Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Kemikler vücut iskeletini oluşturur. Bize çevre ile etkileşim ve yer çekimine karşı vücudu ayağa kaldıran yeteneği sağlar. Kemikler atlama, oturma, diz çökme, tutunma ve kaldırma gibi hareketleri sağlayan kaslar ile bağlantı noktalarına sahiptirKemikler organları olası zararlardan korumakla görevli ve kan hücresi üretiminden de kemik iliği sorumludur.

Çatlak bir nevi kırık bir kemiktir. Tıbbi müdahale gerektirir. Eğer çatlak kemik, büyük bir travma ya da yaralanma sonucu meydana gelmiş ise acil bir medikal yardım almanız gerekmektedir. Ayrıca aşağıda verilen birtakım durumlar meydana gelmiş ise yine acil bir yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bunlar arasında;

 • Kişi yanıt vermiyor, nefes almıyor ya da hareket etmiyor ise ve eğer nefes almıyor ya da kalbi atmıyorsa kalp masajına başlayın.
 • Ağır bir kanaması var ise,
 • Hafif bir basınç veya hareket bile ağrıya neden oluyorsa,
 • Ekstremite veya eklem deformesi görünüyorsa,
 • Kemik deriyi delip dışarı çıkmış ise,
 • Kol veya bacakta yaralanma meydana gelmiş ise (bunlara örnek olarak ayak veya parmak verilebilir),
 • Kemik ucunda uyuşma ya da mavimsi bir durum söz konusu ise,
 • Boyunda, kafada veya sırtta kırık bir kemik şüphesi bulunmakta ise acil yardım numarası olan 112’yi aramanız gerekmektedir.

Çatlak Neden Olur?

Dışarıdan bir çarpma, düşme ya da baskı ile gelen bir kuvvet, kemiğin taşıyabileceğinden daha fazla yük oluşmasına ve kemiğin çatlamasına ya da kırılmasına neden olabilir. Kemiklerde bütünlük kaybı kötü sonuçlar doğurur. Kırık, çatlak veya tüm kemik bozuklukları için aynı durum söz konusu olup, bir yaralanmanın olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir kemik hasarı diğerinden daha az önemli değildirKırık, çatlak ve incinme, hepsi de aynı şeyi ifade edecektir. 

Duruma bağlı olarak, bir kemik hasarı için gerekli kuvvet miktarı çok büyük olmayabilir. Osteoropoza sahip olan insanlar, kemiklerde kalsiyum eksikliği ve kırılganlık, küçük bir yaralanma veya yerçekimi bile kalça çatlağı oluşturabilecek yeterlilikte bir kuvvet oluşturabilir.

Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Çatlak kemikler ağrıya sebep olur. Kemik zarının iltihaplanmış hali ağrıya neden olan sinir uçları bakımından zengindir ve çatlak çevresindeki kaslar çatlak alanının hareketini önlemek için spazm oluşmasına neden olur ve bu spazm ağrıyı şiddetlendirebilir

Kemikler zengin bir kan kaynağına sahiptir ve yaralandığı zaman kanarlarBu şişlik oluşumuna neden olur ve çevresindeki doku içine sızan kan da daha fazla ağrıya neden olurKana bağlı renk değişimi, çatlak alanında koyu kırmızı veya mor renkli bir çürük gibi görünebilir. Ayrıca kas ve tendonlar zarar görmüş olabilir. Kişinin yaralanmasının sadece hareket etmesine engel olabildiği durumlar da bulunmaktadırBu nedenle sadece yaralı bölgeyi hareket ettirememeniz çatlak olduğu anlamına gelmez.

Çatlak Teşhisi Nasıl Yapılır?

 • Doktor, hastanın nasıl yaralandığını sorar, hasarı inceler ve ortaya çıkan olası diğer yaralanmaları arar.
 • Yaralı bölgenin çevresindeki deride bir kesik, sıyrık veya ciltteki diğer hasarları inceler.
 • Hassasiyet ve şişlik etrafındaki yaralanan kemiği belirlemek için çeşitli değerlendirmeler yapar.
 • Belirli tip yaralanmalarda X-Ray benzeri bir cihaz ile çatlak ya da kırık tespit edilmeye çalışılır.
 • Bazen normal Xışınları hasar tespitinde yetersizdir. Eğer doktorun hala endişeleri bulunmakta ise, CT yani bilgisayarlı tomografi taraması veya MR çekilebilir.

