Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Kış aylarında yapraklarını dökmeyen, nemli ve yağış alan yerleri seven bir bitkidir. Taze ya da kuru olarak kullanılabilir. Çay hem yaz aylarında hem de kış aylarında gün içerisinde sıklıkla tüketilmektedir. Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak mümkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak da mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez, şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılabilir.

Çayın Avrupa’da ilk söz edilişi ise binlerce yıl sonra, 1559 yılında gerçekleşir. 1606 yılı ise çayın Avrupa ile tanıştığı yıl olarak tarihe geçer. 1635 yılından sonra, Hollanda ve Fransa, Avrupa’da çay tüketimine öncülük eden ülkeler olurlar.

Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri şunlardır: Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malavi ve Vietnam’ dır.

Yeşil çay, genellikle bir yıl içinde lezzetini kaybeder iken, siyah çay birkaç yıl lezzetini korur.

Yapılan birçok çalışmanında desteği ile çayın sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Çayın kolon kanserine, bağışıklık sistemine, ağız sağlığına ve vücuttaki birçok organa çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu besinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 7 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde düzenledik. Ancak çayın içerisinde bulunan besin değerlerinden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Çayın Faydaları Nelerdir ?

Çayın uyarıcı etkisinin olmasından dolayı zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir. Son zamanlarda yapılmış olan bilimsel araştırmalar ile kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Midenin çalışmasını destekleyerek mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda da tedavi edici özelliğe sahiptir ve buna ek olarak antioksidan özelliğe sahiptir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltmaktadır. Aynı zamanda ağız kokusunu da engellemektedir.

1.Sindirim Sistemi

Çayın genel olarak sindirim sistemine zararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak sistemine zarar veren asıl ürün çay ile birlikte aşırı miktarda tüketilen şekerdir ve aynı şekilde aşırı çayın tüketimidir. Halbuki az şekerli ve şekersiz çay tüketimi sindirim sistemi için ve özellikle bağırsak hareketleri için faydalıdır. Bu nedenle kabızlık sorununa da yardım etmektedir. Ancak tüketim miktarı oldukça önemlidir yoksa ters etki yaratmaktadır.

2.Kolon Kanseri

Çayın içerisinde yer alan TF-2 adını taşımakta olan polifenol, kanser ile mücadelede etkisi bilinen bir maddedir. Bu madde kanserli hücrelerin yok olmasına yardım ederken sağlıklı hücreler üzerinde olumsuz bir duruma da sebebiyet vermemektedir. Bu nedenle çay, son yıllarda yapılmış olan bilimsel araştırmalarla da kolon kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmesine yardım ettiği ortaya çıkarılmıştır ve bu nedenle çay tüketimi tavsiye edilmektedir.

3. Bağışıklık Sistemi

betaglucans-banner

Çay üzerinde yapılmış olan bazı çalışmalar insan vücudunun bağışıklık sistemi üzerinde çayın olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuşlardır. Özellikle vücuttaki kanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi oldukça büyüktür ve çayın kan yapısına etkisi bulunmaktadır. Bu durum bazı sağlık uzmanları tarafından çay içenlerin çay içmeyenlere göre daha sağlıklı bir kan yapısına sahip olduğu şeklinde açıklanmaktadır.

Bunlara ek olarak çayın antioksidan içermesi nedeni ile genel anlamda sağlık bakımından önemlidir. Çünkü vücutta birçok hastalığa neden olan serbest radikallere karşı çayın antioksidan içermesi bir koruyucu görev üstlenmesini sağlamıştır. Bu özelliği ile birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

4.Kalp Sağlığı

Çayın düzenli olarak tüketilmesi, birçok kalp hastalığında koroner arter onarımı bozukluklarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, çay içenlerin birçok kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinde azalma meydana gelmektedir. Bunu yanı sıra Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucuna göre günde 2-3 bardak çay tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre %70 oranından kalp krizi geçirme riskinin daha az olduğu ortaya koymuştur. Bunun yanında siyah çay tüketimi kanın pıhtılaşmasını engelleyerek felç geçirme riskini de azaltmaktadır.

5.Kanser

kanser-belirtileri-nelerdir-kanser-nasil-olusur

Çayın aynı zamanda iyi bir antioksidan olduğunu yazımızda belirtmiştik. Bu nedenle kanser hastalıklarının en önemli sebeplerinden bir tanesi olan serbest radikaller, antioksidanlar sayesinde ortadan kaldırılmaktadır ve böylelikle kansere yakalanma riskini de minimum seviyelere indirmektedir.

6.Yüksek Kolesterol

kolesterol6

New Orleans Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, siyah çay tüketen insanların kalp vuruşlarını ve kötü kolesterol düzeyini azaltabildiği veya düzenlediği ortaya koyulmuştur. Ayrıca her gün 3 ile 4 bardak çay içen insanların, az miktarda veya hiç çay hiç tüketmeyen insanlara göre kalp sorunları için düşük risk altında olduğu tespit edilmiştir.

7.Meme Kanseri

meme_kanseri_riski_azaltilabilir_mi_1

Çay özellikle kadınların yardımcısıdır, çünkü menopoz öncesi aşamada kanserli göğüslerin büyümesini engellemektedir. Ayrıca kadınların adet döngüsü dönemlerinde globülin hormonlarının düzeyini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Çayda theaflavinlerin varlığı vücutta anormal hücreleri yok etmektedir ve bu hücrelerin tahribatını düzenleme konusunda yardımcı olmaktadır.

Çayın Aşırı Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Çayın sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak bu ürünün sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla ve yanlış tüketimi  gibi durumlardan kaynaklanan bazı zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır. Çünkü genel olarak çay bir zarar teşkil etmemektedir. Tabi bu durum aşırıya kaçıldığı zaman değişiklik göstermektedir. Bunlara bakacak olursak eğer ;

Çay tüketiminin normalden fazla gerçekleşmesi durumunda vücut içerisindeki idrar miktarında artış meydana gelmektedir. Böylece üre asidi oranıda hızla düşmektedir. Böbrek taşı ya da kum döken hastalara kesinlikle çay tüketimi önerilmemekte hatta doktorları tarafından yasaklanmaktadır. Yine romatizmal rahatsızlığı olan kişiler üzerinde de çay oldukça zararlı bir etkiye sahiptir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çayın fazla tüketilmesi durumunda yüksek tansiyon ihtimali çok ciddi bir oranla artış göstermektedir. Bunun sonucu olarak çay tansiyona ve tansiyondan kalbe endeksli çalışmaktadır. Bu nedenle çay tüketimine önemli derecede dikkat etmeli hatta gerekli durumlarda tüketimi kesmelisiniz.

Diğer bir duruma bakacak olursak eğer çay tüketiminde kullanılan şeker miktarının iyi bir şekilde ayarlanması gerekmekte ve bu durumun çayın zararlarından olumsuz etkilenmemize neden olabilmektedir. Bilindiği gibi aşırı şeker tüketimi de oldukça zararlıdır ve şeker kilo artışına sebep olur. Çay ile birlikte tüketildiğinde ise, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, demir eksikliği ve anemi gibi birçok olumsuzluğa yol açabilir. Bu nedenle şeker miktarı da çay tüketim miktarı kadar oldukça önemlidir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde çayın temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile çayın besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Çayın Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr çay baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Karbonhidrat (g): 0
 • Protein (g): 0
 • Yağ (g): 0
 • Lif (g): 0
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 1
 • Potasyum (mg): 24
 • Kalsiyum: 11
 • Vitamin A: 0
 • Vitamin C: 0
 • Demir: 0