Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çay Demini Çöpe Dökmeyin, Tekrar Kullanın!

Çay demi içerdiği ‘kateşin’ antioksidanıyla çöpe dökülmeyecek kadar değerlidir. Üstelik çay tüketimi kültürümüz gereği dünya sıralamasında üst sıralarda. Yani çaydan en fazla faydalanabilecek olanlar yine bizleriz. Çay demi deyince çoğumuz bitkileri güçlendirmek için gübre amaçlı olarak kullanabileceğimizi hatırlıyoruz. Ancak çay deminin kullanım alanları bununla sınırlı değil.

Çay demini değerlendirebileceğiniz farklı kullanım alanlarını sizler için araştırdık. İşte çay deminin faydaları ve kullanımı:

1.Güneş yanığına iyi gelir

1. Güneş yanığına iyi gelir

Güneş kremi kullanmayı unutup yanıklara maruz kaldığınızda bu acıyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Yoğurt yöntemini unutun. Birkaç kullanılmış, ıslak çay poşetini derideki yanık bölgeye uygulamak acınızı hafifletmeye yardımcı olur. Üstelik bu yöntemi ütü yanığı gibi başka küçük yaralanmalar için de kullanabilirsiniz. Eğer vücudunuzun hemen her yeri güneş yanığı olduysa banyo küvetini doldurup içine birkaç adet kullanılmış çay poşeti atabilirsiniz. Bu yöntem sizi rahatlatacaktır.

2.Yorgun gözleri rahatlatır

2. Yorgun gözleri rahatlatır

Ağrıyan, yorgun ve şişmiş gözlerinizi yeniden hayata döndürmenin en etkili yolu çay poşetleridir. Bunun için 2 adet çay poşetini ılık suda ıslatın ya da üzerinden fazla zaman geçmediyse içtiğiniz çay poşetlerini de kullanabilirsiniz. Çay poşetlerini gözlerinizin üzerinde 20 dakika bekletin. Çayın içeriğindeki tanen maddesi gözleriniz yatıştıracak ve şişliğin inmesini sağlayacaktır.

3.Beyaz saçları kapatır

3. Beyaz saçları kapatır

Bir dizi kimyasal işlemle saçlarınızı boyamaktan yorulduysanız çözüm: özel çay karışımı. Saçlarınızın doğal rengine geri dönmesi için; 3 çay poşetini bir bardak suda demleyin. Taze veya kuru şekildeki 1’er yemek kaşığı adaçayı ve biberiyeyi de çaya ekleyin. Bu şekilde 1 gün bekletin. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra bu karışımı uygulayın ve durulamadan bir havluya sarın. Çayın beyaz saçları eski doğal rengine döndürmesi için bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın.

4.Diş eti problemlerine birebir

4. Diş eti problemlerine birebir

Diş eti kanaması probleminiz varsa, ya da diş çekimi yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde acı hissediyorsanız soğuk su ile ıslattığınız çay poşetini acıyan bölgeye uygulayın. Hem kanamayı hem de ağrıyı durduran çay, antiseptik özelliği ile diş eti problemlerine karşı oldukça etkilidir.

5.Ayak kokusuna son

5. Ayak kokusuna son

Ayak kokusundan kurtulmak için parfüm ya da pudradan çok daha etkili bir yol var! Bunun için ayaklarınızı iyice demlenmiş çayla karıştırdığınız ılık suda 20 dakika bekletin ve ayak kokusuna elveda deyin.

6.Etin marine edilmesi

6. Etin marine edilmesi

Özellikle kırmızı et kullanarak yapılan yemeklerde etin yumuşaması biraz zaman alabilir. Peki, eti döverek yumuşatmaktansa çay kullanmaya ne dersiniz? Bunun için 4 yemek kaşığı çayı ılık suyla (henüz kaynamamış) 5 dakika demleyin. Demi süzdükten sonra çayı ½ bardak esmer şekerle karıştırın ve şeker çözülene kadar bir kenarda bekletin. Bu arada eti tercihinize göre soğan, sarımsak ve baharatlarla pişireceğiniz kaba yerleştirin. Üzerine hazırladığınız çay karışımını döktükten sonra bu şekilde önceden ısıttığınız fırına koyun. Kırmızı et, çay sayesinde lokum gibi yumuşak olacak.

7.Ahşap mobilya ve parke temizliği

7. Ahşap mobilya ve parke temizliği

Taze demlenmiş çay ahşap mobilya ve zemin temizliği için mükemmel bir yöntemdir. Demleyip içtiğiniz çay poşetlerini yer silme kovasına bırakın ve soğumasını bekleyin. Daha sonra mobilyalarınızın tozunu bu kovaya batırdığınız yumuşak bir bezle silin. Aynı şekilde parkelerinizi de silebilirsiniz. Hem temiz hem de parlak ahşap eşyalar için çaydan daha iyisi olamaz.

8.Aynalarınızı parlatır

8. Aynalarınızı parlatır

Aynalarınızı parlatmak için kalan çay demini soğuk suyla tekrar sulandırıp kullanabilirsiniz. Ahşap temizliğinde olduğu gibi aynaları da parlatan çay, uygun bir bez kullanıldığında gazete ile ayna temizliğinden daha başarılı sonuçlar verir.

9.Şöminenin kül temizliği

9. Şöminenin kül temizliği

Şöminede kül temizliği yapmadan önce etrafın kirlenmemesi için en akıllıca yöntem kül üzerine ıslak çay demi dökmektir. Böylece küller uçuşmadan şömineyi kolayca temizleyebilirsiniz.

10.Bitkilerinizi besler

10. Bitkilerinizi besler

Evde saksılarda yetiştirdiğiniz gül, aşk merdiveni ya da akşamsefası gibi bitkilerin daha çabuk büyümesi, daha sağlıklı yetişmesi için yapmanız gereken tek şey çay demini saksı dibine dökmektir. Çaydaki tannik asit bitkilerinizi besleyerek daha canlı görünmesini sağlar. Bunun yanı sıra çay demini ekim yapacağınız toprağa doğrudan gübre olarak karıştırabilir ya da saksının alt kısmına birkaç çay poşeti yerleştirerek bitki neminin uzun süre korunmasını sağlayabilirsiniz. Çay deminin yaygın olarak bilinen bu kullanım şeklini daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin, farkı göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.