Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÇARPINTI NEDEN OLUR?

Kalp çarpıntısı olarak bilinen bu durum kalbin çok hızlı, güçlü çırpınması veya atması olarak nitelendirilebilir. Bu tip kalp çarpıntılarını göğsünüzde, boğazınızda veya bileklerinizde hissedebilirsiniz. Oluşan bu kalp çarpıntıları rahatsız edici veya ürkütücü olabilir. Genellikle ciddi veya zararlı değildirler. Bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolurlar. Çoğu zaman, sinirle, stresle veya nikotin, kahve veya alkol gibi tetikleyicilerin tüketilmesi ile alakalıdırlar. Ayrıca hamilelik sırasında da yaygın olarak gerçekleşebilir.

Çok nadir durumlarda ise, kalp çarpıntıları çok daha ciddi kalp sorunları ile alakalı olabilmektedir. Herhangi bir ihtimale karşı en ufak bir kalp çarpıntısı işaretinde, doktorunuzdan bir randevu almanız gerekmektedir. Kalp çarpıntıları ile birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, baygınlık veya baş dönmesi gibi durumlar da meydana geliyor ise derhal medikal bir müdahaleye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz yapacağı birtakım muayeneler ile çarpıntının sebebini ve ciddiyetini ortaya çıkaracaktır.

Çarpıntı Neden Olur?

Pek çok etken kalp çarpıntısına neden olabilir. Çok geniş çaplı durumlara göre ve bu durumların kalbinizle alakalı sebeplerine göre çarpıntılar meydana gelebilmektedir. Bu nedenleri maddeler halinde hemen alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

1.Güçlü Duygular

ATABARANTA_ata3

Baskın olarak meydana gelen duygular kalp çarpıntısını tetikleyici unsurlar arasında yer alırlar. Bu güçlü duygular genel olarak sinir, korku veya stres olarak ifade edilebilir. Oluşan bu baskın duygular genellikle panik atak sırasında gerçekleşirler.

2.Tüketim Alışkanlıkları

sigara-kulu

Bu başlık altında daha çok tüketiminde vücuda zarar veren ve bağımlılık yapan maddelerden bahsedeceğiz. Bunlar kafein, nikotin, alkol veya sokaklarda illegal bir şekilde satılan kokain ve benzeri diğer tip uyuşturuculardır. Saymış olduğumuz bu maddeler vücuda büyük zararlar vermekte ve ayrıca bağımlılığa sebep olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak kalp çarpıntısı oluşma ihtimali de artışa geçer. Tüm bu sebeplerden ötürü zararlı maddelerin tüketiminden uzak durmak gerekir.

3.Hastalıklar

su

Sahip olduğunuz bazı hastalıklar çarpıntıya sebep olabilen durumlar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkları sıralayacak olursak, tiroid hastalıkları, düşük kan şekeri seviyesi, düşük kan basıncı, yüksek ateş ve su kaybı gibi durumlar kalp çarpıntısına sebep olan durumlar arasında sıralanabilir.

4.Hormonal Değişiklikler

metin-kapak-görseli2

Kadınlarda meydana gelen adet dönemi ve hamilelik gibi durumlarda hormon seviyelerinde yükselişler ve düşüşler meydana gelmektedir. Bu değişimler kalp çarpıntısı nedeni olabilmektedir.

5.İlaçlar

ilaç

Diyet hapları, astım cihazları, kalp ritm problemlerini önlemede kullanılan bazı ilaçlar ve tiroid aktivitesini sağlayan bir takım ilaçlar da çeşitli yan etkilerinden dolayı kalp çarpıntısı yapabilmektedir. Ayrıca çeşitli bitkiler ve besleyici maddeler de bu duruma sebep olabilir.

Bazı insanlarda karbonhidrat, şeker veya yağ bakımından zengin, ağır yemeklerin tüketilmesinden sonra da kalp çarpıntısı yaşanabilir. Eğer ağır yiyecekler tükettikten sonra kalp çarpıntısı meydana geliyor ise, asıl problem bazı yiyeceklere olan hassasiyetinizden kaynaklanır. Etkiler yaşandıktan sonra, o yiyecekleri işaretleyerek ve o aynı yiyecekleri tekrar tüketmeyerek kalp çarpıntısı oluşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Çarpıntı Belirtileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısını boğazınızda, göğsünüzde veya bileklerinizde hissedebilirsiniz. Aktif olmanız veya pasif olmanız bu durumu etkilemez. Yatıyor, oturuyor veya ayakta olmanız farketmeden herhangi bir zamanda oluşabilme özelliğine sahiptir. Oluşan belirtiler ise;

 • Kalbin pır pır ediyormuş gibi çıkardığı sesler,
 • Çok hızlı olarak atan kalp,
 • Normalden daha hızlı bir kan pompalama,
 • Tek bir melodiymiş gibi oluşan kalp atışları bu durumun belirtileri arasında gösterilmektedir.

