Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çarpıntıya iyi Gelen Yiyecekler

Hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların büyük bir çoğunluğu çarpıntı şikayetiyle gelirler. Bunların pek çoğunda ciddi bir hastalık teşhis edilmez. Tıpta “taşikardi” olarak adlandırılan çarpıntı, kalbin normalden fazla, güçlü ve düzensiz atması anlamına gelir. Çarpıntı şikayeti olanlar bu durumu değişik biçimlerde tarif ederler fakat tıpta ölçü, taşikardi için kalbin dakikada 100’ün üstünde atış yapmasıdır. Kalbin düzensiz çalışması ise aritmi olarak adlandırılır. Hastalar bu şikayetlerini hem göğüs bölgesinde hem de baş ve boyun bölgesinde hissettiklerini söylerler. Aslında her insanın kalp atım hızı başkadır. Gün içinde pek çok sebebe bağlı olarak artar ya da azalır. Dinlenme sırasında dakikada 60-100 kalp atışı normal kabul edilir.

Kalp çarpıntısı şikayetinin sebebi çoğunlukla sinirseldir. Kalp hastası olma korkusu ya da değişik duygusal sebeplerle, kişinin kalp hareketleriyle fazlaca ilgilenmesinden kaynaklanır. En çok görülen çarpıntı sebepleri; kaygı bozukluğu, gerginlik, stres, bazı ilaçlar, kafein bazen de guatr hormonunun yüksekliğidir. Kilo fazlası olanlar da en ufak bir harekette çarpıntıları olduğundan şikayet ederler. Kilo verildiğinde şikayetleri de ortadan kalkar. Bazı durumlarda da, kalp dışında bir hastalık bulgusu olarak kalp çarpıntısı şikayetine rastlanır. Örneğin, yüksek tansiyon, guatr hastalığı ve anemi bunlardan bazıları. Bu hastalıklar kontrol altına alındığında çarpıntı şikayeti de ortadan kalkar. Çarpıntı, tek başına kalple ilgili bir hastalık teşhisi koymak için yeterli değildir. Beraberinde baş dönmesi, bayılma,  göğüs ağrısı ve sıkışması, hafif terleme, cilt renginin solması da oluyorsa doktora gidilmesi ve sebebin araştırılması çok önemlidir. Eğer altta yatan önemli bir hastalık yoksa, düzenli, sakin bir hayat sürmek, spor yapmak, sigaradan uzak durmak, sağlıklı ve çeşitli beslenmek, kalbinizin işini en iyi şekilde yapmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Çarpıntıya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Nar

nar

Çağlar boyu bereket sembolü ve gençlik iksiri sayılan nar, çok güçlü bir antioksidandır. Çiçeği, yaprağı, taneleri ve suyuyla çok eski zamanlardan beri geleneksel olarak sağlık alanında kullanılagelmiştir. Başta kanser olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, cilt sağlığı, diş sağlığı gibi sayısız durumlarda çok faydalıdır. Damarlarda plak oluşumlarında gerileme, iyileşme sağladığı bilinmektedir. Böylece kan akışını rahatlatarak kalbin sağlıklı beslenmesini sağlar. Tansiyon üzerindeki etkisiyle, kalbin gereğinden fazla atımına engel olur. Son yıllarda nar kabuğunun, narın diğer bölümlerinden çok daha faydalı olduğu yönünde ciddi bulgular elde edilmiştir. Nar kabuğunda bulunan ellagik asit, bitkilerin kendilerini haşare ve hastalıklardan korumak için ürettikleri bir salgıdır. İnsan vücudunda da antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Amerika’da yapılan araştırmalarda, nar kabuğunun kalp hastalıklarından kaynaklanan ölümleri azalttığı saptanmıştır. Tanelerini yediğiniz, suyunu içtiğiniz narların kabuklarını atmayın. Nar kabuklarını, ince dilimleyip kurutarak, hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz. Kuruduktan sonra toz haline getirip saklamak ve kullanmak da mümkün. Bitki çaylarınıza, yoğurda katarak kullanabilirsiniz.

2- Limon

limon

Her derde deva limon, bağışıklık sistemi üzerindeki güçlendirici etkisiyle özellikle kış aylarında çok kullanılır. Limon suyunun kalp çarpıntısına iyi geldiği artık çok iyi bilinen bir gerçektir. Limon suyunu tek başına içmek o kadar kolay değildir. Ama gün içinde tükettiğiniz sıvıları limon suyuyla tatlandırabilirsiniz. Yaz aylarında limonata olarak da tüketmeniz mümkün. Salatalara, çorbalara eklenen limon suyu da hem yemeklerinize lezzet katar, hem de besinlerdeki vitaminlerden daha fazla faydalanmanızı sağlar. Kansızlığa da iyi gelen limon, kansızlığa bağlı çarpıntılar için da fayda sağlar. Çarpıntı hissediyorsanız, öncelikle sakin olun. Bir bardağa 1 limonun suyunu sıkın. Mümkünse dinlenme pozisyonu alın ve yavaş yavaş limonunuzu yudumlayın.

3- Ayva

ayvanın-faydaları-

Hem düşük kalorili hem de pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunduğunu için son derece faydalı bir meyvedir. Tohumlarında tutkal maddeler, yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin bulunur. Bütün bu içeriğiyle ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarında çok faydalıdır. Ayva kalbi güçlendirir, sıkıntıyı, çarpıntıyı giderir, damar sertliğine, karaciğer tembelliğine iyi gelir, tansiyonu düşürür. Yapraklarından yapılan çay, kalp ağrılarına iyi gelir ve sakinleştirici özelliği vardır. Aynı şekilde çiçeklerinin de kalp üzerinde olumlu etkileri vardır.

4- Oğul Otu

oğul otu

Melisa adıyla da bilinen bitki, kalp, karaciğer ve mide rahatsızlıklarında yardımcı tedavi olarak çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Sinirleri yatıştırır. Bazen, midenin çok dolu olmasından da çarpıntı hissi gelişebilir. Oğul otu sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatarak buna engel olur. Tek başına ya da ıhlamurla birlikte kaynatılarak içilebilir.

5- Aslan Kuyruğu

aslankuyruğu1

Kaygı, duygusal dalgalanmalar ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan kalp çarpıntılarının giderilmesinde kullanılır. Uyumayı kolaylaştırır, tansiyonu düşürür, kalp atışlarını azaltır. 1 bardak kaynar suya, 1 tatlı kaşığı aslan kuyruğu koyarak demleyebilir ve bu çayı günde iki defa içebilirsiniz. Hamilelikte kullanımı tavsiye edilmez. Kalp rahatsızlığınız için ilaç kullanıyorsanız, aslan otu kullanmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.