden Olur?

Bacakların işlevi daha çok yürümeyi sağlıyor da olsa, aslında estetik beden duruşunu tamamlayıcı bir özelliği bulunur. Bacaklarda genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çarpıklık, orantısızlık, kemik sorunları ya da yağ dağılımındaki uyumsuzluktan kaynaklanır. Bacaklarda ortaya çıkan kemik eğriliğinin çok fazla sebebi olabilir. Yağ dağılımındaki orantısızlığın nedeni genel olarak genetik özelliklerden kaynaklanır. Bölgesel yağlanma sorunu gibi algılanan bu sorun, kilo almaya bağlı olarak bacak bölgesinin fazla yağlanması ya da üst, alt bacağın kilo alması gibi sorunlardan kaynaklanır.

Çarpık bacağa sahip olmadığınızı evde yapabileceğiniz basit bir yöntem ile fark edilebilir. Yürüme bozuklukları ve aynı zamanda çeşitli hayat deneyimlerin de çarpık bacaklar hemen belli olur. Dış görünüş açısından gizlenecek bir durum değildir. Bacaklarınızın çarpık olup, olmadığını anlamak için bazı testler yapabilirsiniz. Aynanın karşısına geçin ve aynı zamanda iki bacağınızı yan yana getirin. Ayak topukları ve ayak tabanları yanlarını birbirine paralel olacak bir şekilde birleştirin. Bu duruş pozisyonunda, iki bacak arasında “()” şeklinde bir boşluk varsa ya da diz kapakları birbirine bakıyorsa, bacak hattı düz değilse çarpık bacağı sorununa sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bacak çarpıklığının muayenesinde ilk olarak bacaklardaki sorunun tespiti yapılır. Doktorunuz bacaklarınızda bir çarpıklık varsa, bunu düzeltmek için kullanılacak yağın, bölgesel olarak nereden alınacağına karar verilir. Eğer bacaklarınızda ince alt bacak, kalın üst bacak gibi bir sorun varsa, bunun için bacak ölçüsü oranlaması planlanır. Hastanın ve doktorun ortak kararına göre genel ya da lokal anestezi kullanılacağı kararlaştırılır.

Bacak Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Genel olarak insanların aşırı bir şekilde kilo vermesinden sonra, üst bacak bölgesinin iç kısmında deri fazlalılığının ortaya çıkması durumunda sarkma oluşur. İnsanların fazla kilolarından kurtulduktan sonra derisinde sarkmalar meydana gelir. İnsanların fazla kilosundan dolayı, bacakların iç kısmının birbirine sürtünmesi, çok sıcak olduğu günlerde pişikler oluşması ve aynı zamanda istediği kıyafetleri giyememe gibi birçok sorunlarla karşı karşıya kalır.

Bacakların iç kısmında fazla derinin olması, bu nedenle çarpık bacak görüntüsünün ortaya çıkması sonucunda birtakım estetik ameliyatlar yapılabilir. Bu estetik ameliyatlardan sonra çarpık bacağın normal bir görüntü oluşur. Bacaklar daha düzgün bir hale gelir ve estetik açıdan çok daha güzel görünür.

Bacak Estetiğinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Çarpık bacak kısmındaki sorunları çözmek için, calf implant, yani bacak implantı, liposuction ve aynı zamanda bacaklara uygulanan yağ enjeksiyonu gibi yöntemler uygulanarak, bacakların normal bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olunur. Çarpık bacak sorununda uygulanan bu tedavi yöntemleri bazen tek başına, bazen de iki operasyon bir arada yapılabilir. Diz üstü ya da diz altı kısmı arasında çap olarak kalınlık sorunu, her iki bacak arasında, şekil farkı varsa bu sorunlar bacak protezi ile kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşur. Çarpık bacak tedavisinde uygulanan bu tedavi yöntemleri ile bacaklarınız çok daha güzel ve estetik bir görünüme basit sahip olur. Aynı zamanda çarpık bacak sorununda liposuction ya da yağ enjeksiyonu gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması durumunda, daha başarılı bir sonuç elde etmek için hem yağ enjeksiyonu hem de bacak protezini bir arada yapılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Çarpık Bacak Nasıl Düzeltilir?

Çarpık bacak gibi bir sorun eğer kemik eğriliğinden ya da bacaklardaki yağ dağılımından kaynaklanıyorsa, Estetik International bazı kliniklerde bu tür estetik sorunlarına Cihantimur yağ transferi tekniği uygulanmaktadır. Cihantimur yağ transferi tedavi yönteminde, çarpık bacakların eğriliğine neden olan kemiğe herhangi bir işlem yapılmadan, sadece hastanın bacağına yağ transferi tedavi yöntemi uygulanarak, bacakta olan çarpıklığı gizler. Böylece çarpık bacaklara daha estetik bir görünüme kısa bir sürede kavuşur. Cihantimur yağ transferi tedavi yönteminde kullanılan kapalı lipokid tekniği ile insanların bölgesel yağlanma gibi soruna sahip olan bölgeden yağ çekilir. İnsanların bölgesel yağlanma bölgesinden çekilen yağ, havayla temas edilmediği için canlılığını korur. Yağ enjekte edilen alanda uzun süre hacmini koruma özelliğine sahiptir. Bacak çarpıklığında ortaya çıkan bacak eğriliğini gidermek amacıyla yapılan bu yağ transferi hastaya, hayat boyunca güzel ve estetik bacaklara kavuşmasına olanak sağlar. Yağ transferi tedavisi ile hastanın üst ya da alt bacak kısımlarında orantısız bir yap birikimi varsa, bu sorun da başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Eğer bacaklarınızda çok ilerlemiş olan bir şekilde bozukluğu yoksa sadece bir dakika içerisinde yapılan estetik operasyonla daha estetik bir bacaklara kavuşabilirsiniz. Aşırı derecede ortaya çıkan deformasyon sorunlarında ise ikinci bir operasyon yapılması durumunda çarpık bacak sorunu ömür boyu kalıcı olacak şekilde tedavi edilir. Çarpık bacak düzeltme estetik operasyonlarında ortaya çıkabilecek olan riskleri tamamen yok eden ve aynı zamanda tekrarlanabilme ihtimali olan basit bir uygulama olan bu tedavi yöntemi genel olarak tek seansta sorun çözüme kavuşur.

Çarpık bacak tedavi yönteminde ya genel anestezi ya da lokal anestezi olacağına karar verilir. Bu aşamadan sonra hastada bölgesel yağ alımı başlar. Çarpık bacakların kalıcı olarak düzeltilmesi için yağ enjeksiyonu yapılır ve bu yöntemle çarpık bacaklara estetik bir görünüm kazandırılır. Eğer çarpık bacaklardaki sorunun kaynağı yağ orantısızlığından kaynaklanıyorsa, hastanın fazlalık yapan yağ, bacaklara transfer edilir. Bacaklara yapılan mikro girişler küçük bantlar yardımı ile kapatılarak, tedavi sonlandırılır.

Çarpık Bacak Düzeltme Operasyonu Sonrası

Birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çarpık bacak sorununda, estetik tedavi sonrasında, operasyonun uygulandığı kişi son derece rahat ve konforlu bir iyileşme süreci yaşar. Bacaklara kesi yapılmadan ve aynı zamanda kemiğe de dokunulmadan yapılan bu tedavi yöntemi sonrasında hastanın hemen evine dönebilmesini mümkün kılar. Yağ alınan kısımlara korse ve aynı zamanda yağın transfer edildiği bölgeye de varis çorabı giydirilir. Bu korsenin ve varisin kullanılması genel olarak iki ya da üç hafta kullanılması tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.