Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Kanseri Tedavisi, Nasıl Geçer?

Kan hücrelerinin kontrolsüz ve anormal bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelen hastalık türüdür. Bu kan hücrelerinin anormal çoğaldığı bölgelere tümör adı verilir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilir.

Çene Kanseri Neden Olur?

Bilindiği gibi kanserin kesin nedeni bilinmemektedir. Uzmanlar sadece bu hastalığı tetikleyen faktörleri söyleyebilmektedir. Çene kanseri ağız kanseri, diş kökenli veya bunların hiçbiri olmaksızın oluşabilen kanser türüdür. Çenede oluşan kanser diğer organlarda olduğu gibi iyi huylu veya kötü huylu tümörlerden oluşur. Çene kanserinin oluşumu, ağız kanserinin yüze yayılması ile oluşan bir kanser türüdür.

 • Ağız içi yumuşak dokularda,
 • Diş ve dişi oluşturan yapılarda,
 • Çene ve çene kemiği yapı ve dokularında,
 • Aşırı diş çürümesi
 • Vitamin eksikliği,
 • Güneş ışığı alma eksikliği,
 • Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların ağız yolu ile aktarımı gibi sebeplerden dolayı kendini gö

Çene kanserinin başlıca sebepleri; aşırı alkol tüketimi, aşırı sigara tüketimi, tütün çiğneme, tam oturmayan protez, ağız ve diş bakımının yapılmaması olarak sıralanabilir. Alkol ve sigara tüketiminin birlikte kullanımı hastalık riskini on kat arttırmaktadır. Hastalık oluşumu erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha yaygındır.

Çene Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Çiğneme ve yutma güçlüğü,
 • Dil ve ağızda his kaybı ve uyuşukluk,
 • Alt ve üst çenede meydana gelen şişlikler,
 • Boyunda kitle veya şişlik,
 • Ağızda normal olmayan kalınlaşma ve şişlikler,
 • Kronik boğaz ağrısı ve ses kısıklığı,
 • Kolay kanayan ve iyileşmeyen yaralar.

Bu kanser türünde tanı çok önemlidir. Ağız ve diş bakımının yanı sıra, düzenli kontroller için diş hekimine gitmeyi aksatmamak gerekir. Yüksek risk grubunda bulunan bireyler, yıllık olarak bir diş hekimi veya ağız çene yüz cerrahına kontrole gitmelidir. Ayrıca birey kendi başına iyi bir ışıklandırma ve ayna ile ağız kontrollerini yapabilir.

Erken tanı için önemli olan kontroller:

 • Dudaklar ve dişetleri gözle ve elle kontrolü,
 • Damaklar gözle ve elle kontrolü,
 • Yanakların iç kısmı ve dişetlerinin arka kısımlarının incelenmesi,
 • Çene altındakilerde dâhil olmak üzere boynun her iki tarafındaki lenf bezlerinin kontrolü,
 • Alt ve üst çenede görüntüde değişiklik gözlemi

Çene Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Hekim-Hasta İlişkisi

doktor hasta

Çene kanseri tedavisi basit bir tedavi değildir. Konusunda uzmanlaşmış hekimlerin, hasta-hekim ilişkisini gözeterek konuya yaklaşmaları önemlidir. Aynı durumda hastaların hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendini iyi hissedeceği bir takibin yapılması tedavi süreci için ayrıca zaruri bir durumdur. Çene kanseri tedavisi, onkoloji uzmanı, kulak burun boğaz hekimi ve diş hekiminin koordineli çalışmasında, uzun süreli tedavi ve takibi gerektirir. Kanser hücresinin hücresel yapısının, iyi huylu ya da kötü huylu kanser hücresi olması erken tanı ve teşhis için oldukça önemlidir.

2. Cerrahi Tedavi

cerrahi tedavi

İyi huylu tümörlerde; çenede kemik yapısı zarar görmüş ve bu kemik yapısı tamamen alınmak zorunda kalınmış ise vücudun uygun yerlerinden (kalça ve bacaklar) alınan başka kemiklerle çene kemiği doldurulur. Kötü huylu tümörlerde durum daha farklıdır. İlerlemiş bir seviyede olan hasta birçok cerrahi yönteme maruz kalır. Bu yöntemler ışın tedavisi, kimyasal tedavi gibi zorlu tedavi süreçlerinden oluşur. Bu noktada hekim-hasta ilişkisinin yakın olması gereklidir. Cerrahi tedavi sonrası hastanın beslenmesinden ağız hijyen bakımına kadar hekimiyle birlikte hareket etmesi önemli bir husustur.

3. Erken Teşhis

erken teşhis

Çene kanserleri genel olarak dişlerde oluşan kistlerle başlar. Hastanın bu kistleri erken fark etmesi tedavi ve iyileşme sürecinde önemli bir fark yaratır. Geç fark edilen kistler hastanın, tedavi ve iyileşme süresini zora sokacağı gibi hastalığın kontrolden çıkması gibi olası durumlar meydana getirebilir. Dişin kök uçlarında oluşan kistlerin, dişlerin çekilerek tedavi edilmesi hastanın iyileşmesi için yeterli olmamaktadır. Diş kökünde bulunan kistlerin tedavi edilerek iyileştirilmesi veya gerekli görülmesi halinde bu kistin alınması gerekir.

4. Titanyum İmplant Tedavisi

titanyum implant

Gelişen tıp teknolojilerinde vücudun çeşitli yerlerinden alınan kemikler yerine titanyum implant tekniği uygulanmaya başlanmıştır. Bu sayede hastanın kanserli bölgesinden alınan kemik yerine hastanın çene yapısına uygun, titanyum elementinden yapılmış yeni bir çeneye sahip olması sağlanmaktadır. Çene kanserinde hastaları zorlayan etkilerin başında görünümün getirdiği psikolojik baskı ayrı bir etken oluşturmaktadır. Geçmişte uygulanan cerrahi yöntemlerde bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdu. Fakat titanyum implant yöntemi ile bu sorun ortadan kalkmış, hastalar yepyeni bir çene ve yüz estetiğine kavuşmuştur. 

Çene Kanseri Tedavisi Sonrası    

Tedavi ve sonrasında ağız ve çene yapısı değişen hastaların, onarıcı diş hekimliği, konuşma terapisi ve beslenme danışmanlığı hizmetleri almaları tedavi sonrasında yeni bir yaşam tarzına hazırlanmak için pozitif etki yaratabilmektedir. Konuşmaları ve görünümleri değişen veya tedavi sürecini stresli bulan hastalar psikolojik destek alabilirler.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.