Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Altında Şişlik Beze Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücudun dış tehditlerle mücadele edebilmesini sağlayan bağışıklık sisteminin en önemli yardımcısı lenfatik sistemdir. Lenfatik sistem vücudu saran bir yapı olmakla birlikte kilit noktalarından biri çene altında bulunan iki temel lenf bezidir. Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı bu bezlerde şişkinlik meydana gelebilir. Çene altında hareketli beze olarak kendini gösteren lenf bezlerindeki deformasyonlar türlerine göre tehlikeli ya da tehlikesiz olabilir.

Çene Altında Şişlik Beze Neden Olur?

1. Enfeksiyon

bakteri

Lenf bezlerinin temel işlevi bağışıklık sistemine destek olmak olduğu için vücudun herhangi bir yerindeki ağır enfeksiyon lenf bezlerinin normalden daha fazla çalışıp çene altında ağrısız şişlik oluşmasına sebep olabilir.

Ağız içerisinde gelişen enfeksiyon sonucu oluşan diş iltihabı, gömülü diş, apse, ağız yarası gibi problemler lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilir. Ağrılı, iltihaplı dişin bulunduğu bölgeye göre sol ya da sağ çene altında şişlik meydana gelebilir. Ayrıca boğaz ve bademciklerdeki enfeksiyonlar da lenf bezlerine etki edebilir. Kedi, köpek ısırması ya da hayvanlardan bulaşan hastalıklar sonucu da birtakım problemler gelişerek bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bebeklerde çene altında şişlik çoğunlukla kızamık, kabakulak, su çiçeği, kızamıkçık gibi hastalıklardan kaynaklanır. Bu hastalıklara bebekken geçirildiğinde vücut bağışıklık gösterir. Bu yüzden tekrarlama olasılıkları düşüktür.

2. Tiroid

tiroid

Vücudun ihtiyaç duyduğu T3, T4 ve T5 hormonlarını üreten tiroid bezleri kimi zaman çok kimi zaman az çalışarak hormon dengesini sağlamaya çalışır. Fakat bazen bu artış ve azalış çok sık meydana gelir ve vücut bu değişimi bir tehlike olarak algılayıp bağışıklık sistemini devreye sokar. Bu durum lenf bezlerinin şişmesine sebep olabileceği gibi guatr hastalığına zemin hazırlayarak da sağ ya da sol çene altında şişlik meydana getirebilir.

3. Tiroid kanseri

Çene altında şişlik nedenlerinden biri de çeşitli kanser türleri. Kanserle ilişkilendirilen çene altındaki şişliklerin en yaygın sebebi tiroid kanseridir. Ülkemizde daha çok kadınlarda görülen yaygın bir hastalık olan tiroid kanseri, iyileşme oranının en çok olduğu kanser türlerinden biridir.

Tiroid bezlerinde oluşan tıkanıklık ve benzeri bir problem önce nodül oluşumuna, bu nodülün kötü huylu olması halinde de kansere sebep olur. Yutkunurken güçlük ve ağrı, devamlı sinirlilik hali, nefes almada zorluk ve çene altında şişlik belirtileri gösteren tiroid kanseri teşhis edildikten sonra kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilir.

4. Lenf kanseri

Lenf bezlerinde oluşan beze ve şişlikler lenf kanserinin bir belirtisi olabilir. Kanserde erken teşhis çok önemlidir fakat karın ve çene altındaki lenf bezleri dışındaki bezler dışarıdan hissedilebilir olmadıkları için hastanın şüphelenmesi vakit alabilir. Hızlı kilo kaybı, çene altı ya da karında anormal şişlikler, öksürük gibi başka belirtilere de dikkat edilmesi gerekiyor. Tiroid kanseri gibi lenf kanserinin de tedavisi ilaç, kemoterapi ya da radyoterapi aracılığıyla olur.

5. Diğer nedenler

boğaza alınan darbe

 • Tükürük bezlerindeki genetik sorunlar ya da iltihaplanma
 • Sinüzit
 • Boğaz hastalıkları
 • Mononükleoz virüsü
 • Epstein-barr virüsü
 • Lupus hastalığı
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Boğaza alınan darbe
 • Romatoid artrit hastalığı
 • Çene kemiklerinde meydana gelen deformasyon
 • Üst solunum yolları hastalıkları
 • Böcek ısırıkları
 • Kan toplaması
 • Tümör

Çene Altında Şişlik Beze Nasıl Geçer?

1. Antibiyotik

ilaçlar

Çene altında meydana gelen şişliğin sebebi büyük çoğunlukla enfeksiyon olduğu için doktorlar çene altında şişlik tedavisi için genelde birkaç ay düzenli olarak antibiyotik kullanımını tercih ediyorlar. Antibiyotiklerle inmeyen şişliklerde sorunun ne olduğunu anlamak için tahliller yeterli gelmezse cerrahi müdahale yapılarak şişlikten bir parça ya da örnek alınabilir. Bu işlem sonucunda alınan parça üzerinde patolojik inceleme yapıldıktan sonra varsa diğer hastalıkların tedavisi üzerinde çalışılır.

2. Radyoterapi ve kemoterapi

hasta

Çenede oluşmuş şişliklerin sebebi tiroid, lenf ya da başka bir kanser türüyse ilk aşamada seçilen tedavi yöntemi genellikle radyoterapidir. Radyoterapi iyonlaştırılmış ışınların kontrolsüz çoğalan kanser hücreleri üzerine yansıtılması sonucu hücrelerin otoliz yani kendi kendini yok etme mekanizması çalıştırması üzerine kurulu bir tedavi türüdür. Radyoterapinin yetersiz kaldığı noktada hastanın bağışıklık sistemi üzerinde etki gösteren kemoterapiye geçilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.