Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çay, Kahve, Alkol Tüketiminin Lense Etkisi

Göz, en önemli organlarımızdan biridir. Yokluğunda hiçbir şeyden zevk almamaya sadece göz kaybı yaşamamıza değil aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkların da başlangıcına da sebep olabilecek bir organımızdır. Ne yazık insanlar sağlıklı olduğu zamanlarda yeterince kendine özen göstermez. Bu özensizlikten göz de payını almaktadır. Göz halbuki her daim özen gerektiren  oldukça hassas bir organdır.

Göz ve yapı organelleri gözün ne kadar matematiksel bir işlev olduğunu göstermekte ve herhangi birinin hasar görmesi durumunda görme yetisinin kalitesi bozulacak ve diğer organellerin de görevlerini yapmamasına sebep olacaktır. Göz oldukça önemli organlarımızdan olup 5 duyu organımızdan da başlıca olanlarıdır. İnsanlarda iki tane bulunan ve dışarıyla direkt temas halinde olan bu organımız en çok savunma isteyen organımızdır. Her ne kadar kaşlarımız, kirpiklerimiz ve göz kapaklarımız koruma görevinin belirli bir kısmını yapsa da herhangi aksi bir durumda reflekslerimizin iyi çalışmaması gözlerimizde ciddi hasarlar bırakabilir. Bu nedenden dolayı en çok korunmaya muhtaç olan organımız olan göze dikkatli bakmalıyız ve onu tüm dış tehlikelere karşı korumalıyız.

Kişi göz sağlığına dikkat etmeli ancak bunu rahatsızlanmadan önce yapması gerekmektedir. Her ne kadar küçük tedavi yöntemleriyle halledilebilecek olursa olsun bu kişinin hem maddi olarak zarar görmesine hem de psikolojik olarak zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı değerini sağlamken anlamalıyız. Özellikle kadınlar seçtiği makyaj ürünlerini kaliteli seçmek durumundadır. Çünkü kalitesiz ürünler gün boyu gözlerde kalarak kişinin göz yapısını bozabilir . Bir de bunun haricinde kadınların sıkça yaptığı hatalardan biri de makyajla uyuya kalmaktır. Mümkün olduğunda makyajınızı uyumadan önce silmeli ve temizlendiğinden de emin olmalısınız. Gece boyu bu kimyasallara maruz kalan göz bu kimyasalların içerisindeki zararlı maddeleri emerek kişinin göz sağlığını tehlikeye atacaktır. Kadın erkek fark etmeksizin mutlaka göz temizliğine dikkat etmelidir. Mutlaka her sabah yüz yıkanmalı ve yüzünüzün özellikle gözünüzün tarafında oluşan atıkların temizlendiğinden emin olmalısınız.

Bir de gün içinde ellerimizle her yere dokunabiliriz. Her ne kadar gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkıyor olsak da ellerimizle gözlerimizi ovuşturmamız yine de doğru bir davranış olmayacaktır. Çünkü hava ile temas etmediği halde bakteriler gözümüze direkt olarak yansır ve göz enfeksiyonları yaşamamız oldukça normal bir vaziyet alır. Ancak kişi gözüne dokunmak zorunda ise mutlaka ama mutlaka ellerini iyice yıkamalı ve dezenfekte etmelidir.

Telefon, tablet ve bilgisayar gibi göze zarar verebilecek aletleri kullanırken dikkat edilmelidir. Kullanım sırasında aradaki mesafe iyi ayarlanmalıdır. Çocukların çok yakından televizyon izlemeleri çocukların küçük yaşta gözlerinin bozulmasına neden olacaktır. Kişi mutlaka çocuğunu kontrol etmeli ve hatta mümkün olduğunca bu cihazlar karşısında çocuğunu pek fazla bulundurmamalıdır.

