Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çatlaklar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çatlaklar, deri altında bulunan, elastik liflerin sürekli olarak esnemesi sonucunda ciltte meydana gelen izlerdir. Cilt üzerinde belirli bir miktarda oluşan ani gerilme ile cildin alt tabakalarında yırtılma olur ve bu izler oluşur.

İki farklı çatlak türü vardır. Bunlardan ilki, cildin gerilmesi sonucu ya da esneklik özelliğini kaybetmesi sonucunda oluşan çatlaklardır. Kadınlarda hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, büyüme çağındaki gelişme ile oluşan çatlaklar ve hormonal değişimlere bağlı olarak vücudun gelişme göstermesiyle oluşan çatlaklar bu tip çatlaklar için örnek verilebilir. Diğeri ise, kortizol hormonunun aşırı şekilde salgılanması sonucunda meydana gelen çatlaklardır. Bu çatlaklar, uzun süreli olarak yüksek dozda kortikosteroid ilaçların kullanıldığı zamanlarda oluşur.

Çatlaklar Nerede Oluşur?

Çatlaklar genel olarak karın bölgesinde, göğüs, popo ve kalça bölgelerinde görülmektedir. İlk olarak küçük, kırmızımsı çizgiler ya da mor çizgiler olarak ortaya çıkarlar, daha sonra da cilt renginden biraz açık bir renge sahip olan çizgilere dönüşür.

Çatlakların Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Çatlaklar bir defa oluştuğunda onlardan kurtulmak oldukça zordur. İlk olarak kan dolaşımınızın iyi olması gerekir. Bunun için de çilek, kızılcık ve kiraz gibi kırmızımsı meyveleri tüketebilirsiniz. Çatlakların oluşumunu önlemenin bir başka yolu da cildinizin kolajen seviyesini arttırmaktır. Kolajen, vücutta bulunan çeşitli elementlerin üretiminde rol alan bir proteindir. Kolajen seviyenizi, kivi, biber, portakal, domates, ıspanak, brokoli gibi C vitamini içeren besinleri tüketerek arttırabilirsiniz.

Vücudun nemlendirilmesi de çatlakların oluşumunu önleyen başka bir yoldur. Cildin esnekliğini kaybetmemesi için her gün krem kullanılmalıdır. Bunun yanında kilo değişimine özen göstererek sabit bir kiloda kalınmaya çalışılmalıdır. Ani kilo değişimleri vücut üzerinde daha da fazla çatlağın oluşmasına neden olacaktır.

Çatlaklar İçin 9 Doğal Yöntem

Cilt çatlakları olan kişiler unutmamalıdır ki çatlaklar tamamen yok edilemez ve cildi eski haline geri döndürmek mümkün değildir. Belli yöntemlerle sadece daha az belirgin hale getirilebilir. Çatlaklar için doğal yöntemler kullanılmadan önce bir uzman ile görüşülerek bitkilere karşı alerjinin olup olmadığının tespiti yapılmalıdır.

1. E Vitamini Yağı

Tokoferol adı da verilen E vitamini, cilt çatlaklarını önlenmeye yardımcı olur. E vitamini yağı cildin esnekliğini arttırır. Böylece çatlaklar ile mücadele aşamasında önemli bir avantaj sunar. Cildiniz ne kadar esnek olursa ciltte çatlakların oluşumuna yol açacak doku yırtılmaları da en aza indirgenmiş olur.

Doku hasarı meydana gelip cilt çatlakları bir defa ortaya çıktığında, E vitamini yağı büyük bir olasılıkla cildin görünümünün iyileşmesinde pek de önemli bir rol oynamaz.

E vitamini yağı cildin gergin olan kısımlarına sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulanmalıdır. Sıkı bir şekilde gerilen cilde masaj uygulanmadan önce de başka malzemeler eklenerek oluşturulacak karışım ile E vitamini yağının iyileştirici özelliğini arttırabilirsiniz.

Bölgesel uygulamalarda E vitamini yağı ile kakao yağı birlikte kullanıldığında nemlendirici özelliği öne çıkar. Kullanılabilecek olan diğer malzemeler ise; kuşburnu yağı, gotu yağı ve tatlı badem yağıdır.

2. Hint Yağı

Yaşlılık lekeleri, kırışıklık, koyu lekeler, benler, sivilceler ve ince çizgiler gibi pek çok cilt probleminin tedavisinde Hint yağı kullanılabilir. Aynı zamanda cilt çatlaklarında da etkilidir.

Belli bir miktar Hint yağı, 5-10 dakika kadar dairesel hareketler ile nazikçe masaj yapılarak, cilt çatlaklarının bulunduğu bölgeye uygulanır. İnce ve pamuklu bir bez ile bölge sarılır. Sıcak su dolu olan bir şişe ya da ısıtma pedi kullanılarak en az yarım saat etkilenmiş olan bölgeye sıcak tutulur. Gözle görülebilir sonuç elde edilmesi için bu işlemin en az 1 ay süresince her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

3. Kakao Yağı

Kakao yağı mükemmel bir nemlendiricidir. Cildin beslenmesine yardımcı olarak ciltte oluşan çatlakların görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur.

