Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çekilen Dişin Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlere yeterli bakımın yapılmaması sonucunda dişlerin çürümesi, iltihaplanması ya da çeşitli ağız içi problemlerden dolayı ilaçla veya cerrahi müdahalelerle kurtulamayacak dişler çekilir. Dişin çekilmesi oldukça acı verici bir işlemdir. Çekim aşaması ve sonrası bireyde diş ağrısı oluşumuna sebep verir. Ancak çürümüş ya da iltihaplı dişin çekilmeden önce de ağrı verdiği unutulmamalı bu nedenle diş çekiminin de bu ağrıların önüne geçmek için gerekli olduğu bilinmelidir.

Diş çekimi ağız ve insan sağlığı için yapılabilecek son çaredir. Diş doktorunun asıl amacı dişi çene üzerinde tutmak. Fakat diş vücut sağlığı için de tehlike oluşturmaya başladıysa yapılabilecek başka bir şey kalmadığından diş çekilmelidir. Yazımızda diş çekiminden sonra neler yapılmalı, çekilmiş diş ağrısı nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?

Diş doktorunuz diş çekme işleminden önce dişinizi ve ağzınızı çeşitli ilaçlar yardımı ile uyuşturarak diş çekimi esnasında ve diş çekiminin ardında ilk saatler en az acıyı hissetmenizi sağlar. Bu durum ağzınızı hissetmemenize neden olsa da korkulacak bir durum yoktur. Diş çekiminin gerçekleşmesinin ardından diş doktorları çekilen dişin olduğu yere tampon uygularlar. Tamponlu bölgenin bir saat boyunca sıkılarak ısırılması gereklidir. Çünkü bu bölge açık bir yaradır ve bölgede oluşan kanamanın durdurulması için bu işlem şarttır. Tampon bölgede oluşan kanı durdurarak kan pıhtılaşmasını sağlar ve açık yaranın kapanmasına yardımcı olur. Pıhtılaşmış kanın rejenerasyon sağladığından daha hızlı iyileşme sağladığı unutulmamalıdır.

Tamponun süresi dolduğunda atılabilir fakat tamponun ardından sizin yaralı bölgeye pamuk ve benzeri bir madde koymanız asla önerilmez. Çünkü bu bölgeye koyacağınız madde yeteri kadar hijyenik olmayacağından enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Bu durum daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Üst çenenizden çekilmiş bir diş ağız hareketleriniz ve yer çekimi nedeniyle kan pıhtılarının ağzınızdan dökülmesini sağlayabilir ya da tükürüğünüzün boyanmasına sebebiyet verebilir. Bu durum ağzınızın kanadığının bir göstergesi değildir. Sizin yapmanız gereken hiçbir şekilde çekilen diş yerinizde oluşan yarayla uğraşmamanız olacaktır.

Ayrıca diş çekiminin ardından  24 saat içerisinde hiçbir şekilde sigara ve alkol kullanmamalısınız. Çünkü sigara ve alkol kullanımı diş üzerinde bulunan pıhtının bozulmasına sebebiyet vererek yaranın daha geç iyileşmesine neden olur.

Çekilmiş Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş çekimini gerçekleştirecek doktorlar diş çekiminin ardından oluşabilecek ağrılar için genellikle diş ağrısını giderebilecek ağrı kesiciler önerirler. Ancak bazı hastalarda önerilen bu ağrı kesicilerin kullanımı diş ağrılarının yok olması için yeterli olmaz. Çekimden sonra oluşan diş ağrısının hafiflemesi için çeşitli yöntemler uygulanabilir.

1. Sık Sık Tükürülmemeli

Diş çekiminin ardından bireyde sık sık tükürme hissi uyanabilir ancak bireyin bu işlemi yapması ağızda kuruluk oluşumuna sebebiyet vererek diş ağrısını arttıracaktır. Ağızın nemli kalması için bireyin sık sık tükürmemesi gerekir.

2. Yemek Yenilmemeli

Diş çekiminin ardından belirli bir süre yemek yenilmemeli. Çekilen diş yeri yara olduğundan bu bölgeye gerçekleşen temas henüz iyileşme sürecine yeni başlamış bölgedeki yaranın tekrar açılmasına ve ağrının artmasına sebebiyet verecektir. Daha yumuşak besinler tercih edilmelidir.

3. Kürdan Kullanılmamalı

Ağızda kalan yabancı cisimler temizlenmelidir ancak bu işlem için kesinlikle kürdan kullanılmamalıdır. Kürdan kullanımı hassas durumdan olan diş ve diş etine zarar verecektir.

4. Gargara Yapılmalı

Gargara yapılarak ağzın hijyeni sağlanmaldıır. Pislenen ağızda oluşan bakteriler ağrının artmasına neden olur. Bu durumun önüne ağız temizliği ile geçilerek diş ağrısı hafifletilebilir.

5. Dişler Fırçalanmalı

Diş ağrısını hafifletmek için dişler fırçalanmalıdır. Ancak fırçalama işlemi yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca çekilen diş bölgesi çok daha nazik ve fazla uğraşmadan yapılmalıdır.

6. Buz Tamponu Uygulanabilir

Eğer hastanın diş ağrısı şiddetlendiyse çekilen diş yerine yanaktan buz tamponu uygulanarak ağrıyan bölgede uyuşma sağlanabilir. Böylece ağrı hafifleyecektir. Bu işlem belirli aralıklarla yapılabilir.

Yukarıda yazılan maddeler dışında aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Bu durum diş sinirlerini aniden etkilediğinden ağrıyı arttırır. Bütün bunlara rağmen diş ağrınızda hafifleme gerçekleşmiyor ise doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı bir diş çekiminde diş ağrınız en fazla 2-3 gün sürecektir. Bu zamanın üstüne çıkan ağrılarda bir problem olabileceğinden diş doktorunuza gitmeniz sizin için faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.