Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çay Kanser Yapar mı?

İnsanların gün içerisinde çok fazla tercih ettiği içeceklerde en sık tüketilen içecek çaydır. Çayın hem ekonomik açıdan uygun bir fiyatının olması, hem alışkanlık açısından hem de çok kısa bir sürede hazırlanması açısından insanlar tarafından çok fazla tercih edilen bir içecek olmaktadır. Özellikle iş yerinde çalışırken, insanların farkında olmadan çok fazla çay içmesi bir süreden sonra insan vücuduna zarar vermektedir. Gün içerisinde içilen çayın belirli bir oranın üzerine çıkmaması gerekir, her besin maddesinde olduğu gibi çayın da çok fazla içilmesi insan vücudu için olumsuz etkilerini göstermektedir. Genel olarak ülkemizde siyah çay üretiminde gösterilen başarı, aynı şekilde tüketiminde de gösterilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde sıvı tüketimi sudan sonra en çok çay olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda çayın şekerle birlikte tüketilmesi ve insan vücudunun günlük sıvı ihtiyacının sadece çayla sağlanması vücudun yüksek öçlüde onarımı çok zor olan zararların meydana gelmesine neden olur. Besin alımı ile birlikte tüketilen çay, insan sağlığını kısa yoldan olumsuz bir şekilde etkileyerek birçok hastalığa neden olur. Bu nedenle besin alımı sırasında, yani kahvaltılarda ya da ikramların yanında içilen çayın yerine farklı bir sıvı içebilirsiniz. Bu sağlığınız açısından daha yararlı bir tercih olacaktır. Biz de bu yazımızdan çay kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Her gün belirli bir oranda tüketilen çay, insanlar fark etmeden çok fazla zarar verir. Özellikle çayın yanında yenilecek bir şeyler varsa, bu durumda insan vücuduna çok daha fazla zarar vermektedir. Kabızlığın, genel olarak çok katı yiyeceklerin yenmesinden kaynaklandığı sanılır ama kabızlığın ilk sebebi çok fazla içilen siyah çaydır. Aynı oranda ve her gün içilen çay ellerin titremesine ve bazı sinirsel hastalıklara neden olmaktadır. Çayın çok fazla tüketilmesi sonucunda insan vücudu içerisinde yer alan idrar oranında da büyük miktarda artış meydana gelir. Bu durumda üre asidi oranı da çok hızlı bir şekilde düşer. Böbrek taşı ve aynı zamanda kum döken hastaların çay içmesi kesinlikle yasaktır. Romatizma hastalıklara sahip olan kişilerin de aynı şekilde çay içmemesi gerekir. Çayın çok fazla tüketilmesi sonucunda insan vücudunda yüksek tansiyon oluşma riski çok büyük oranda artmaktadır. Sonuç olarak çayın çok fazla içilmesi sonucunda tansiyon hastalıklarına neden olmaktadır. Tansiyon da aynı zamanda kalbe bağlı olarak çalışmaktadır. Bu tansiyon ve kalp uyumuna zarar vermemek açısından çay tüketiminizi mutlaka azaltmanız gerekir. Çay yerine çok faydalı olan suyu tercih edebilirsiniz.

Çay Kanser Yapar mı?

Çay içerken kullanılan şeker oranının da çok iyi ayarlanması gerekir. Şeker oranına dikkat edilmediği sürece çay insan vücudu için daha zararlı bir hale gelir, çünkü şekerin de zararı çaya eklenir. Çok fazla şeker tüketimi insan vücudu için çok zararlı bir hale gelir. Şeker kilonun çok kontrolsüz bir şekilde artmasına, çayla birlikte tüketilmesi durumunda ise damar tıkanıklığı kalp hastalıkları, demir eksikliği ve aynı zamanda anemi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Çayın çok fazla içilmesi günlük limitini daha az seviyeye indirmeniz gerekir. Mesela, günde en fazla dört bardak çay içmeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. Eğer dört bardağın üzerine çıktıysanız, her bir bardak için, ayrıca bir bardak da su içmeniz gerekir.

Çayın zararlarının yanı sıra, aynı zamanda gereken oranda tüketilmesi durumunda faydası da bulunur. Çay insan vücudunda yer alan beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olur, kolesterolü düşürür, tarçınla içilmesi durumunda çay hazmı çok daha fazla kolaylaştırır ve aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Dişlerin çürümesini engeller, kanser riskini de çok fazla azaltır. Ancak çok fazla tüketilmesinde ise tam tersi bir durum da ortaya çıkabilir. Günümüzde atlatılması ve tedavisi en zor olan kansere bile neden olabilir. Bu nedenle çok fazla çay tüketmemeye özellikle dikkat edin. Aynı zamanda sıcak çayın anında içilmesi kanser hastalığına yakalanma riskini sekiz kat daha fazla artırır. Çayın bu nedenle biraz soğutulup o şekilde içilmesi gerekir. Çayın çok sıcak bir şekilde içilmesi yemek borusu kanseri, obezite ve aynı zamanda mide ülserine neden olan mikroplarla ya da yemek borusunun kendinden kaynaklanan tipiyle meydana gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.