Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çarpık Diş

Çarpık Diş Nedir?

Dişlerimizin günlük yaşamımızda pek çok yeri vardır. Dişler çiğnemeye ve koparmaya yarayan küçük sivri ve sert bir organdır. Hepimiz bu nedenle dişlerimizin her zaman güzel ve bembeyaz olmasını isteriz. Her insan rahatça konuşabilmek ve gülmek ister. Ancak bu bazen mümkün değildir. Dişlerimiz, bizi yaşantımız boyunca pek çok sorunlarla karşı karşıya bırakır. Bunların bazıları kalıtsal bazıları da bebekken uzun süre kullanılan bazı eşyaların sonucunda oluşabilir. Özellikle çocukluk dönemlerinde sık görülen bazı durumlar vardır. Bunlar ayrık dişler, çarpık diş gibi sorunlardır. Çarpık diş çenede oluşan yer darlığından dolayı dişlerin üstten veya içten çıkmasıdır. Çarpık dişlerde genelde çarpık olan dişler köpek dişleridir. Çünkü daimi dişler köpek dişinden daha önce çıkar. Eğer çenede yer darlığı var ise geç çıkan bu köpek dişleri ya da herhangi bir diş çarpık dişlere neden olur. Dişlerdeki oluşan çarpıklıkların tedavi edilmeme durumu herhangi bir soruna yol açmaz. Ancak estetik açıdan hoş olmadığı için bu çarpıklıklar tedavi edilmelidir.

Çarpık Diş Neden Olur?

1. Genetik Faktörler

3019370-poster-1280-dna

Dişlerdeki çarpıklıkların %80′ i genetik sebeplerdendir. Bununla beraber süt dişlerinin zamanından erken çekilmesi, uzun süreli yalancı emzik kullanımı, 20 yaş dişleri dişlerde çarpıklıklara neden olabilir. Çocuklar çene yapısını anneden veya babadan alabilir. Çocukların çenesinin küçük, dişlerinin büyük olması durumunda dişler sığmakta güçlük çekebilir. Bu nedenle çarpık dişler oluşabilir. Bu durumda hemen endişelenmemek gerekir. Çünkü çocuklarda ilk süt dişin değişmesi altı yaşında oluşur. Altı yaşında alttan daha iri ve kalıcı dişler gelmeye başlar. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını altı yaşında ortodonti kontrolü yaptırmaları gerekir.

2. Beslenme Bozuklukları

turkiyede_obez_cocuk_sayisi_artiyor_b1

Özellikle çocukluk yıllarında oluşan diş çarpıklıkları bazı beslenme bozukluklarından kaynaklanabilir. Bizler yaşantımızın her döneminde sağlıklı beslenmeliyiz. Sağlıklı beslenen kişiler sağlam ve sağlıklı bir görünüşe sahiptirler. Aynı zamanda sağlıklı bir cilde, canlı parlak saçlara ve gözlere, hareketli ve esnek bir bedene, uygun boy uzunluğuna ve kilosuna, çalışmaya istekli bir kişiliğe, kuvvetli, gelişimi normal kaslara ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olurlar.

3. Yalancı Emzik

pr_03_12842

Çocukluk dönemlerinde uzun süre kullanılan yalancı emzik ve biberon gibi eşyalar diş çarpıklıklarına neden olabilir. Bu uzun süre kullanılan biberon ve yalancı emzik sadece diş çarpıklıklarına neden olmuyor. Biberon ve emzik öncelikle çocukların damak yapısını bozuyor. Bu biberon ve emzikler çocukları da çenede yer darlığına ve çenede yer fazlalığına neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar ebeveynler çocuklarına 3 yaşından sonra emzik ve biberon kullanılmaması gerektiğini öneriyor. Çocuklara özellikle gece emzikle uyumalarına izin verilmemelidir. Eğer çocuğunuzu gece yatmadan önce beslemiş iseniz mutlaka daha sonra çocuğunuzun dişlerini yumuşak ıslak bir bezle yavaş ve yumuşak bir şekilde silinmesi gerekmektedir.

