Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çay ve Kahveyi Yemekten Hemen Sonra İçmeyin!

Bizim kültürümüzün olmazsa olmazları arasında sayabileceğimiz alışkanlıklardan biri yemekten sonra hemen güzel bir çay demlemek ve yanında tatlı atıştırmalıklarla birlikte keyifle içmektir. Çay, birçoğumuzun bir araya gelmesindeki bahane, en tatlı sohbetlerin baş kahramanı ve yaz kış tükettiğimiz nadir içeceklerden biridir. Fakat hayatımızın bu kadar içinde olan çayla ilgili her şeyi biliyor muyuz? Demlik demlik içtiğimiz, her yaştan kişinin severek tükettiği çayın zararları olabilir mi? Peki ya kırk yıl hatırı olan kahve? Gelin yemekten ne kadar sonra çay içmek sağlıklıdır, yemekten hemen sonra çay içersek vücudumuzda neler olur beraber inceleyelim.

1. Demir Eksikliği Nedir?

Demir eksikliği kaynaklı anemi yani kansızlık dünyada en çok görülen anemi türüdür. Sağlıklı bir kadında 12 gr/dl ve sağlıklı bir erkekte 14 gr/dl kadar hemoglobin bulunur. Bu değerlerin altındaki bireylere anemi teşhisi konulur. Hemoglobin oksijenin handa taşınmasını sağlayan ve kırmızı kan hücrelerine rengini veren bir protein. Hemoglobinin temel yapı taşlarından biri ise demirdir. Bu nedenle vücudunda yeterince demir olmayan kişilerin kırmızı kan hücresi sayısı düşer ve bu duruma kansızlık ismi verilir. Demir eksikliği anemisi olarak da adlandırılan bu rahatsızlık akciğerden alınan oksijenin kanda yeterince taşınamamasına neden olur.

2. Çoğu Kişide Demir Eksikliğine Bağlı Anemi Ortaya Çıkıyor

Oranlar kadınların %35’inde, erkeklerin %20’sinde ve hamile kadınların %50’sinde demir eksikliğine bağlı anemi olduğunu gösteriyor. Ciltte solgunluk, vücutta güçsüzlük, kulakta uğuldama, sinirli bir hali, tırnakların çabuk kırılması, saç dökülmesi, bağ ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, el ve ayaklarda uyuşma gibi çok sayıda belirtisi bulunan demir eksikliğinin kesin teşhisi kan tahlili yapılarak konulur. Çok ileri seviyede demir eksikliği durumunda hasta toprak ya da buz yeme ihtiyacı hissedebilir, çarpıntı yaşayabilir, huzursuz bacak sendromuna yakalanabilir ve tiroit bezlerinin yavaşladığını fark edebilir.

3. Demir Eksikliği Neden Oluyor?

Günlük olarak yeterince demir alınmayan bir beslenme düzeni sonucunda demir eksikliği kolaylıkla ortaya çıkabilir. Özellikle emzirme ve gebelik gibi durumlarda vücudun demir ihtiyacı artar. Bu demir ihtiyacı karşılanmazsa hem anne hem de bebek için ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bebeklerde anne sütünün yetersiz alınması, demir takviyesi olmayan mamalar yedirilmesi, 1 yaşından önce inek sütüne geçilmesi ve yeterli hayvansal gıdanın alınmaması demir eksikliğinin nedenlerinden olabilir.

4. Yetişkinlerde En Önemli Sebep Çay ve Kahve

Diyelim ki günlük demir ihtiyacınızı karşıladığınız bir beslenme düzeniniz var. Buna rağmen kansızlık ve demir eksikliği problemleri baş göstermeye devam ediyor. Çok büyük ihtimalle bu rahatsızlıkların ortaya çıkma sebebinin içtiğiniz çay ve kahveler olduğunu söylesek? Çünkü çay ve kahve tükettiğiniz besinlerdeki demirin emilimini kısıtlıyor ve vücudunuzun ihtiyacı olan demiri almasını engelliyor. Demir bakımından son derece zengin bir yemek yemiş olsanız bile üzerine içtiğiniz çay ya da kahve bu yiyecekten yeterli besin değerini alamamanız anlamına geliyor.

5. Çay ve Kahve Demiri Nasıl Tutuyor?

Örnek vermek gerekirse kırmızı et demir bakımından son derece zengin bir besin. Akşam yemeğinde besin değeri yüksek harika bir et yemeği yediniz ama hiç beklemeden arkasından çay içtiniz. Çayın içerisinde tanen, demir ile bağlanıyor ve vücudunuzun yemekten emilim sağlaması gereken demiri adeta size vermemek için elinde tutuyor. Kahve tüketimde de tıpatıp aynısı geçerli. Bu nedenle yemeklerden sonra hemen çay ya da kahve tüketmemeye lütfen dikkat edin.

6. Çay Ya Da Kahve İçmeden Önce Ne Kadar Beklenmeli?

Birçok uzman bu konuyla ilgili yemekten sonra en az 1 saat beklenilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü çaydan önce yemeğin sindirilmeye başlanması ve demir emiliminin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu süreden daha önce içeceğiniz çay ya da kahve yediğiniz yemekten yeterli besin değerini alamamanıza neden olacaktır.

7. Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Öncelikle çay ve kahve tüketimini minimuma indirmekle başlamalısınız. Özellikle yemeklerden sonra çay ve kahve tüketmemenin faydasını hemen görmeye başlayabilirsiniz. “Çay ve kahvesiz yapamam, illa ki içmem gerekiyor” diyorsanız da bu içecekleri mümkün olduğunca öğün aralarında tüketmeye özen gösterin. Demir eksikliği ve kansızlık yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana başvurun ve doktor tarafından verilecek ilaçları aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin.

8. Demir Açısından Zengin Besinler

Kırmızı et demir bakımından son derece zengindir. Tavuk, balık ve karaciğer gibi bazı sakatatlar da demir eksikliğine iyi gelen besinlerdir. C vitamini demir emilimini arttıran bir madde olduğu için et tüketirken yanında C vitamini içeren bir salata yapmayı ihmal etmeyin. Eğer et tüketmeden demir eksikliğinizi tedavi etmek istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Örneğin kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, fındık, fıstık gibi kuru yemişler, kuru baklagiller, ıspanak, pazı gibi yeşillikler ve pekmez demir bakımından zengin besinler arasında. C vitamini bağırsaktaki demir emilimi arttırdığı için demir yönünden zengin besinlerin yanında C vitamini tüketmeye de dikkat edin. Dikkat edebileceğiniz bir diğer konu da süt ve ayran gibi kalsiyum içeren içecekleri yemeklerle beraber tüketmemek olabilir çünkü kalsiyum demir emilimini yavaşlatan bir maddedir. Baklagilleri tüketirken yanında bol maydonozlu, marullu ve limonlu salatalar yapmayı da ihmal etmeyin çünkü bu şekilde demir emilimini arttırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.