Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Kanseri Belirtileri

Çene kanseri yine çok yaygın olarak duymadığımız bir kanser çeşididir ancak en az diğer kanserler kadar da kişilerde görülebilmektedir. Bu yüzden çene kanseri konusunda da çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü çene kanseri eğer tedavi edilmez ise bu hastalığın da sonucu ölüme kadar gidebilir. O yüzden erken teşhisine ve tedavisine çok ama çok dikkat edilmesi gerekir. Çene kanserinin tedavisi aslında bir hayli zordur. O yüzden hem hastalar hem de doktorlar için hem ciddi hem de zorlayıcı bir hastalık olduğunu söylemek gerekir.

Çene kanseri çenede ya da çene ekleminde meydana gelen hücre farklılaşmasına verilen bir isim olmaktadır. Elbette bu bölgedeki her farklılaşma da kötü huylu olup kanseri işaret etmez. Bazen bu gibi değişimler iyi huylu kanser olarak da ortaya çıkabilmektedir. Hatta eğer ki çene bölgesinde oluşan çene kanseri iyi huylu çıkar ise bu hastalığın tedavisi bir hayli kolay olmaktadır. Küçük cerrahi operasyonların uygulanması ile hasta iyileştirilebilir. Bununla birlikte bir kez iyi huylu çene kanseri ile karşılaşıldığı zaman bu hastalığın yeniden tekrar etmesi de oldukça düşük bir ihtimal olarak kalmaktadır. Bunun iyi bir durum olduğunu söylemek gerek. Ancak kötü huylu çene kanseri için süreç biraz daha farklı bir şekilde ilerlemektedir. Özellikle kötü huylu çene kanserinde kanserli dokular cerrahi operasyonlar ile direkt olarak alınamazlar. Bu da doktorları tedavi için ilaç ve çeşitli tıbbi yöntemleri kullanmaya yoluna iter. Özellikle çene kanseri için erken teşhisi önemi çok ama çok büyük olmaktadır. Çünkü geç kalınmış ve çok ilerlemiş olan çene kanseri hastalıklarında yapılan tedavilerin çok da fazla olumlu sonuçlar verememektedir. Bu yüzden çene kanseri hastalığı ne kadar erken teşhis edilir ise hasta ve hastalığın tedavisi için o kadar iyi olmaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi çene kanserinde uzun süre tedaviye başlanılmaz ise kanserli hücreler ağzın içine ve kemiklere yayılarak buralardaki dokulara da zarar verir. Bu da kişinin her geçen gün biraz daha fazla kanserden etkilenmesine ve durumunun daha da kötüleşmesine neden olur. Hatta bazen çene kanseri dişlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu kadar basit gibi duran bir problemden ortaya çıkabilecek olan bu kanser aslında insan hayatı için büyük bir tehdit de oluşturabilmektedir. O yüzden çene kanseri riskini en aza indirmek için ağız hijyenine çok ama çok dikkat edilmesi gerekir. Çene kanserinin tam olarak iyice tedavi edildiğini de her durumda söylemek mümkün olmamaktadır. Bazı durumlarda hasta çene kanserini atlatmış olsa bile bazı olumsuz etkileri ile beraber hayatına devam etmek zorunda kalabilir. O yüzden en ufak bir belirti görüldüğünde kişi harekete geçmelidir. Aynı şekilde çene kanserine yakalanmamak adına da bazı önemli faktörler göz önünde bulundurularak kişinin çok ama çok dikkatli olması ve sağlıklı yaşaması gerekir.

Çene Kanserine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

screenshot_2

Çene kanserinin aslında tam olarak neden ortaya çıktığı kesin bir şekilde bilinmez. Ancak yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde çene kanserine neden olan çeşitli faktörler de ortaya konmaktadır. Bu çene kanserini tetikleyen faktörler arasında alkol kullanımı ve sigara kullanımı vardır. Özellikle sigara ve alkolün ve hatta muadili ürünleri yoğun bir şekilde tüketilmesi kişinin çene kanserine yakalanma riskini bir hayli arttırmaktadır. Aynı zamanda çene kanseri aşırı ağız hijyeni yoksunluğu ile de ortaya çıkabilen bir hastalık olmaktadır. O yüzden herkes ağız hijyenine çok ama çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü ağız hijyenine dikkat edilmediği durumlarda ağzın içinde bol miktarda bakteri birikir. Bu bakteriler de zaman içinde çeşitli hastalıklara neden olur. İşte bu hastalıklar sonucunda kişide çene kanseri görülme riski de bir hayli artar.

