Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çayın Zararları Nelerdir?

Can sıkıntısından uzaklaşmak ve enerjimizi geri kazanmak istediğimizde, aklımızda direk “çay” kelimesi belirir. Çay büyük bir ihtimalle, sudan sonra dünyadaki en popüler ikinci içecektir. Günümüzde, çayın birçok çeşidine ulaşmamız mümkündür. Evimizde günlük kullandığımız normal çay kafein, florür, glukuronik, laktik asit, manganez, potasyum, tanen, pürin, ksantin ve gallik esterleri gibi çeşitli maddeler içerir. Çay evlerimize ilk girdiğinde, etkileri aslında kahvenin etkilerine benzerdi ve içerdikleri maddeler de hemen hemen aynıydı.

Geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiğinde, bir bardak çay, iyi bir tercih olacaktır. Çay, tüketen kişinin tepki hızını arttırır, uyanık kalmasını sağlar ve konsantrasyon olabilmesini kolaylaştırır. Bu uyanık kalma durumu, vücudumuzdaki solunum ve kalp damar sistemlerinin uyarılmasının, direk etki gösteren bir sonucudur. Bu da, vücuttaki oksijen sirkülasyonunun gelişmesiyle olur. Ayrıca çay, fazla kiloların verilmesinde de etkilidir. Çay, kişinin iştahını kontrol eder ve gereğinden fazla yemek yeme isteğini bastırır.

Kısaca çay, keşfedilmesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştırmıştır. Bu sebeple birçok insan çayın neredeyse bağımlılık yapan bir içecek olduğunu düşünmektedir. Fakat, çayın bütün bu yararlı özellikleri dışında, aslında ne kadar zararlı da olabileceğini biliyor muyuz? Çayın gereğinden fazla tüketilmesi birçok yan etki barındırmaktadır. Diyetisyenler, çayın fazla tüketiminin zararlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler. Bu nedenle, sizler için çayın zararlarını ve yan etkilerini inceledik!

Çayın Zararları Nelerdir?

1.İshal

Kafein, çayın içerisinde bulunan ana maddelerden biridir ve kafeinin günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde alınması, kişinin ishal olması ile sonuçlanabilir. Bunun arkasında yatan sebep; kafein vücuda girdiğinde sindirim sistemimizi uyarır ve bu da ishale neden olur. Ayrıca çay, normalde olması gerekenden fazla tüketilir ise, kişinin sağlığına zararlı etkiler gösterebilir. Dahası, çay vücuda girdiğinde bundan direkt olarak merkezi sinir sistemi de etkilenir ve bu durum, kişinin küçük olaylar karşısında dahi sinirli ve gergin olmasına neden olabilir. Çayın aşırı dozda tüketimi bahsettiğimiz sindirim sistemi sorunlarına, uykusuzluğa, varisli damarlara ve çarpıntıya neden olabilmektedir.

2.Kabızlık

Çay tüketiminin zararları arasında ishalden bahsettikten sonra kabızlığa geçmemiş sizi şaşırttı değil mi? Fakat her ne kadar beklenmedik olsa da, çayın kabızlığa neden olması mümkün. Bunun arkasında yatan sebep, çayın içerisinde bulunan tanen ismindeki maddedir. Bu maddenin varlığı, vücudunuzun depolama yapmasına yardımcı olur, hatta bazı faydalı olduğu durumlarda vardır. Ama çayın fazla tüketimi ve tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesi, kabızlığa neden olabilmektedir. Zira vücut bu maddenin fazla bulunması ile birlikte, olması gerekenden daha fazla atığı depolama eğiliminde olabilir.

3.Mide Rahatsızlığı

Daha önce de söylediğimiz gibi, çay kafein içermektedir. Yani, bu maddeler midenize ulaştığında, midenizin çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olurlar. Üretilen bu asidik maddeler kimi zaman vücudun absorbe edebileceğinden fazla olurlar. Bu nedenden dolayı, mideniz huzursuz ve rahatsız hissetmeye başlayacaktır. Ayrıca, eğer ülser ya da mide kanseri gibi hastalıklarınız varsa, kesinlikle çaydan uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca çay tüketimi sindirimi yavaşlatan ana sebeplerden biri sayılabilir.