4. Parmak Emme

shutterstock_164667299

Parmak emme bir çok ebeveynin çocuklarının özellikle bebeklik döneminde karşılaştığı bir sorundur. Ancak bu parmak emme bir veya iki yaşından sonra sona ermiş ise herhangi bir problem söz konusu değildir. Ancak çocuklarınız iki seneden sonra hala parmak emmeye devam ediyor ise üst çenedeki ön dişlerin öne doğru, alt dişlerin daha geriye doğru ilerlemesi  ve ileri yaşlarda çarpık dişlere sahip olmasına neden olabilir.

4. Ağızdan Nefes Almak

agizdan-nefes-aliyorsaniz-dikkat-7626d513

Özellikle çocukluk yıllarında ağızdan nefes alındığında öncelikle üst çenenin daha sonra alt çenenin büyümesini ve gelişmesini olumuz yönde etkiler. Eğer dişler düzgün sıralanmaz ise üst çenede daralma meydana gelir.  Ayrıca ağızdan nefes almak sadece çarpık diş oluşumuna da neden olmaz. Ağızdan nefes almak dişlerin kötü bir görümüne sahip olmasını sağlıyor, mikropların doğrudan vücuda girmesini sağlıyor bu da pek çok hastalığa neden oluyor, ön dişlerde aralık oluşumu, ağız kokusu, alt çenenin öne gelmesi, bademcik ya da geniz etinin büyümesi gibi sorunları da beraberinde getiriyor.

Çarpık Diş Oluşumunun Tedavileri

Günümüzde çarpık dişin tedavisinde kullanılan pek çok yöntemler vardır.

Diş Teli

570cc78304207c1ce09dc517

Diş telleri bildiğimiz gibi pek çok diş hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Diş telleri, eğer dişlerinizde aralık var ise çarpık dişlere sahip iseniz ağzınızda pek çok kırık diş varsa birbirinin üstüne çıkmış dişleri ve ağızda oluşan ısırma bozukluklarını gidermek için kullanılır. Bu nedenle çarpık dişlere sahip olan kişilere en kolay yol olan diş teli tedavisi uygulanır.

İnvisalign

Bu damon braketler telsiz diş yöntemi olarak kabul edilebilir. Bu ortodonti sistem saydam bir yüzeye sahiptir. Ortodontik sistem, ortodontik kapanış problemleri yaşayan yaşlı hastalar için çok kolay ve ideal bir yöntemdir. İnvisalign yöntemi çocuklarda bulunan tüm süt dişleri düşüp yerine daimi dişlerin geldiği 12 yaşından sonra uygulanabilir.

Lingual Braketler

lingual_braces

Bu lingual braktet tekniğinde braketler dişlerin arkasındadır. Bu nedenle bu braketler görünmezliği sağlayarak diş çarpıklığı yaşayan hasta rahatça gülümser.

Metal Braketler

Ortodonti tedavisi olan bu metal braketlerin arasından küçük lastikler bulunur. Bu lastikler teli tutmak için bulunurlar. Lastikler sizlerin seçimine göre renk renk, rengarenk, gri ve şeffaf olabilirler. Bu metal braketlerin arasında bulunan bu lastikler genelde ayda bir kontroller esnasında değiştirilir. Hasta rutin kontrollerle değiştilen bu lastikleri yine istediği renkte dilediği şekilde kullanabilirler.

Seramik Braketler

Bu seramik braketler yarı saydam malzemelerden yapılır. Dış görünüşü olarak estetik yapıda olan bu seramik braketler yetişkin hastalar tarafından fazlasıyla tercih edilen bir brakettir. Bu seramik braketler hastalar ile yakın iletişim sağlanmadığı sürece görünmez. Uzaktan görünmesi oldukça zordur.

Diş Kontrolleri

Diş kontrolleri ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Diş hastalıkları ve diş sağlının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle çocukların en az yılda iki kez diş hekimine muayene olması önerilir. Eğer dişlerde bir gelişim bozukluğu var ise erken dönemde tedavi uygulanması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.