Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle çalışan kişilerin sürekli olarak odaklanabilmesi için tükettikleri içeceklerin başında kahve ve çay gelmektedir. Ancak bu içeceklerin sıkça tüketilmesi lekelerin oluşumuna da sebep olmaktadır. Çay lekesi oldukça sıkça karşı karşıya kaldığımız bir lekedir. Hemen hemen her öğünde bizime beraber olan çayın sıcak tüketilmesi sadece leke oluşumuna sebep olmamakta aynı zamanda da kişinin can güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

Çay lekesi herkesin maruz kaldığı ancak yanlış yöntemler kullanıldığı takdirde kalıcı olabilecek bir lekedir. Bu lekenin çıkarılması için her ne kadar sıkça ağartıcılar kullanılsa da bu ağartıcılar başta tekstil ürünleri olmak üzere diğer boyalı yüzeylerin boyasını attıracaktır. Aynı zamanda yüzeyin de yapısını inceltecek ve bu şekilde daha kolay yırtılabilecek hale gelecektir. Çay lekesi oldukça zorlu gibi görünse de basit ve doğal yöntemlerle bu lekeyi kolayca çıkarabilmek mümkündür. Biz de bu yazımızda çay lekesi nasıl çıkar konusunu işleyeceğiz.

Her ne kadar lekelerle başa çıkmak zor olsa da bazı lekeler kolay ve pratik yöntemlerle birkaç dakika içerisinde başa çıkabilmek mümkündür. Her lekede olduğu gibi bu lekede de lekenin yayıldığı alanı olabildiğince küçük bir alanda kalmasını sağlayabilmek ve en önemlisi de kontrol altına alabilmek gerekmektedir. Çay lekesinde en önemli şey çayla beraber tortuların da dökülmesidir. Bu tortular ancak kuruduktan sonra süpürülebilir hale gelmekte diğer türlü sürekli olarak etrafa sildiğiniz beze bulaşmakta ve kuruyana dek yapışmaktadır. Bu nedenden dolayı poşet çaylar genellikle temizlik açısından tercih edilen çaylardır. Çay aynı zamanda çitilendikçe de etrafa yayılan büyüyen bir leke özelliğine sahiptir.

Çay lekesi döküldüğü yerin kumaşına ve dokusuna göre de değişkenlik göstermekte ve buna bağlı olarak lekeler bazen kalıcı olarak kalmakta ya da çıkmaktadır. Özellikle yün ve ipek kumaşa sahip olan ürünlerde bu lekelerin çıkması her  zaman mümkün olmayabilir. Bu kumaşa sahip olan ürünler genelde lekelerin renginin açılmasında bir çözüm bulunmakta aksi halde kesin bir çözüm için ağartıcılara başvurulmaktadır. Ancak bu da kumaşın dokusuna doğrudan zarar verecektir.

Giysiden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Giyside oluşan çay lekesine yapılacak ilk müdahale giysiyi ters çevirerek lekeyi soğuk suyla yıkamaktır. Daha sonra ağartıcı ve alkali içermeyen bir toz  deterjanı ile  soğuk suyu karıştırıp lekeli bölgeye uygulayın. Bu şekilde 7-8 dk bekleyin. Eğer leke kurumuşsa ise yarım saat de beklenebilir. Bekleme işleminde sonra deterjanı tamamen duru su ile temizleyin ve 20 dk da ılık suda bekletin.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesinde en önemli hususlardan biri ilk müdahaledir, ancak bunun yanı sıra lekesi en kolay çıkan çay da şekersiz çaydır. Şekerin yapısı itibariyle çayın pigmentleri yüzeye tutunur ve yapışır. Bu da lekenin çıkarılmasında kişiye zorluk çıkaracaktır. Bu lekeyi çıkarmak için yapacağınız işlem öncelikle neyi yapmamanız gerektiğini bilmektir. Derhal su ile beraber insanlar genellikle çay lekesini çitileyerek çıkarabileceklerini düşünmektedir. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Çitilemek çay lekesinin yayılacağı alanı büyültür ve bu şekilde lekeyi çıkarmayı daha da zorlaştırır. Bunun haricinde kişi kullanacağı ürünü ne kadar fazla kullanırsa o kadar lekenin iyi çıkacağını düşünmektedir. Ancak bu da oldukça son derece yanlış bir düşüncedir. Kişi mutlaka dozunda ürünler kullanmalıdır.

Çayın lekesinin oluştuğu kumaşa öncelikle yüzeyde emilmeyen çay miktarını azaltmak için mutlaka tampon yapılmalıdır. Bu tamponu yüzeyde fazladan çay kalmadığından emin oluncaya dek yapın. Bunu bir bez yardımıyla yapanız daha kolay olacaktır. Ardından bir kovanın içerisine çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız toz deterjanlardan birini bir miktar dökün ve üzerine soğuk su dökün. Bu iki karışımı iyice köpürtün ve sonrasında oluşan köpükten bir sünger yardımıyla alarak halının üzerinde oluşan lekenin üzerine oval  hareketlerle uygulayın. Ancak bu işlem sırasında lekeli olmayan bölgeye bu karışımı değdirmemeye özen gösterin bu lekenin büyümesinde yardımcı olacaktır. Bu pratik yöntemi eğer çay kurumadan önce yaparsanız etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.