Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Demlikte Kalan Çayla Yapabileceğiniz 12 Harika Şey

Bütün ülke olarak çay içmeyi ne kadar çok sevdiğimiz malum. Sabah kahvaltılarında sıcacık ekmeğin yanında ya da akşam yemeğinden sonra tatlılarla olmazsa olmazımız hep çaydır. Ama bu kadar çok çay tüketen bir ülke olmamıza rağmen çaydan yeterince faydalanıyor muyuz? Yoksa hevesle demlenen o koca demliğin içindeki çaylar ara sıra da olsa atılmaya yüz mü tutuyor? Bu yazıyı okuduktan sonra çayınızı değerlendirmeden asla çöpe atmak istemeyeceğinizi garanti ediyoruz. Gelin, demlikte kalan çayı nerelerde, ne şekilde kullanabileceğimize göz atalım ve milli servetlerimizden biri olan çayı ziyan etmeyelim.

1. Buzdolabından Gelen Kötü Kokudan Kurtulun

Keyifle içtiğimiz çayın buzdolabı kokularını geçirmede yardımcınız olabileceğini biliyor muydunuz? Kuru çay posasının kötü kokuyu emme gibi bir özelliği vardır. Demlikte kalmış posaları kurutup, bir kabın içerisinde buzdolabınıza yerleştirerek buzdolabınızdan gelen kötü kokuları engelleyebilirsiniz.

2. Elinize Sinen Balık Kokusunu Yok Edin

Balık temizleme işlemi birçok kişinin kaçtığı bir iştir. Ardında ellerde bıraktığı koku birçok kişinin balıktan soğumasına bile neden olabilir. Balık yedikten ya da temizledikten sonra ellerinizdeki balık kokusunu geçirmek için koyu, uzun süre demlenmiş ılık çayla ellerinizi yıkamayı deneyebilirsiniz. Kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

3. Çiçeklerinizin Daha Hızlı Büyümesini Sağlayın

Demlikte kalan çayla sizin işiniz bitmiş olabilir ama bitkilerinizin işi bitmedi. Çay posası bitkiler için harika bir besin kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle demliğinizde kalan posayı içinde kalan demle beraber saksılara boşaltabilirsiniz.

4. Camlarınız ve Aynalarınızı Tertemiz Yapın

Temizlik vakti geldi, camlar ayna gibi, aynalar cam gibi tertemiz olacak. O zaman hemen mutfağa koşun ve bir gece öncesinden demlediğiniz ama hepsini bitiremediğiniz çayın demini suyla karıştırıp biraz seyreltin. Bu çay ve su karışımını kullanarak sileceğiniz camlarınız ve aynalarınız hem kolay temizlenecek hemde pırıl pırıl parlayacaktır.

5. Gözaltı Torbalarına Çayla Veda Edin

Biliyoruz kulağa mucize gibi geliyor ama doğru. Kimi zaman normal çay demlemeye üşenip sallama poşet çayları ya da demlik poşet çayları tercih ediyoruz. Çayımızı içtikten sonra da bu poşet çayları atıyoruz. Ama artık onları atmayacağız, alıp gözlerimize koyup bekleteceğiz. Bu sayede gözaltı morlukları ve torbalar yok olacak, daha güzel gözlere ve bakışlara sahip olacağız.

6. Saçlarınız Çayla Parlasın

Duştan çıkmadan önce saçlarınızın son durulama suyunda çay kullanın. Kulağa inanılmaz gibi gelse de çay saçlarınızın bir sonraki banyoya kadar parıl parıl parlamasını sağlayacak ve çok daha sağlıklı görünmelerine yardımcı olacaktır.

7. Saç Renginizden Memnun Kalmadıysanız Çözüm Çayda!

Çayı saçlarınızda kullanmadan önce, çayın saç boyasını sökücü özelliği olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle çok açık renk ya da parlak renklerde boyalar kullanan kişilerin saçlarında çay kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Ama saç renginizden memnun kalmadıysanız çay ile çözüm üretebilirsiniz. Bir bardak suda demlediğiniz 3 adet poşet çaya, taze ya da kuru fark etmeksizin birer yemek kaşığı adaçayı ve biberiye ekleyin. Bu karışımın bir gün dinlenmesine izin verdikten sonra şampuanla yıkayıp durulamış olduğunuz saçlarınıza bu karışımı dökün ve durulamadan havluyla sarın. Memnun kalmadığınız saç boyanızın birkaç uygulama sonunda saçınızdan aktığını fark edeceksiniz.

8. Göz Çapaklanmasının Çaresi Çayda

Her sabah çapaklanmış gözlerle uyanmaktan sıkıldınız mı? O zaman gelin çaya bir şans verin. Bir demlik çay demleyin ve bir tencerenin içine alın. Altını açtığınız tencerede çayın kaynamasını bekleyin ve daha sonrasında tencerenin altını kapatıp üzerine eğilerek buharın gözlerinize gelmesini sağlayın. Bu yöntemi düzenli bir şekilde uygularsanız çapaklanma probleminizden kurtulabilirsiniz.

9. Boğaz Ağrılarında Çay Gargarası

Boğaz enfeksiyonu yaşadığınız günlerde çay, içeriğindeki iltihap sökücü özellikle yardımınıza koşuyor. Demleyip bıraktığınız çayın ılık demini alın ve suyla karıştırmadan, boğazınızın ağrıyan yerlerine gelecek şekilde gargara yapın. Boğaz ağrınız hafifleyecek ve hastalığınız daha kısa sürede geçecektir.

10. Diş Ağrılarında Da Çay Yanınızda

Diş eti kanamasından dert yanıyor ya da dişiniz çekildi ve acıyorsa size tavsiyemiz çay olacaktır. Bir adet kullanılmamış poşet çayı alın ve biraz soğuk su ile ıslatın. Islanmış poşet çayı ağrıyan ya da kanama yapan dişinizin üzerine koyun. Ağrınız hafifleyecek kanamanız yavaşlayacaktır fakat poşet çayı uzun süre dişinizde tutmamaya dikkat edin.

11. Vücut Balsamı Olarak Çay

Bu ara banyoda kullanılan kremlerin ne kadar popüler olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte size evde denemelik bir banyo kremi; çay! Duştan çıkmadan önce biraz çayla ovacağınız vücudunuzda çay, balsam etkisi yaratacak ve daha yumuşak bir tene sahip olmanızı sağlayacaktır.

12. Ayaklarınızı Çayla Dinlendirin

Ilık çayla dolduracağınız bir kabın içerisinde ayaklarını 10 – 20 dakika bekletmek ayaklarınızdan günün yorgunluğunu almak için yeterli olacaktır. Ayrıca bu uygulamayı günlük, düzenli bir şekilde yapmak ayak kokusu problemi yaşayanları bu dertten kurtaracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.