Çocuklarda Çatlak

Çocuklarda kemikler tamamen oluşmuş olmadığı için onlarda kemik çatlaklarını teşhis etmek zor olabilir.
Gelişmekte olan pek çok kemik parçası çoğunlukla kıkırdaktan oluşur ve oralarda henüz kalsiyum depolanmamıştır.
Büyüyen kemiklerin büyüme plakları vardır ve çatlama durumunu taklit edebilir ya da kırıkları gizleyebilir. Kısacası, çocuklarda bir kırık tanısı klinik fiziksel bir muayeneye dayalı olarak yapılan bir işlem olup, X-ışınları bile yaralanmaları göstermeyebilir.

Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir çatlak genellikle bir hastanede acil tedavi gerektirirAcil bakım gerektirmeyen küçük bir çatlağa örnek verecek olursak, parmak ucu kırığını verebiliriz. Eğer kemiklerde çatlağın sırtta, boyunda ya da kalçada olabileceğini düşünüyorsanız, yaralanan kişinin hareket etmemesi ve acil bir ambulansın çağrılması gerekmektedir. 

Diğer durumlarda ise yardım için farklı bir araç çağırabilir veya yaralanan kişiyi acil servise kendiniz taşıyabilirsiniz. Kişiyi nakliye etmeden önce, daha fazla zarar görmesini önlemek için yaralı bölgeyi korumanız gerekmektedir. Kırık kol ve bacak kemiklerinde ise tahta, demir, plastik, metal veya diğer katı cisimlerden birini kırılan bölgeyi sabitlemek için tampon olarak kullanın ve hareket etmesini önleyerek sabitleyin. Eğer bir kanama oluşmuş ise kanamayı önlemek için sargılamadan önce o bölgedeki kanamayı durdurmak için baskı yapın ve kırık ya da çatlak olan bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutun. 

Oluşan çatlaklarda ve kırıklarda durumun ciddi olması halinde, doktorunuz o bölgeye gerekli alçıyı yada diğer tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Daha sonrasında o bölgeye herhangi bir baskının yapılmaması gerekmekte ve hasta rahat ettirilmelidir. Kemikler kaynamaya başlayacak ve onarım aşaması devam edecektir. Doktorunuz tarafından öngörülen süre geçtiğinde ise alçıların çıkarılması için yine hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Alçılar çıkarıldıktan sonra o bölge ile alakalı ağır yük taşıma yapmamanız, kemiklerin iyileşmesi için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Çatlakların ya da kırıkların tıbbi bir müdahale ve uzman kişiler tarafından en kısa sürede düzeltilmesi gerekir. Kırık kemik sıfırlandıktan sonra sonra, hızlı iyileşme ve düzelmenin teşvik edilmesi için birtakım yararlı evde tedavi çözümleri bulunmaktadır.

1.Kalsiyum Tüketimi

ç1

Kemik iyileşmesi sırasında kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. Kalsiyum kemik sağlığını korumak için ve çatlakların iyileşmesi için bile çok önemlidir . Doktorun tavsiye ettiği şekilde düzenli bir şekilde yeterli kalsiyumu almaya özen gösterin. Çatlak iyileştikten sonra bile süt, sebze ve süt ürünlerinin tüketimine devam edin. Kalsiyum eksikliği çatlak ve kırıkların risklerinin artmasına neden olabilir.

2.Aktiviteler

ç2

Doktorunuz çatlakların iyileştiğini söylediği zaman, yüzme ve yavaş yavaş normal rutin faaliyetleri yapmak gibi ağırlık içermeyen faaliyetlere başlayabilirsiniz. Koşu gibi yüksek darbe faaliyetleri eski hareketlilik tam olarak kazanıldığı zaman, haftada sadece bir kez yapılmalıdır.

3.Soğuk Kompres

kompres

Ağrı ve şişliklerin rahatlatılması için yaralı bölgeye buz torbası koymanız gerekmektedir. Bu işlemi günde 3-4 kez ve 10 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Çatlak iyileşme aşamasında ve kemik tamir edilmiş ise buz paketleri veya soğuk kompres çatlak ağrılarından kurtulmada çok etkilidir. 

4.Dinlenme

Girl with cast / splint on sofa of private home

Çatlak ya da kırıktan etkilenen bölgenin daha iyi ve hızlı iyileşmesi için minimum hareket ile tamamen dinlenmesine izin vermelisiniz. Çatlak olan bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda sabit ve rahat bir şekilde tutarak üzerine daha az gerilim yükleyebilir ve gevşemesini sağlayabilirsiniz. Eğer çatlak yada kırık iyileşmiyorsa, yeterli dinlenmenin uygulanmadığı anlamına gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.