Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÇATLAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz rahatsızlıkların başında olan çatlaklar hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlerde, çatlakların nasıl oluştuğunu, çatlak belirtileri, nedenleri, komplikasyonlarını ve tedavi biçimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile, çatlak belirtilerini gösteriyor iseniz, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

İlk olarak kısaca çatlağın tanımını yapacak olursak eğer, vücudunuzun bir bölgesinde kemiklerinizde çatlamaların oluşması ile birlikte hasar oluşmasıdır diyebiliriz.

Çatlaklar vücudumuzun herhangi bir yerinde kolaylıkla oluşabilmektedir. Çatlaklar 2 farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Bu anlamda çatlaklar kişilerin kemiklerinde ve kişilerin derilerinde meydana gelmektedir. Kemiklerinizde ve cildinizde oluşan çatlaklar genellikle belirli nedenler üzerinde meydana gelmektedir. Yazımızın devamında sizlere çatlak oluşmasının nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Çatlak Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Çatlak oluşumunda ilk olarak kemiklerinizde oluşan çatlakların nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Kemiklerinizde oluşan çatlaklar genellikle yanlış bir hareket yapmanız sonucunda, kemiklerinizi zorlayıcı bir durumdan dolayı ya da kemiklerinize gelecek ani bir darbe sonucunda oluşmaktadır. Kemiklerinizde oluşan çatlaklar, doktora gidilmeden herhangi bir teşhisinin konulması pek mümkün değildir.

Ciltte oluşan çatlaklar ise birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durumda cildinizde oluşan çatlakların en önemlisi bayanlarda hamilelik sonrasında oluşmaktadır. Bayanlarda oluşan bu çatlakların tedavisi bulunmaktadır.

Bir diğer neden ise aşırı kilo durumundan sonrasında zayıflama durumu ile birlikte ciltte çatlaklar oluşmaktadır. Aynı durum zayıf olan bir kişinin kilo alması durumunda da oluşmaktadır. Bu ve benzeri nedenler cildinizde çatlaklara neden olmaktadır. Cildinizde oluşan bu çatlakların tedavisinin nasıl olacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Çatlak oluşumunda bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Bazı spor çeşitleri ile uğraşan kişiler risk altında bulunmaktadır. Bu kapsamda ise kişiler darbe ve birebir müdahaleye maruz kaldıkları için çatlak oluşumları oldukça sık olmaktadır. Örnek verecek olursak; Futbolcular, voleybol, basketbol gibi sporlarda sıklıkla gerçekleşmektedir.
 • Aktivite yoğunluğunuz. Eğer günlük hayatınızda olduğundan daha fazla bir şekilde aktivitelerinizi arttırmanız ile birlikte, çatlak oluşumuna neden olabilir.
 • Ayak problemlerine sahip olan kişiler, vücut dengelerini sağlamakta zorluk çektikleri için, çatlak oluşumlarına neden olmaktadır.
 • Bir diğeri ise zayıflamış olan kemiklerdir. Zayıflaşan kemikler sonucunda, vücudunuz darbelere karşı daha hassas olmakla beraber çatlak oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Çatlak komplikasyonlarında oluşması muhtemel durumlar ise şöyledir;

 • Çatlaklarınız zamanında tedavi edilmez ise, sizlere vermiş olduğu ağrılar ve acılar zamanla şiddetlenerek artacaktır. Ve yine tedavi edilmeyen çatlaklar kemiklerinizin normal şeklinin bozulmasına neden olabilmektedir.

Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Çatlak olduğunu anlamanız için belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Ancak tam olarak çatlak teşhisi koyabilmeniz mümkün değildir. Bu kapsamda doktora giderek, doktorunuzun çekecek olduğu filme ihtiyaç duyacaksınızdır. Çatlak belirtileri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

1.Acı

side profile of a mid adult man applying ointment on his shoulder

Çatlak belirtilerinde en önemli belirti olarak, çatlak olan bölge ve çevresinde oluşan ağrılar ve acılardır. Bu acılar, çatlağınızın boyutuna ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Acılar kendini yanma hissi olarak göstermektedir.

2.Şişlik

dislocated-ankle-4

Çatlağın oluştuğu ilk zamanlarda şişlik çok belli olmamaktadır. Ancak zamanla çatlak bölgesinde bulunan şişlik giderek artmaya ve sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.

3.Kızarma

Re: On 2013-05-13, at 7:12 PM, Pereira, Tania wrote: Leg cramp dreamstime

Çatlak oluşması ile ilgili bir diğer belirti ise, oluşan bölgenin yanma hissiyle birlikte kızarmasıdır. Bu kapsamda, şişen, acıyan ve kızarmış olan bölge muhtemelen çatlak sorunudur.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyiz?

