Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Estetiği

Günümüzde pek çok insan çeşitli nedenler ile estetik yaptırma ihtiyacı içerisine girmektedir. Elbette estetik ihtiyacının tıbbi kaynaklı gerekçeleri olabileceği gibi insanlar tamamen daha güzel görünmek ve kendilerini daha iyi hissetmek için de estetik yaptırabilirler. En yaygın olan estetik çeşitleri arasında burun estetiği ve meme estetiği gösterilebilir. Her ikisinin ne gerekçeleri tıbbi nedenler ya da estetik kaygılar olabilir. Fakat bu yaygın bilinen estetik ameliyat çeşitlerinin yanı sıra uygulanan bir diğer ameliyat çeşidi de çene estetiği olmaktadır.

Özellikle yüzün görünümü ve görselliği açısından burnun yanı sıra çene de çok önemli bir faktördür. Bu nedenle yüz estetikleri kapsamında çene estetiğinin de çok önemli bir yeri vardır. Çünkü direkt olarak yüzün görüntüsünü etkilemektedir. İnsanların çeneleri ile alakalı görsel anlamda yaşadığı sıkıntılar çok çeşitli olabilmektedir. Bunlar arasında çene ucunun normalden biraz daha ileride ya da geride olması gösterilebilir. Aynı zamanda çene ucu normalden biraz daha küçük veya biraz daha büyük de olabilir. Bunların yanı sıra yine insanların çeneleri ile alakalı sorun yaşayabilecekleri durumlar arasında çenenin asimetrik oluşu ya da çenenin köşelerinin kıvrımının istenildiği kadar olmayışı da gösterilebilir.

Daha çok sanattan bildiğimiz altın oran kavramı yüz orantısı açısından da önemli bir faktördür. Bu faktöre göre ölçümleme yapılacağı zaman yüz 3 parçaya ayrılmış gibi düşünülür. Yani altın oran kuralına göre bakılacağı zaman yüzdeki alın bölgesinin burnun ve dudaklar ile çenenin birbirine eşit boyutlarda olması gerekir. Eğer yüzde bu oran bulunuyor ise yüz estetik anlamda göze çok daha güzel görünebilir. Ancak eğer üçüncü parça olarak nitelendirebileceğimiz çene bölgesindeki biraz daha kısa olma ya da uzun olma durumu var ise bu yüzün genel görünümünü de olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla bu orantısız yapı nedeni ile insanlar estetik ameliyat ihtiyacı içerisine girebilirler. Çünkü estetik anlamda insanlar eğer kendilerini iyi hissetmemeye başlarlar ise bu onlarda çeşitli rahatsızlıklara ya da öz güven problemlerine neden olabilir. Bunun sonucunda en çok da kişinin kendisini iyi hissetmesi için çene estetiği yapılabilir. Ancak yine de belirtmemiz gerekir ki eğer tıbbi bir sorun bulunmuyor ise çene estetiğinin kişi için zorunlu olduğunu söylemek doğru olmaz. Yani estetik ihtiyacı tamamen kişinin kendisi ile alakalıdır ve yine kararı kendisinin bizzat hiçbir etki altında kalmadan vermesi gerekir.

Çene Dolgusu ve Çene Ucu Ameliyatı

Kişinin çene ucu normalden biraz daha ilerideyse ya da normalden biraz daha büyük ise çene ucu içerisinde doku çıkarılarak ve çene ucu törpüleme işlemi yapılarak kişinin istediği görüntüye kavuşması mümkün bir hale gelmektedir. Fakat bu durumun sorunun hafif derecede olduğu hallerde mümkün olduğunu da söylemek gerekir. Eğer sorun biraz daha fazla ise çene ucunun kesilmesi işleminin uygulanacağı bir çene ameliyatı ihtiyacı ortaya çıkar. Bu işlem ise geriletme genioplastisi ismi verilmektedir.

Eğer ki kişinin çene ucu normalden biraz daha gerideyse ya da normalden biraz daha küçükse tedavi yöntemi olarak yağ dolgusu yapmak ya da bölgeye çeşitli dolgu maddeleri enjekte etmek yöntemlerine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemleri de hastaların sorunlarını çözmek adına yeterli olacaktır. Ancak bu yöntemler de sorunun hafif oranda olması halinde etkili olacaktır. Sorunun daha ileri boyutta olduğu kişilerde ise çene ilerletme ameliyatı veya protez uygulaması ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu durumda kullanılacak protezler genellikle silikon ya da medpor olmaktadır. Özellikle bu protezlerin çeneye şekil vermek adına farklı çeşitleri ve farklı formları da bulunmaktadır. Çene ilerletme ameliyatına ise ilerletme genioplastisi ismi verilmektedir. Bu ameliyat yönteminde ise kişinin çene kemiği kesilir ve biraz daha öne alınır.

