Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çayla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu insan cilt bakımı ya da cilt sorunları için ya güzellik merkezlerine giderek cilt bakımı yaptırır ya da evde yer alan malzemelerle cilt bakımını kendisi yapmayı tercih eder. Aslında güzellik merkezinde içerisinde ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz maddelerin cildimize uygulanması yerine evde bulunan doğal malzemelerle cilt bakımını kendimiz yapabiliriz. Çünkü evde yapacağınız cilt bakımı ürünlerini kendiniz hazırladığınız için içerisinde yer alan malzemelerin cilt tipinize uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Çay İle Cilt Bakımı

Eğer evde cilt bakımınızı kendiniz yapmak istiyorsanız, cilt bakımı için en iyi tercihlerden birisi çaydır. Çayın hem içilmesi hem de cilde uygulanması insan vücudu için büyük yarar sağlamaktadır. Çay cilde uygulandığı zaman ilk olarak cilt yüzeyinde yer alan ölü hücreyi yok edecek, gözenekleri temizleyecek ve aynı zamanda cildin tekrar yenilenmesini sağlayacak.

1. Siyah Çay İle Peeling

Peeling her cilt tipi için düzenli aralıklarla yapılması gereken bir işlemdir. Cildinizin ölü deriden arınması ve sağlıklı bir cilt yapısına kavuşması için ideal bir işlemdir. Peeling yapılmayan bir cilt yüzeyinde ölü deri ve daha önceden kullanılmış olan kremler birikir ve gözenekleri tıkar. Cildin nefes alabilmesi için peeling yapılması gerekir. Çayla yapılan peelingde cilt lekeleri yok olacaktır. Çayın içerisinde yer alan B2, C ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri, tanin ve kafein maddeleri sayesinde cilt yüzeyini beyazlatıcı bir etkisi bulunur. Çay ile hazırlanan bu peelingi cildinize uyguladığınız zaman siyah noktalardan, akneden, cilt lekelerinden, cilt tonunun farklılığından kurtulacak ve yeniden sağlıklı bir cilde sahip olabileceksiniz.

Siyah çay ile peeling hazırlamak için gerekli olan malzemeler, 1 yemek kaşığı siyah çay, 1/4 bardak sıcak su, 1 yemek kaşığı organik bal ve 1 çay kaşığı limon suyu. Siyah çay peelingin hazırlanışı ise, ilk olarak çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2-3 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bu süre sonunda çay suyunu farklı bir kaba alın. Çay tanelerinin içerisine bal ve limonu ilave edin, malzemeler iyice birbirine geçinceye kadar karıştırmaya devam edin. Kıvamı katı olmayacağı için cildinize sürmeden önce üzerinize bir örtü alın. Siyah çay peelingini gözlerinize gelmemesine dikkat ederek, cildinizin tüm yüzeyine ve aynı zamanda boynunuza da sürün. 5 dakika kadar beklettikten sonra cildinize çok bastırmadan dairesel hareketler yaparak cildinizi yıkayabilirsiniz. Cildinizi temizleme aşamasında ılık su yerine soğuk su kullanmayı tercih edin. Soğuk su cildinizde yer alan hücrelerin aktif olması açısından önemlidir. Kenara ayrılmış olan çay suyunu da pamuğa batırarak göz kapaklarınıza sürebilirsiniz. Eğer gözlerinizde herhangi bir şişlik varsa onun inmesini ve göz çevresinde yer alan derinin tekrar yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizi soğuk su ile duruladıktan sonra ilk olarak tonik ve nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

2. Siyah Noktalar İçin Çay Peelingi

Siyah noktalardan kurtulmak için kullanmanız gereken malzemelerden biri de siyah çaydır. Siyah çayın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde cildinizde yer alan siyah noktalardan kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Siyah noktalar için cildinize uygulamanız gereken siyah çay peelinginde ihtiyacımız olan malzemeler, çay ve mısır unu. İlk olarak çayın üzerine bir miktar sıcak su ilave edin ve demlenmeye bırakın. Çayın tanelerinin üzerine 1 yemek kaşığı mısır unu ilave edin ve karıştırın. Peelingi cildinizin yüzeyine uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Peelingin içerisinde yer alan mısır unu taneleri sayesinde cildinizi ölü hücrelerden arındırır ve yeniden canlandırır. Kenarda ayırdığımız çayın demi ile göz kapağınıza ya da boynunuza kompres yapabilirsiniz.

3. Cilt Lekesi İçin Siyah Çay Maskesi

Cildinizde güneşin ultraviyole ışınlarından kaynaklanan ya da farklı sebeplerle oluşan cilt lekeleri varsa siyah çay maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Siyah çay maskesi için gerekli olan malzemeler ise çay ve bir adet muz. İlk olarak siyah çayın üzerine bir miktar sıcak su ilave edin ve demlenmeye bırakın. çayın suyunu süzdükten sonra geriye kalan çöpünün içerisine bir adet muzu ezin ve karışımı macun kıvamına getirin. Cildinizin tüm yüzeyine siyah çay maskesini uygulayın ve 5-10 dakika bekletin. Son olarak ise soğuk suyla cildinizi yıkayın. Siyah çay maskesi hem cildinizde yer alan cilt lekelerini yok edecek hem de gözenekleri sıkılaştıracaktır.

4. Siyah Çay Kompresi

Siyah çayın içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde cildinize parlaklık katar. Siyah çayın içeriğinde bulunan kafein maddesi ile cildinizi beyazlatma özelliği bulunur. Siyah çay kompresi için ilk olarak birkaç tane poşet çayın üzerine biraz sıcak su ilave edin ve demlenmesi için bir süre bekleyin. Çayın rengi suya geçince cildinize uygulamaya başlayabilirsiniz. Uzanın ve poşet çayı cildinizin farklı bölgelerine yerleştirin. 1-2 dakika boyunca cildinizde siyah çayı gezdirin, kuruyan yerler varsa tekrar üzerinde geçin. En son olarak siyah çayı göz kapaklarınızın üzerine ve gözaltına yerleştirin. Bir süre bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu işlem göz çevresinde yer alan derinin daha çok sıkışması için çok faydalıdır.

Siyah Çayın Yüze Faydaları

Çay içerisinde yer alan anti-bakteriyel ve antioksidan maddeler açısından çok zengin olduğu için, cilt bakımında en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Çayın cilde uygulanması sonucunda cilt yüzeyinde yer alan enfeksiyonların yok olmasını sağlar ve yaşlanma etkileriyle mücadele eder. Cilde tekrar canlılık kazandırır ve cildin kendisini onarmasına yardımcı olur. Çayın cilt için en büyük faydası ise cilt tonunu açma özelliğine sahip olmasıdır. Çayın içeriğinde yer alan cilt yüzeyinde koyulaşmaya neden olan melanin pigmentini azaltmaktadır. Çayı cildinize uyguladığınız zaman cilt tonunun eşitlendiğini ve cildinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.