Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Titremesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Zaman zaman vücudumuzda istemsiz olarak kasılmalar veya hareketlenmeler olur. Bunlar bahsi geçtiği gibi istemsiz meydana gelen ve bizim kontrolümüz dışında olan şeylerdir. Bu durumlardan da en belirgini titremelerdir. Titremelerin birçok çeşidi bulunur. Bunları el titremesi, ayak titremesi ve çene titremesi şeklinde sıralayabiliriz. Bu yazıda ise çene titremesinin neden olduğunu, nasıl geçebileceğini ve yaşlılarda çene titremesi durumunu anlattık.

Çene Titremesi Nedir?

Yazının başında da bahsedildiği gibi çene titremesi istemsiz olan kasılmalar sonucu meydana gelen hareketlenme durumudur. Çene titremelerinin sebepleri ciddi olabileceğinden önemsememezlik yapılmamalıdır. Çene titremeleri farklı şekillerde meydana gelebilir. Ani olarak gelişen titreme hali dilimize zarar verebilir, zedelenmesine veya yaralanmasına sebep olabilir. Çene titremeleri çeşidine göre kısa süreli ve belirli periyotlarda olabilir. Çene titremeleri kendiliğinden geçebilmekte olup ufak müdahaleler de gerektirebilir. Bu sebeplerden ötürü çene titremesi tedavisi için öncelikle çene titremesine neyin sebep olduğu bilinmelidir.

Çene Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

Çene Titremesi - Alınan Darbe

Çene titremesinin yaş gibi kriterler göze alındığında durumunuza göre farklı sebepleri olabilir. Bu sebepleri tespit etmek uzman kişilerin görevidir. Bu sebeple gideceğiniz bir uzman size çene titremesinin neyden kaynaklı olduğu konusunda yardım olabilir ve doğru müdahaleyi yapabilir. Aksi halde gereksiz tedaviler ile zaman kaybı yaşanabilir ve psikolojik olarak kendinizi yıpratabilirsiniz. Çene titremelerinin başlıca sebeplerini fazla düşük olan sıcaklık, beyinsel sorunlar, parkinson hastalığından kaynaklı ve alınan darbe sonucu olabilen çene titremeleri şeklinde sıralayabiliriz.

1. Fazla Düşük Sıcaklık

Her insanın sıcaklık eşiği farklıdır. Bir insana sıcak olan bir ortam diğer insana soğuk gelebilir. Bu durum hemen hemen hepimizin çevresinde karşılaştığı bir durumdur. Bu sebeple herkese özel olarak normal hissettiren bir sıcaklık aralığı vardır. Bu aralığın altına inildiğinde vücutta titremeler meydana gelebilir.

Bu titremelerden bir tanesi de çene titremesidir. Soğuk hissedilen bir ortama girildiğinde hemen hepimizin ilk yaptığı hareket çene titremesi olur. Sıcaklığın daha da düştüğü ve vücudun tolore edebileceği aralık altında olduğu durumlarda ise istemsiz olarak çene titremesi başlayabilir. Bu titreme hali sıcak bir ortama geçildiğinde kesilir.

2. Beyinsel Sorunlar

Beyin, vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Çene titremelerinin diğer bir sebebi bu önemli organımızdan kaynaklı olabilir. Beyindeki sistemsel bir sorun veya tümör kişinin nöbet geçirmesine neden olur. Bu nöbetlerin şiddeti sorunun veya tümörün yeri, büyüklüğü gibi durumlara bağlı olarak değişebilir. Bu nöbetler sırasında istemsiz olarak çene titremeleri olabilir. Çene titremelerinin şiddeti yine nöbetin şiddetine göre değişebilir. Nöbet geçiren ve çene titremesi yaşayan birini olabildiğince sabit tutmanızda fayda vardır.

3. Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı genellikle yaşlılarda görülen fakat gençlerde de görülme olasılığı bulunan bir hastalıktır. Parkinson hastalığına bağlı olarak kasları tutar ve dopamin seviyesi düşüklüğünden kaynaklı titremeye neden olur. Bu titremelerden bir tanesi de çene titremesi olabilir. Bu durumu geciktiren, kısa da olsa çözen ilaç takviyeleri bulunur fakat nihai bir tedavisi maalesef yoktur.

4. Alınan Darbeler

Çene titremelerinin diğer bir sebebi ise alınan darbeler olabilir. Çene bölgesine alınan bir darbe kısa süreli çenede titreme yapabilir. Bu titremeler bahsi geçtiği gibi genellikle kısa süreli olur. Devam ettiği durumlarda bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Çene Titremesi Nasıl Geçer?

Çene titremeleri çeşitlerine göre farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilmekte olup bazı durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanır. Ameliyatlık durumu ancak bir uzman tespit edebilir. Sıcaklık düşüşü ve alınan darbe gibi sebeplerle olan çene titremesi kendiliğinden geçer. Bunlar haricinde bir durum söz konusu ise bir uzmandan yardım almalısınız. Teşhis ne kadar doğru olursa tedavinin de o kadar kesin olabileceği unutulmamalıdır.

Yaşlılarda Çene Titremesi Durumu

Çene Titremesi - Yaşlılık

Çene titremesi her yaştan insanda görülmekle beraber yaşlılarda bu oran artar. Yaşlı insanlarda vücudun yavaş yavaş fonksiyonlarını kaybetmesi veya fonksiyonlardaki azalmalar sebebi ile çeşitli durumlar meydana gelir. Bu durumlar genelikle kendisini titreme ile gösterir. Bahsi geçen bu durumlardan bir tanesi de çene titremesidir.

Çene titremesi görülen yaşlıların hemen bir uzmana görünmesinde fayda vardır. Çünkü yaşlılarda çene titremesinin sebebi normal insanlara nazaran ciddi olabilir. Örneğin beyin ile ilgili bir sorun olabilir ve beyin vücudumuz için tabiri caizse hayat kaynaklarından bir tanesidir. Beyinde olan sorunlar sizi fazlası ile olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple ilgili hastane birimine başvurulmalı, doktora durum olabildiğince anlatılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.