Acılarınızın şiddeti arttığında, doktora gitmeniz gerekmektedir. İlk zamanlarda farkedilmeyen çatlak belirtileri, zamanla belirtilerinin artması nedeniyle sizleri rahatsız etmeye başlayacaktır. Ayrıca kimi kişiler kırık oluşumunu çatlak sorunu oluştuğunu düşünmekte ve bu durumun daha kötü sonuçlara dönüşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden belirtilere sahip olan kişilerin tıbbi yardım almaları gerekmektedir.

Testler ve Tanı

Doktorunuz sizlerin çatlak oluşumunun varlığını tespit etmesi için bazı testler yapması gerekmektedir. En sağlıklı teşhis ise yapılacak olan röntgenler ile gerçekleşmektedir. Ancak doktorunuzun sizlere ilk olarak fiziksel bir muayene yapacaktır.

Bu durumda ise sizlerinde doktorunuza belirtileri ve kendiniz hakkındaki bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bunlar ise şunlardır;

 1. Hangi spor dalıyla uğraştığınızın bilgisini veriniz.
 2. Daha öncesinde yaşamış olduğunuz ilgili rahatsızlıkların bilgisini veriniz.

Bu kapsamda doktorunuzun sizlere yapacak olduğu testler ise şöyledir;

 • Röntgen: Birçok durumda doktorunuz kemiklerdeki çatlak oluşumlarını teşhis edebilmek için X-ray yapmaya gerek duymaktadır. Bu filmler sonucunda kolaylıkla teşhis konulabilmektedir.
 • Kemik taraması: Bir başka tanı yöntemi ise, doktorunuzun kemiklerinizde yapacak olduğu taramadır.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): MR radyo dalgalarını kullanmakta ve güçlü bir manyetik alan ile kemiğin iç yapılarının ayrıntılı bir şekilde görüntüler. MRG genellikle yaralanma ilk haftası içinde yapılmaktadır.

Çatlak Tedavisi Nasıl Olur?

Çatlak tedavisini kendiniz evinizde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu tedavi yönteminin ne kadar sağlıklı ve yararlı olduğu halen tartışılmaktadır. En iyi çatlak tedavisi, doktor yardımı ile alacak olduğunuz tedavilerdir.

Yaşınızın ilerlemesi ile birlikte, çatlağın kaynaması da bir o kadar geç olmaktadır. Bu kapsamda çocuklarda çatlak kaynaması daha çabuk bir şekilde gerçekleşmektedir.

Tedavi biçiminiz ise doktorunuzun sizlere koymuş olduğu teşhise göre değişmektedir. Bu durumda çatlağın büyüklüğü ve durumun ciddiyeti ön planda olmaktadır.

Tedavi sürecinde doktorunuz sizlerin çatlak bölgesini alçıya alabilir. Bu durumda sizlerin yapması gereken o bölgenizi zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız ve olabildiğince hareket ettirmemeniz gerekmektedir. Daha ciddi durumlarda ise, ameliyat durumu söz konusu olabilmektedir.

Cildinizde oluşan çatlakların tedavisi ise, çatlak kremleri sayesinde aşabilirsiniz. Ayrıca yapacak olduğunuz düzenli egzersizlerde derideki çatlak oluşumunu engellemektedir.

Çatlağın ilk oluştuğu zaman içerisinde de yapacak olduğunuz buz tedavisi de sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca rahatsızlığınız oluşmasından sonra dinlenmenize de özen göstermeniz ve kendinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca eski sağlığınıza tekrardan kavuşmanız içinde bazı egzersizler sizlere yardımcı olacaktır. Bu kapsamda doktorlar genellikle yüzme gibi sporları tavsiye etmektedir.

Bunlara ek olarak, alçıya alınmış olan bir bölgeniz var ise, kemiğin kaynamasını hızlandırmak için, bedeninizden yüksek bir şekilde tutmaya özen gösterin.

Çatlaktan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Çatlak sorunundan korunmak için yapacak olduğunuz birkaç yaşam değişiklikleri mevcuttur. Bunlar ise şöyledir;

 1. Ayak, bacak, bel, kalça gibi bölgelerinizde çatlak var ise, uygun ortopedik ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.
 2. Düzenli olarak egzersizler yapın. Tekrardan çatlak oluşumuna neden olabilecek sporları yapmaktan kaçının.
 3. Düzenli beslenin. Kemiklerinizi güçlü tutmak için kalsiyum ve diğer vitaminlerin yoğun olduğu bir diyet programı yapın ve düzenli olarak bu diyet programına uyun.
 4. Aşırı ve ani kilo alıp vermekten sakının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Berkay dedi ki:

  Hocam ayak çatlağının sızısı bir ömür boyu sürer diyorlar. Ben de açıkça bunları duydukça moralim bozuluyor. Gerçekten böyle bir şey var mı?