Ağız hijyeni ve ağız sağlığı olduğu kadar diş sağlığı da çene kanserine yakalanma konusunda bir hayli etkili bir faktör olmaktadır. Bu konuda ise en önemlisi ağızda çok fazla diş çürüğü olmasıdır. Bu diş çürükleri direkt olarak çene kanserine davetiye çıkarmaktadır. Eğer ki bir kişinin ağzındaki diş çürükleri çok fazla artmış ise mutlaka en kısa sürede tedavi edilmeleri gerekir. Unutulmamalıdır ki basit gibi görülen bazı problemler sürekli devam ettiğinde giderek büyüyerek başka büyük problemlere yol açabilir. İşte diş çürüğü ile çene kanseri arasındaki ilişki de aynen bu şekilde olmaktadır. Hatta bu yoğun diş çürükleri yalnızca çene kanserine değil başka ciddi hastalıklara da neden olabilir. Bu konuda çok ama çok dikkatli olunması ve düzenli olarak bir diş hekimine görünülmesi gerekir.

Bazen çene kanseri meslek hastalığı olarak da meydana gelebilir. Bu konuda kişinin çalıştığı ortam ya da sürekli bulunmak zorunda kaldığı yerler çene kanserine neden olabilecek risk faktörlerini taşıyabilir. Bu konuda da böyle bir zorunluluğu olan kişilerin sağlıkları için her türlü önlemi alması ve düzenli kontrol yaptırması gerekir.

Çene Kanseri Belirtileri Nelerdir?

screenshot_4

Çene kanserinin ilk evrelerinde kişi herhangi bir belirti görmeyebilir. Özellikle ilk iki ya da üç haftada kişide herhangi bir ağrı da oluşmayabilir. Ancak eğer kişi ağzının içinde beyaz renkte çeşitli lezyonlar görüyor ise bu yüksek ihtimal çene kanseri belirtisi olmaktadır. Hatta özellikle çenenin olduğu bölgelerde eğer bu tip lezyonlar var ise bu ciddi bir durumun işareti olabilir. Bu konuda çok dikkatli olunması ve ağız içindeki belirtilerin iyi bir şekilde okunması gerekir. Aynı şekilde eğer kişinin ağız içinde sürekli olarak kanamalar görülüyor ise bu da çene kanserine işaret eden bir durum olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden ağız içinde olan kanamalar çok fazla dikkate alınmalıdır. Aynı şekilde bu tip kanamalar ağız kokusunu da beraberinde getirebilir. Genelde çoğu kişi bu gibi durumların ağız hijyenlerine fazla önlem vermemelerinden kaynaklandığını ve ağız hijyenlerine önem vermeye başlarlar ise geçeceğini düşünürler. Ancak bunlar bazen çene kanseri hastalığının belirtisi olabilir ve dişler ile ağız içini düzenli temizleme ile sorun büyük bir ihtimal ile çözülmeyecektir, tedavi olunması gerekir. Çene kanserinin çok ilerlemiş olduğu evrelerinde kişi zamanla yutkunmada zorluklar yaşamaya başlayabilir, ağız içinde çeşitli şişkinlik durumları ile karşı karşıya kalabilir ve sürekli bir kaşıntı hali yaşayabilir. Bu yüzden bu tip belirtilerin çok iyi bir şekilde okunması gerekir.

Çene Kanseri Tedavisi

Genelde çene kanserinin tedavisi için cerrahi operasyon gerekir ve genelde cerrahi operasyonlardan olumlu sonuçlar almak mümkün olur. Ancak bu her kanser türü ve her kanser evresi için maalesef ki geçerli değildir. Eğer ki kanser türü çok ilerlemiş ve son evrelerine gelmiş ise cerrahi müdahaleler de çok fazla etkili olmayabilir. Aynı zamanda pek çok kanser çeşidinde olduğu gibi çene kanserinde de ameliyat müdahalesine geçmeden önce ilaçlı tedavi de uygulanır. Aynı zamanda çene kanseri kötü huylu bir kanser ise kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması zorunlu bir hale gelebilir. Çünkü her hastalığın tipi, şiddeti, evresi ve hastanın kendi özellikleri tedavinin sürecine ve nasıl sonuçlanacağına etki etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.