Zaman zaman kişinin gözlerinde alerjik durumlar meydana gelebilir. Eğer kişi bu durumdan oldukça rahatsızsa mutlaka ancak mutlaka bir uzman hekime danışmalı aksi halde göz yapısı ciddi hasarlar görecektir. Doktorların önerdiği göz damlalarını mümkün olduğunca gün içerisinde kullanmalıdır. Aynı zamanda bu etkenlerden daha az etkilenmek için kişi bu dönemlerde kullan-at lensleri de kullanarak göz ile hava temasını kesebilir ve bu dönemi mümkün olduğunda hafifi bir şekilde atlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu kullan- at lensler kişinin temizliği konusunda da yardımcı olacak herhangi bir temizlik aksaması durumunda meydana gelecek durumlardan da korunmuş olacaktır. Tüm bunların yanı sıra göz rahatsızlıkları kalıtsal olabilmektedir ve birçoğu kalıtsaldır. Ancak kişi saydığımız bu hususlara dikkat etmezse kalıtsal olan hastalık daha ciddi bir sonuca götürmesine neden olacaktır.

Başlıca Göz Rahatsızlıkları

Hipermetropi; kişi eğer uzağı görebiliyorken yakını seçemiyorsa yakınında bulunan objeler ve kişiler zihnin net bir görüntü olarak yansımıyorsa bu kişi de bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür. Kalıtsal olabileceği gibi bu hastalık aynı zamanda çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık genellikle giderek göz yapısının bozulmasından ortaya çıkar ve genellikle yaşlılarda görülür

Miyop; kişi yakını görebiliyorken uzağı göremiyorsa bu kişi de miyop olabilir. Miyop basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Genellikle ise küçük yaşlardaki çocuklarda sık rastlanır. Bu kişiler gözlerini kısarak etrafa bakmakta ve bu harekette bir süre sonra kişi de tik olarak kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden zamanında müdahale edilmelidir.

Astigmat; genel olarak kalıtsal olan bir hastalıktır. Ancak her yaş grubunda görülebilir. Bu hastalığın belirtileri ise kişi hem yakını hem de uzaktaki kişileri ve eşyaları bulanık olarak görmektedir. Bu göz yapısında ışınları kıran organelin bozulmasından dolayı oluşur. Bir ışık kırılması kusuru olarak da bilinir. Bu kişiler için de tedaviler mevcuttur.

Basit Göz Tedavileri

Eğer kişi yukarıda saydığımız durumları yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmalı ve yapılan testler sonucu doktorun tavsiye ettiği numaralı gözlükleri kullanmalıdır. Ancak kişi gözlük kullanımını her zaman tercih etmez. Konfor ve estetik açıdan bu anlamda gözlerin tedavisinde yardımcı olan diğer bir ürün de lenslerdir. Lensler artık günümüzde sıkça kullanılmaktadır ve numaraları sayesinde de kişinin gözündeki kusuru kapatır ve kişinin daha kaliteli bir görüşe sahip olmasını sağlar. Ancak lens kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Eğer bu durumlara dikkat edilmezse hem lens ömrü kısalacak ve kişinin gözünde rahatsızlığın ilerlemesine neden olacaktır. Kişi mutlaka lens bakımını iyi sağlaması gerekmektedir. Aksi halde gözde kuruluk olacaktır. Gözde kurulukta kişinin lensinin gözünde sürekli olarak batmasına ve görüşünü engelleyecek bir duruma götürmesine neden olacaktır. Kişi her ne kadar lens suyunu dikkatli bir şekilde kullansa da bazı konularda da dikkatli olması gerekmektedir. Örneğin eğer kişi lens kullanıyorsa alkol, çay ve kahve tüketimi kişinin rahatsız olmasına neden olacaktır.

 Çay, Kahve, Alkol Tüketiminin Lense Etkisi Nasıldır?

Lensin kuruması lens kullananların istemediği bir durumdur. Ancak kişi bu durumu yaşamak istemiyorsa mutlaka içtiği yediği şeylere de dikkat etmelidir. Aksi halde gözyaşı üretimi giderek azalacak ve kişinin gözündeki ve lensindeki tazeliğin kaybolmasına neden olacaktır. Özellikle içerisinde bulundurduğu etkin maddeler sebebi ile çay, kahve ve alkol tüketimi eğer çok sık oluyorsa kaçınılmazdır. Gözler bu etken maddelerden direkt olarak etkilenmekte ve gözyaşı üretimini azaltarak lensinizin batmasına kaşınmasına ve ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Eğer bunları çok sık kullanıyorsanız ve sağlıklı bir şekilde lens kullanmak istiyorsanız mutlaka bu içeceklerin tüketimini azaltmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.