Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Altı Lenf Bezi Neden Olur?

İnsan vücudunda çene altı, koltuk altı ve diğer bölgelerde lenf bezleri bulunur. Lenf bezleri, insan vücudunun koruyucu kalkanı özelliğine sahip bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Vücuda girmesi zararlı olan tüm mikropları engelleyerek, insan sağlığını tehdit edici faktörleri uzaklaştırır. Aynı zamanda enfeksiyon ya da farklı hastalıklarla mücadele etmesi için, yapısında zengin antikor bulunan lenf bezi sıvı üretimine yardımcı olur. Çene altında bazı durumlarda farkına varmadan ağrılı bir şekilde şişlik ortaya çıkabilir. Bu şişlikler genel olarak lenf bezlerinden kaynaklanan bir durumdur. Kısa bir süre içerisinde kendi kendine geçme ihtimali olabilir. Peki, çene altı lenf bezleri neden olur?

Çene Altı Lenf Bezinin Nedenleri Nelerdir?

çene altı lenf bezi

Çene altında yer alan lenf bezinin şişmesi birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Lenf bezlerinde şişlik meydana gelirse, bu durum vücudun hastalıklara karşı koruma mekanizmasının sağlıklı bir yapıda olduğu anlamına gelir. 1 cm’ye kadar olan lenf bezleri genelde normal olarak kabul edilir. Daha büyük ebatta olursa, kontrol altına alınması gerekebilir.

  • Çünkü önemli hastalıkların bir sebebi olabilir. Çene altı bölgesinde yer alan lenf bezinin şişmeye devam etmesinin kişiyi zehirleme riski olabilir.
  • Günümüzde birçok insanda yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak şeker hastalığı görülür. Şeker hastalığına sahip olan bireylerin metabolizması lenf bezinin şişme sorununa daha duyarlıdır.
  • Bağışıklık sisteminin en önemli parçasından biri lenf bezleridir. İnsan vücuduna girmekte olan yabancı maddelere karşı savunma geliştirerek tepki verebilir. Bu durumun bir sonucu olarak lenf bezleri, çenenin alt kısmında şişlik şeklinde oluşabilir. Aynı zamanda şişliğe ek olarak, ağrı da ortaya çıkar.
  • Bu sorunun meydana gelmesinin farklı bir sebebi ise diş ve kulakta ortaya çıkan bazı rahatsızlıklardır. Özellikle dişlerde oluşan enfeksiyon, apse lenf bezinin şişmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak kulakta meydana gelen enfeksiyon da aynı sorunun ortaya çıkmasında etkili rol oynayabilir.
  • Vücutta bazı nedenlerden dolayı enfeksiyon ve iltihap oluşabilir. Bu sorundan ilk etkilenen bölge ise çene altında yer alan lenf bezidir. Viral ya da bakteriyel bir şekilde vücutta enfeksiyon oluştuğu zaman, lenf bezlerinde şişlik ve ağrı büyük ölçüde ortaya çıkabilir.
  • İnsan vücudunda iyot mineralinin eksik olması, guatrın en önemli sebepleri arasında yer alır. Guatr hastalığında çene altında yer alan lenf bezlerinde şişme ortaya çıkar. İnsan vücudunda yer alan iyot oranını arttırdığınız zaman lenf bezleri eski haline dönebilir.
  • Vücudun herhangi bir yerinde şişlikte ortaya çıkabilir. Her yaş insanda bu durumla karşılaşılması gayet normaldir. Şişlik beraberinde halsizlik, üşüme, kusma, ateş ve yorgunluk gibi belirtiler gösteriyorsa; mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Çene Altı Lenf Bezi Nasıl Geçer?

çene altı lenf bezi

Çene altında yer alan lenf bezlerinin ortaya çıkmasında bazı sebeplerin önemli rolü bulunur. İlk olarak altında yatan gerçek sebebin tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Bunun için hastanın, KKB uzmanına başvurması gerekli görülebilir. Gerekli görülürse kan testi ya da radyolojik tetkik yapılır. Eğer altında yatan sebep, enfeksiyon kaynaklı ise ilaç tedavisi uygulanır. Tümör gibi bir durumdan şüphelenirse baş ve boyun radyolojik tetkiklerden geçirilir.

Daha sonra çene altından biyopsi alınabilir, biyopsi genellikle ince iğne ile yapılır. Testler sonucunda, en son çare olarak cerrahi bir yöntem gerekli görülebilir. Aynı zamanda radyasyon tedavisi ya da kemoterapi uygulanır. Bakteriyel enfeksiyon kaynaklı ise, hastaya antibiyotik ilaç tedavisine başlanır.

Lapus ya da romatoid gibi bağışıklık sistem hastalığı, lenf bezlerinin şişmesine etken oluşturursa, antiviral türde ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda ağrı ve iltihabı yok etmek için ağrı kesici ya da aspirin büyük oranda yarar sağlar. Olası birçok tedavi yönteminin yanı sıra, bol bol istirahat edin, günlük olarak 2,5 ya da 3 litreye yakın su için. Takviye olarak vitaminlerden yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.