Ayrıca kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durum olup, belirtiler gözardı edilmemelidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Çarpıntılar sık olmayan bir şekilde meydana geliyor ise ve sadece birkaç saniye sürüyor ise herhangi bir endişeye gerek yoktur. Ancak geçmiş tarihlerde bir kalp hastalığınız bulunmakta ise, kalp çarpıntısı daha sık meydana geliyor ve giderek kötüleşiyor ise bir doktor ile konuşmanız gerekmektedir. Doktorunuz bir kalp monitörü ile çarpıntınız bulunmakta ise altında yatan etmenleri belirleyecektir. Çarpıntılar ile birlikte göğüs rahatsızlıkları veya ağrılar, baygınlık, ciddi nefes darlıkları ve ciddi baş dönmeleri meydana geliyorsa acil bir medikal tedaviye ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Çarpıntı Risk Faktörleri Nelerdir?

Gelişmekte olan bir çarpıntıya sahip olan kişilerin aşağıdaki risklere sahip olabileceği bir gerçek olarak karşımızdadır.

 • Yüksek stres durumu,
 • Sinir düzensizlikleri veya düzenli olarak yaşanan panik ataklar,
 • Hamilelik durumu,
 • Soğuk algınlığı veya astım gibi hastalıkların ilaçlarının alınması,
 • Tiroid bezlerinde aşırı aktivite,
 • Geçmiş dönemli kalp hastalıklarının bulunması çarpıntının risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Çarpıntı Komplikasyonları Nelerdir?

Kalp çarpıntıları çeşitli kalp sorunlarına sebep olduğu sürece birtakım komplikasyonlarda bulunmaktadır. Olası komplikasyonlar;

 • Baygınlık: Kalbiniz çok hızlı atıyor ise kan basıncınız düşer ve baygınlık geçirmenize sebep olur. Bu daha çok bir kalp problemidir.
 • İnme: Kalp çarpıntısı atriyal fibrilasyon nedeniyle oluşuyor ise kalbin üst odalarında titreme yerine, kan havuzu oluşumu veya pıhtı oluşumu meydana gelir. Oluşan pıhtılardan herhangi biri patlarsa, beyin arterlerinde tıkanma meydana gelir ve inme oluşur.
 • Kalp Sorunları: Atriyal fibrilasyon gibi sebeplerle kalp ritminiz uzunca bir süre efektif olmayan bir şekilde atıyorsa bu bir kalp sorununa işarettir.

Çarpıntı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Eğer doktorunuz kalp çarpıntısı belirtisinden şüpheleniyorsa, ilk olarak yapacağı şey bir steteskop ile kalp atışlarınızı dinlemektir. Ayrıca şişmiş tiroid bezleri gibi kalp çarpıntısına sebep olan durumları incelemek için doktorunuz tarafından medikal şartlarınızın belirtilerine bakılacaktır. Yapılan diğer test işlemleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Elektrocardiogram (EKG): Girişimsel olmayan bir test ile bir teknisyen EKG problarını göğüs bölgenize yerleştirecektir. Buradaki amaç kalp atışlarınızın elektriksel tepkilerini ölçmektir. EKG yöntemi ile kalp ritminizdeki sorunlar ve düzensizlikler tespit edilebilecek ve çarpıntı teşhisi konulabilecektir.
 • Görüntüleme: Bir monitör aracılığı ile giyilebilir bir EKG cihazı üzerinizde yaklaşık 24-72 saatleri arasında kalacaktır. Böylece kalp ritimlerinize ait çok daha net değerlere bu şekilde ulaşılacaktır.
 • Ekokardiyogram: Kalp yapınızın ve fonksiyonunun işlenilirliğini ölçmek için bir ultrason cihazı göğsünüze yerleştirilecektir. Bilgisayar kullanılarak görüntü alınan bir yöntem özelliği taşımaktadır.
 • Olay Kaydı: Görüntüleme işlemine rağmen kalp ritm düzensizliği yaşamıyorsanız, doktorunuz tarafından bir olay kaydedici testi önerilecektir. Kemerinize takacağınız bir cihaz ile tüm gün boyunca kalp atışlarınız ölçülecektir. Çok daha ayrıntılı bir işlemdir.

Yapılan bu testler ile kalp çarpıntılarının durumu ve aşaması tespit edilebilir. Altında yatan etmenlere göre risk faktörleri belirlenir. Tüm bu belirlenen durumlara göre tedavi işlemine geçilir.

Çarpıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan tüm araştırmalar sonucu doktorunuz, kalp çarpıntısı sebebinin, kalp hastalıklarından kaynaklanmadığını tespit ederse herhangi bir tedavi işlemine gerek duyulmayacaktır ya da çok nadir durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Bunun yerine doktorunuz kalp çarpıntısına sebep olacak tetikleyici unsurlardan uzak durmanızı tavsiye edecektir. Ancak kalp çarpıntısının oluşma sebebi kalp ritm bozuklukları ve diğer kalp sorunlarından kaynaklanıyor ise tedavi işlemi yapılır. Uygulanacak tedavi yöntemi daha çok kusurlu olan kısımları onarmaya yönelik işlemler olacaktır. İlaç tedavisi de kullanılan yöntemlerdendir. Doktorunuz tarafından sorulan sorulara doğru bir şekilde cevap vermeniz hastalığın gidişatı ve tedavi yönteminin belirlenmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.