Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çene Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yaşamımızı sürdürebilmemiz adına aldığımız besinlerin ön sindirimini sağlayan aynı zamanda kendimizi ifade etmemize yardımcı olan organımızın yardımcı elemanlarından biri de çenedir. Çene kuvvetli bir kemik olmakla beraber uyuşması durumunda pek çok yaşamsal işlevselliği kaybetmemize neden olur. Çenede zaman zaman gelen uyuşmalar pek çok anlam ifade edebilir. Uzun ve sürekli uyuşmalar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Çene uyuşması karşısında kişinin ne yapması gerektiğine gelin hep birlikte göz atalım.

Çene Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Çene uyuşması yaşayan kişiler kısa çaplı yemek yiyememe durumu yaşayabildiği gibi ileri boyutlarında kişi konuşamayacak duruma bile gelebilir. Çene uyuşması denilince akla sinir hastalıklarından biri olan multipk skleroz hastalığı gelir. Bu hastalık sinir hücrelerinin kılıfının zarar görmesiyle ortaya çıkar. Çenede de bulunan bu sinir hücreleri sadece bu kadarla da kalmaz aynı zamanda kişinin psikolojik problemler yaşamasına ani görme kayıplarına ve felç gibi durumlarına da sebep olabilir. Çene uyuşması bu hastalığın sadece küçük bir belirtisidir.

Kişinin yaşamış olduğu travmalar sonucunda da oluşabilen çene uyuşması genelde sinirleri üzerine yapılan baskıdan dolayı ortaya çıkar. Herhangi bir darbe ya da çarpma çenede uyuşukluğun oluşmasına  yetecektir. Çene uyuşmasının yaşandığı en yaygın hastalıklardan biri de diş çürümesidir. Diş çürümesiyle birlikte ağızda oluşan bakteriler iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihap sonucunda kişinin dişleri çürür ve neredeyse köke kadar gelir. Kökün bulunduğa yer çenedir. Çenede bu durumdan olumsuz etkilenerek dişe müdahale edilene kadar uyuşur.

Nadir görülen bir durum olan karsinomatöz hastalığının belirtileri arasında da çene uyuşması vardır. Çene uyuşmasına neden olan bu rahatsızlık menenjitin bir çeşididir. Menenjitte beyin zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Bu durumda bazı bölgelerde felçler oluşabilir. Çene uyuşmasının ve daha birçok kemiğin uyuşmasının sebebi kalsiyum ve B 12 eksikliği olabilir. Bu vitamin eksiklikleri çenede ve dilde uyuşmaya neden olabilir. Kemiklerin zayıflamasından kaynaklanan durumların en hafifi çene uyuşması sebeplerindendir diyebiliriz. Kimi zamanda panik atak gibi rahatsızlıkların ataklarında çene uyuşmalarına rastlanabilir. Atağın geçmesinin ardından çene uyuşması da kaybolur.

Çene Uyuşması Nasıl Geçer?

Çene uyuşması genelde insanların pek üzerinde durmadığı bir durumdur. Ancak bu uyuşmalar yukarıda da saydığımız tehlikeli hastalıkların göstergesi olabiliyor. Uzun süreli yaşanan ya da aniden gelen ve bu uyuşmalar için mutlaka doktora gitmeniz gerekebilir. Doktorunuzun çektireceği MR teşhisinizin kolaylığını sağlar.

Çene uyuşması, sinirsel olan bir durumdan kaynaklanıyorsa damarların açılmasına yardımcı olunabilir veya hangi işlevinizi yerine getiremiyorsanız buna yönelik bir tedavi uygulanabilir. Kişinin sürekli olarak sakız çiğnemek gibi alışkanlıkları varsa bu çenenin sağlığını daha da bozacağından kişi bu alışkanlığından vazgeçmelidir. Çene uyuşmaları eğer kalsiyum eksikliğiniz ve B 12 vitamini eksikliğinizden kaynaklanıyorsa gerekli olan vitamin takviyeleriyle birlikte sağlıklı halinize kavuşabilirsiniz.

Eğer kişi bir travma sonucunda çene uyuşması  yaşıyorsa alacağı fizik tedavi faydalı olabilir. Bir diğer sebep olan çürük dişler için de gerekli tedavi bir an önce yapılmalıdır. Ancak iltihap söz konusuysa öncelikle antibiyotik ilaç tedavisine başlanmalı ardından diş müdahalesi yapılmalıdır. Eğer kişi bu süreçte hala çene uyuşmaları yaşıyorsa verilen birkaç ağrı kesici kişinin uyuşukluğunun giderilmesine yardım edebilir. Diş çürüğünün oluşumunu önleyecek ağız bakım işlemlerini uygulamak alınacak en iyi önlemler arasındadır.

Menenjit sebebiyle oluşan hastalıklarda hasarları düzeltmek zor olabilir. Özellikle menenjit hastalığı merkezi sinir sistemini bozabilen bir hastalık olduğu için bu konuda imkanlar bellidir. Bu hastalığı yaşayan kişiler hastane ortamında ilaç tedavisine başlamalı ve en ufak bir belirti bile gözetim altında tutulmalıdır. Aksi halde sadece çenede uyuşukluk değil iltihabın yayıldığı her işlevde kişi önce uyuşukluk hissedecek ardından o bölgeyi tamamen hissetmemeye başlayacaktır. Bu kadar ciddi sonuçlar doğuran bir belirti olan çene uyuşması konusunda daha bilinçli olmak erken teşhise yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.