Kakao yağı, birkaç ay boyunca etkilenmiş olan bölgelere günde en az 2 defa uygulanmalıdır. Diğer bir seçenek ise yarım fincan kadar kakao yağı, 2 çay kaşığı rendelenmiş şekilde balmumu, bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ve bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ile E vitamini yağı kullanarak karışım hazırlanmalıdır. Balmumu eriyinceye kadar bu karışım ısıtılır. Hazırlanan bu karışım hava geçirmeyecek bir kabın içerisinde buzdolabında saklanabilir. Ciltteki çatlaklara günde 2 ya da 3 defa uygulanabilir. Bu hazırlanan karışım cildi daha nemli ve daha pürüzsüz hale getirecektir.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı, cilt çatlakları da dahil olmak üzere çeşitli cilt problemlerinin iyileşmesi için yardımcı olan pek çok besini ve antioksidanı içinde barındırır.

Ilık zeytinyağı etkilenmiş olan bölgeye masaj ile yedirilir. Bu yapılan işlem kan dolaşımını arttırarak çatlakların azalmasını sağlar. Zeytinyağı içerisinde bulunan A, D ve E vitaminlerinin cilt tarafından emilmesi için yarım saat beklenmesi gerekir. Ayrıca zeytinyağı ile birlikte sirke ve su da karıştırılarak gece kremi olarak kullanılabilir. Bu uygulama da cildinizin nemli kalmasını sağlayarak, cildi ölü hücrelerden arındıracaktır.

5. Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı kolayca emilerek cildinize nüfuz eder ve rahatlama sağlar. C vitamini ve yağ asitleri gibi koruyucu elementler ile renk değişimini azaltır ve kolajen üretimini arttırır. Kuşburnu yağı içinde bulunmakta olan yağ asitleri, cilt tarafından emildiğinde cildi yumuşatıp nemlendirdiği gibi prostaglandinler adlı bileşenlere dönüşür. Bu bileşenler de cildin yenilenme kapasitesini arttırır ve yaraların iyileşmesini sağlar. Cilt çatlaklarına karşı cildi korur.

Birçok uçucu olan yağın aksine, kuşburnu yağının seyreltilmesi gerekmez. Karın ve göğüs bölgeleri dahil cildin istenen bölgesine doğrudan sürülebilir. Diğer uçucu yağların seyreltilmesi için ve cilt tarafından daha kolay emilmesi için kuşburnu yağı, taşıyıcı yağ olarak tercih edilebilir. Kuşburnu yağı tek başına kullanılabileceği gibi cilde esneklik kazandıran diğer rahatlatıcı yağlar ile de karıştırılarak kullanılabilir.

6. Avokado Yağı

Avokado yağı, cilt çatlaklarında bulunan renk farkını azaltabilme potansiyeline sahiptir. Bunun başlıca sebebi de, cildi desteklemekte olan A, E ve D vitaminlerinin yanı sıra cildin esnekliğini arttırmakta olan ve pürüzsüzleştiren yağlar bakımından oldukça zengin olmasıdır.

Avokado yağı aynı zamanda cilde etkili ve kolay bir şekilde nüfuz eden bir yağdır. Bu nedenle de cildi onarıcı, uçucu yağlar ile birlikte taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir.

7. Pancar

Pancar kabuğu ile birlikte şeftali kabuğunu güzelce karıştırıp öğütün. Kıvamı çok yoğun olursa, bir yemek kaşığı badem yağı eklenebilir. Elde edilen karışım çatlak olan bölgelere uygulanarak 15 dakika bekletilmeli. Ardından soğuk su ile temizlenmelidir. Eğer sıcak su ile temizleme yapılırsa sıcak su cildi daha da hassaslaştıracağı için çatlaklar daha kötü bir hal alabilir.

8. Havuç

 

Çatlak sorununa yarar sağlayabilecek olan bir diğer sebze de havuçtur. Havuçları buharda pişirerek püre haline getirerek doğrudan sorunlu olan bölgeye uygulayınız. Cildinizin yanmasını önlemek için sıcaklığına çok dikkat etmelisiniz. Hazırlanan kürün etkisini göstermesi biraz fazla zaman alır. Bu nedenle çatlak bölgeye uygulandıktan sonra en az yarım saat beklenmelidir. Daha sonra soğuk suya batırılan bir bez ile silinerek çıkartılabilir.

9. Atkuyruğu

Atkuyruğu, genel olarak tıbbi amaçlar için kullanılmakta olan yabani bir bitki türüdür. Atkuyruğu içerisinde çok yüksek miktarlarda hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve doğal bir yenileyici olan silikon elementini içerir. 100 gram atkuyruğu yaprağı 8 damla limon suyu ve bir litre %20 oranında alkole batırılarak bir ay bekletilir. Bir ay sonrasında da kullanılacak olan karışımın içerisine bu miktarın yarısı kadar su eklenir ve karışım seyreltilir. Ardından da günde iki defa sorunlu olan bölgeye düzenli olarak uygulanır.

Bunlar dışında çatlak tedavisi için lavanta yağı da kullanılabilir. Ayrıca her türlü leke için etkili olduğu bilinmekte olan limon da içermiş olduğu asit ile ölü derinin atılmasını ve yenilenmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.