Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çenede Yer Darlığı

Çene Darlığı Nedir?

Güzel bir gülüş ve sağlıklı bir diş yapısına çoğumuz sahip olmak isteriz. Ancak bunu her ne kadar istesek de birçok diş ve çene problemleri peşimizi bırakmaz. Küçük yaşlarda düzeltilen bazı sorunlar ilerde çok güzel gülüşlere sahip olmanızı sağlayabilir. Ama gelişen teknoloji sayesinde  yetişkinler ortodonti tedavisi sayesinde çene bozukluklarına, çarpık dişlerine elveda diyor. Artık yaş, dişlerinizin çarpık veya çenenizin dar olmasını engellemiyor. Her yaşta tedavisi uygulanabilen bu tedavi yaşınıza göre 6 ay ile 3 yıl arasında sürebilir. Bu nedenle küçük yaşta belirli aralıklarda diş muayenesine gitmeleri gerekir. Dolayısıyla ailelerin çocuk ağız sağlığına özen göstererek bu konuya hassasiyet göstermelidirler.

Çene darlığı çift ve ya tek yanlı bir çenede ki biçim bozukluğudur. Ağız yapısının hayatımızın her döneminde sağlıklı olması gerekmektedir. Özellikle çocukluk yıllarında dişlere çok önem verilmelidir. Çünkü çocukluk döneminde kullanılan bazı biberon, emzik gibi eşyalar çocukların ağzındaki yapıyı bozmaktadır. Bunlardan en önemlisi çocukluk yıllarında uzun süre kullanılan biberon ve emzikler çenede yer darlığı gibi çene de dişlerde ilerleyen yaşamında sıkıntı olabilir. Çene darlığı birbirleriyle aynı orantıda ancak çok dardırlar. Bu çenedeki darlık önde bulunan kesici dişlerin üst üste çıkması ya da arkadaki dişlerin tek sıra halinde olmayıp çift sıra halinde olması gibi durumlarıyla yansıyabilmektedir. Genellikle en son çıkan köpek dişleri böyle bir durumda çıkacak yer bulamadıkları için ya dışa üstten ya da içeri doğru arkadan çıkabilir. Bu durumda bazen içe gömülü pek çok köpek dişine rastlanabilir.

Çenede Yer Darlığı Neden Olur?

timthumb

Çene darlığının en temel sebebi çocukluk döneminde burundan alınması gerekilen havanın ağızdan alınmasıdır. Eğer solunum yolu hastalığı kronik hale gelmiş ise tedavisi uzun süre ertelenmişse burundan solunum alışkanlığı kaybedilip, ağızdan solunum alışkanlığı kazanıldıysa o zaman çene yapısı ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun sonucunda anormallikler ortaya çıkar kronik solunum tedavi edilmediği sonucunda solunum yolu hastalıları ortodontik bozuklukları kesinlikle etkiler. Eğer çocuğunuz gece gündüz burundan soluması gereken havayı ağzından almış ise çocuğunuzun dilinde de bazı değişiklikler ortaya çıkmış dilin pozisyonu değişmiştir.  Bunun sebebi çocukların ağzındaki anatomik problemle, büyümüş bademcikler, geniz eti ve burun içerisinde oluşan eğrilikler olabilir.

Çocukluk döneminde uzun süre kullanılan biberon ve yalancı emzik gibi eşyalar çene darlığına yol açmaktadır. Bunun yanında parmak emen çocuklar da da çene darlığı görülebilir.Bu gibi pek çok sebebi olan çocukların dikkatlerini toparlaması çok güçtür. Genellikle bu çocuklar  yorgun bir ifadeye sahiptirler.  Bu sorunu yaşayan pek çok çocuğun ince uzun kolları, bacakları, kemiksi yapıda ince uzun yüzleri ve kafaları dikkat çekmektedir. Bu çocukların genellikle boyları uzun kiloları az olur.

Çenede Yer Darlığının Tedavisi

alt-cene-01

Çenede yer darlığı için çene yer darlığı aygıtları kullanılır. Bu aygıtlar da tedaviyi yavaş ya da hızlı olarak yapılabilir. Birçok uzmanı bu tedavi yöntemlerinden yavaş olanı seçmektedir. Eğer çocuğunuz dokuz on yaş aralığında bir hekime başvurmuş ise büyüme potansiyelini de kullanarak tedavi kolayca tamamlanabilir. Bu yöntem de vidalı plaklar ile çocuklar kendi çıkartıp kendi takabildiği gibi oldukça kolaydır. Önde hiç bir tel gözükmediğinden dolayı görüntü açsından tercih edilen bir tedavidir. Yaklaşık olarak üç ay süren bu tedavi haftada iki defa olmak üzere günde 0.2 mm açmak şartıyla haftada 0.4 mm ayda 1.6 mm üç ayda 4.8 mm genişletebilmektedir. Üst çene genişlemesi 13-14 yaşına kadar genişletilebiliyor. Ancak köpek dişleri 10 yaşında çıktığı için on yaşına kadar bu tedavi yöntemi yapılabiliyor. Alt çene üst çeneye göre daha hareketli olduğu için daha sert bir yapıdadır. Bu nedenle alt çene tedavisine daha erken başlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.