4.Kardiyovasküler Hastalıklar

Çay tüketimi, kalp krizi veya akut kardiyovasküler rahatsızlıklar geçirip -ki bu rahatsızlıklar genel olarak kardiyak astım ve paroksismal taşikardidir- iyileşmeye çalışan hastalara kesinlikle önerilmez. Kafein, kardiyovasküler sistem için, kesinlikle yasak olan ve istenmeyen bir maddedir. Ayrıca az önce söylediğimiz gibi, kafein, gastrit ve mide ülseri hastalıkları olanlar için oldukça zararlıdır ve tüketilmemelidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi, kafein nedeniyle, solunum sistemini ve kalbi çalıştıran kaslar uyarılır. Bu durumda koroner arterler seyrelir ve bu durum kan akışının hızlanmasına neden olur.

5.Uykusuzluk

Çayın içeriğine baktığımıza, aslında fazla kullanımda en zararlı olabilecek madde kafeindir. Yine bu sebepten dolayı, fazla çay tüketimi, uykusuzluğu da beraberinde getirir. Bu durum kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır, bu uyarı arttıkça da insomnia dediğimiz uykusuzluk denilen rahatsızlığa neden olur. Tabii ki bu olay, sadece çayı bağımlılık derecesinde tüketen insanlar olarak geçerlidir. Çayın neden olduğu insomnia, beraberinde kişinin uyku düzeni sorunlarını getirir. Uyku düzensizliği ise, insan sağlığını negatif anlamda etkileyen sorunlar arasındadır. Ayrıca araştırmacılar, sağlıklı ve fit kalabilmek için, daha az çay tüketilmesi gerektiğini kanıtlamışlar ve böyle çay tüketiminin belirli bir sınırda tutulmasını tavsiye etmektedirler.

6.Premenstrual Sendrom

Çayın fazla tüketiminin, kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi çeşitli belirtileri vardır. Günlük bir ile dört bardak arası çay içen kişilerin, hiç içmeyenlere göre şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı daha fazladır. Hatta günlük tüketilen çay miktarını sekiz bardağa kadar çıkaran kişilerin şiddetli premenstrual sendrom yaşama oranı neredeyse on kat daha fazladır.

7.Böbrek Rahatsızlıkları

Çay tüketimi ayrıca, böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Araştırmalar, günlük beş bardak çay içen kişilerin normal insanlara göre, yüzde 400-500 daha fazla idrar attıkları kanıtlanmıştır. Bu sürekli çay ve dolayısıyla kafein tüketiminin oluşturduğu uyarım, kişiye zarar verecektir. Ayrıca çay içerisinde bulunan yüksek miktarda oksalat, çayın fazla tüketimi ile birlikte böbrek taşına neden olmaktadır.

8.İdrar Sorunları

Çok fazla çay tüketmek, kişilerin idrarını tutamamasına ve bu nedenle sık sık idrara çıkmasını gerektiren acil dürtüleri kontrol edememesine neden olur. Yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, kafein kişinin mesanesine baskı yapmaktadır. Bu durum da mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçmesine ve kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple çay, dolayısıyla kafein tüketimi belli bir sınırda tutulmalıdır.

9.Vücuttaki Zehirler

Çay tüketimi kimi zaman vücuttaki zehirlenme ve zehir artışını temel sebebi olarak görülebilir. Normalden fazla miktarda çay tüketen her insan bu durumla karşılaşabilir. Genç çay yaprakları alüminyum miktarı bakımından çok dolu değildir, fakat olgunlaşmış çay yapraklarını alüminyum kaynağı olarak görülebilir. Ayrıca çay özlerinin fitokimyasallar da denilir. Bu fitokimyasallar bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur ve vücudumuzdaki biyoloji aktiviteleri etkilemektedir. Bu durum insan sağlığı için tehdit oluşturabilir.

10.Yemek Borusu Kanseri

Yapılan araştırmalara göre, çay tüketimi, yemek borusu kanseri sebepleri arasında gösterilebilir. Yemek borusu, insanın ağzı boşluğu ile midesi arasında uzanan ve bu iki birimi birbirine bağlayan yerdir. Çok sıcak bir içecek içtiğinizde, bu içecek yemek borusundan geçerken, kanala zarar vererek geçer. Bu durum ise, yemek borusu kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tehlikeyi engellemek için, her ne kadar çekici görünmese de çayınızı ılık içmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde, yemek borusu kanserine yakalanma riskinin çay ile bağlantılı kısmını elemiş olursunuz!

11.Diğer Sağlık Tehlikeleri

Sağlık üzerine yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların günde iki bardaktan fazla çay içmesi sakıncalı durumlar doğurabilir. Çay, kafeinle dolu olduğu için, hamile kadınlarda düşük yapma tehlikesini arttırabilir. Ayrıca bu yüksek kafein miktarı, kardiyovasküler bozuklukları, glakoma(halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinir), yüksek kan basıncı problemi ve anksiyetesi olan kişiler için tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.