Tüm bunların yanı sıra hastaların çene ameliyatı ihtiyacı içerisine girmelerine sebep olabilecek bazı durumlardan bir tanesi de kişinin çenesinin asimetrik olmasıdır. Bu sorunun tedavisi için de çeşitli yöntemler tercih edilebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi çenedeki fazla olan bölgesinin bir miktar törpülenerek diğerine eşitlenmesidir. Bir başka tedavi yöntemi ise çenenin az olan bölgesine protez veya dolgu uygulaması yapılması olmaktadır. Eğer ihtiyaç duyulur ise hastaya her iki işlem de uygulanabilir. Fakat bu tedavi yöntemlerinin tercihinde hastanın sorununun boyutu da çok önemli bir faktör olmaktadır. Dolayısıyla hastanın bu tedavi yöntemlerine doktoru ile birlikte karar vermesi gerekir.

Eğer ki kişi çenesinin biraz daha köşeli görünmesini istiyor ise bunun için de bölgeye medpor implant veya dolgu uygulaması yapılabilir. Her iki işlem sonlarında da hasta için iyi sonuçlar alınması mümkün olmaktadır. Bu noktada da hastanın çenesinin durumu çok önemlidir ve tedavi şekli ona göre belirlenmektedir. Elbette tedavi şekli belirlenirken hastanın ihtiyaçları ve beklentileri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Çene estetiği için yapılacak olan tedaviye göre işlem hastanede ya da klinikte gerçekleştirilebilir. Eğer ki işlem ameliyatsız dolgu uygulaması şeklinde yapılacak ise bir klinikte yapılması mümkün olmaktadır. Fakat direkt olarak çene estetiği bir ameliyat yöntemi ile yapılacak ise işlemin bir hastane ortamında ve hasta lokal anestezi ya da genel anestezi altında iken yapılması gerekir. Bu ameliyatların süresi konusunda net bir şey söylemek çok da doğru olmasa da ortalama olarak 1 saat kadar süreceği de söylenebilir. Yine bu saat dilimi ameliyatın boyutuna göre farklılık taşıyabilir.

Çene Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Çene ameliyatının öncesinde hastanın bazı uyması gereken özel noktalar olacaktır. Bu noktalar genellikle hasta incelendikten sonra doktor tarafından belirlenir ve hastaya iletilir. Ancak ameliyat öncesinde size tavsiyemiz doktorunuzu çok iyi bir şekilde araştırmanız olacaktır. Güvenmediğiniz hiçbir doktora kesinlikle kendinizi tedavi ettirmemelisiniz. Bu nedenle ameliyat öncesinde doktorunuz ile kurduğunuz iletişim de karar vermeniz konusunda bir hayli etkili olacaktır. O yüzden ameliyat öncesi çok dikkatli olmanız gereken bir süreçtir. Bu süreçte kararı aldıktan sonra da doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız gerekecektir. Ameliyat gerçekleştikten sonra da tıpkı ameliyat öncesinde olduğu gibi bazı dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Özellikle çene estetiği ameliyatının sonrasında bölgede bir miktar şişlik oluşması normaldir. Fakat bu durum zaman içerisinde geçecektir. O nedenle şişlik aşırı boyutlarda değil ise korkmanıza gerek yoktur. Zaten bu konuda gerekli açıklamayı da size doktorunuz yapacaktır. Benzer şekilde doktorunuz size ameliyat sonrasında ağız gargarası kullanmanızı da tavsiye edebilir. Çene estetiği ameliyatı sonrasında bir miktar ağrınızın olması da doğal bir durumdur. Fakat bu ağrılar çok da şiddetli olmayacaktır. Bunun için basit bir ağrı kesici ilaç ağrılarınızın dinmesi konusunda yeterli gelecektir. Ancak bu ilacı da doktor kontrolünde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çene estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci hem kişinin ameliyatının boyutuna hem de kişinin kendine ne kadar baktığına göre değişiklik gösterebilir. Fakat genellikle günlük hayata kişiler kısa bir sürede geri dönebilmektedir. Buna karşılık ameliyat sonrasında bölgede bir miktar ödem olacağı ve hemen istenilen görüntüye kavuşulmayacağı için tam anlamı ile iyileşme için iki ya da üç hafta geçmesi gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.