Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çenede Yer Fazlalığı

Hepimiz bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmanın hayalini kurarız. Rahatça gülmek ve konuşabilmek isteriz. Ancak bazı diş sorunlarından dolayı rahatça gülmemizi engelleyen bazı nedenler olur. Bu diş sorunları dişlerde oluşan diş taşları, diş çürükleri, çene de oluşan yer fazlalığı ya da yer darlığı, diş eti problemleri ve ağız kokusu gibi sorunlardır. Ağzın iç bölgesinde yoğun miktarda mikropların faaliyette olduğu, her türlü dış etkiye açık bir alandır. Bu nedenle dişlerde diş eti sorunları gibi pek çok sorunlar ortaya çıkar. Bu dişlerde oluşan diş sorunlarının pek çok nedeni vardır. Bunlar kalıtsal olabilir. Eğer çocukluk yıllarında çok fazla yalancı emzik ve biberon kullanılmış ise ilerleyen yıllarda pek çok diş sorunlarıyla karşılaşabilir.

Çenede Yer Fazlalığı Nedir?

Alt ve üst çenelerin büyümesi yavaş ve aşamalı bir gerçekleşen bir durumdur. Bazı kişilerin çene kavisi olması gereken çene kavisinden genişse, diş boyutları da çene kavisine göre daha küçük kaldığı durumununa çenede yer fazlalığı adı verilir. Bu çenede yer fazlalığı hem diş sağlığı için hem de diş estetiği için bu sorunu yaşayan hastaların çoğu bu durumdan yakınmaktadır. Bunun durumunda çenede yer fazlalığı olan hasta uzman bir iş hekimine başvurmalıdır. Çenede yer fazlalığı çiğneme, konuşma ve uyku fonksiyonlarda rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Çenede Yer Fazlalığı Neden Olur

1. Kalıtsal

aile

Çene ve dişlerde oluşan bazı şekil bozukluklarının nedeni doğuştan ve kalıtsal gibi nedenleri olabilir. Eğer anne veya baba çocukken çenelerinde yer fazlalığı gibi sorunlar yaşamış ise çocukların bu durumla karşılaşmaları çok normaldir.

2. Ağızdan Solunum

nefes-almakta-zorlanmak-horlamak-e1457612709687

Özellikle bebekken alışılan bir durum olan ağızdan solunum ilerleyen yaşlarda vücudunuza pek çok sorunları beraberinde getirecektir. Ağızdan solunum yapılması sonucunda dişler kötü bir görüntüye sahip olur, alt çenenin önde olması durumu, ön dişlerde aralıkların oluşması, mikropların doğrudan vücuda girerek pek çok hastalığı neden olması, geniz etinin büyümesi, bademciklerin şişmesi ve ya büyümesi, çenede yer fazlalığı, çenede yer darlığı ve ağız kokusu gibi pek çok rahatsızlıkları beraberinde getirir.

3. Parmak Emme

çocuklarda-parmak-emme-alışkanlığı-çocuklar-neden-parmak-emer

Genellikle çocuklarda görülen bir sorun olan parmak emme bebeklerde bir veya iki yaşına kadar sorun yaratmayan bir durumdur. Ancak çocuğunuz bir veya iki yaşını geçtikten sonra hala parmak emmeye devam ediyorsa bu durum sıkıntı haline gelebilir. Parmak emme ön dişlerin ileri gitmesine, alt çenenin arkaya doğru gitmesi, damak ve diş yapısını bozmasına neden olur. Bu nedenle çocuklarını üç yaşını geçmesinden sonra her altı ayda bir diş kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Çünkü 6-7 yaşlardan sonra bu diş sorunları ilerlediğinden dolayı daha da zor olucaktır.

4. Emzik ve Biberon

fft99_mf2470495

Eğer çocuğunuz bebeklik döneminde uzun süre yalancı emzik ve biberon kullanmış ise bu uzun süre kullanılan biberon ve yalancı emzik ileriki yaşlarda pek çok çene ve diş rahatsızlıklarına yol açabilir. Uzun süre kullanılan biberon ve emzik bebeğinizin çene yapısını bozmaktadır. Bu durumda çocuğunuzun çenesinde yer fazlalığına, yer darlığına, alt çenenin arkaya ön dişlerin ise öne gitmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınıza bebeklik dönemin çok sık yalancı emzik verilmemelidir.

5. Süt Dişlerin Erken ya da Geç Kayıpları

cocuklarin-hareket-kabiliyetlerini-etkiliyor--6661729

Eğer çocuğunuzun süt dişleri erken veya geç kayıp olmuş ise bu durum çenede yer yer fazlalığına neden olmaktadır. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka bir diş hekimine başvurmalısınız.

6. Dengeli Olmayan Yüz ve Çene Yapı

Burun-Ameliyatı-Sonrası-Burun-Ucu-Yamukluğu

Eğer yüzünüz ve çene yapınız dengeli değil ise bu durum özellikle geç kalınmaması gereken durumlar arasında en başta yer alır. Çünkü yüzünüz dengeli yapıda değil ise bu durum pek çok şikayetinizin oluşmasına neden olacaktır.

Çenede Yer Fazlalığının Tedavisi

Çenede yer fazlalığının tedavisi ortodonti tedavidir. Bu tedavi küçük yaşlarda başlanması durumunda tedavi süreci daha kolay geçecek ve daha az zaman alacaktır. Bu nedenle çocuklarınızı her altı ayda bir diş hekimine kontrolle gitmenizde fayda vardır.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti dişlerin çene kemikleri ile, çene kemiklerinin birbirleri ile çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen diş hekimi koludur. Ortodonti tedavisi tüm dişlerdeki çarpıklıkları, dişler arasındaki boşluklar ve çenede yer darlığının ve fazlalığı gibi istenmeyen durumların tedavisinde kullanılır. Bu nedenle  çene de yer fazlalığı yaşayan hastanın bir ortodonti uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu ortodonti uzmanları çenedeki yer fazlalığını dişlerin diş kavisi üzerinde doğru sıralanmasını sağlar. Hangi yaşta olursanız olun tedavi edilmeyen ortodontik tedaviler daha da kötüye gider. Ortodontik tedaviler sayesinde daha sağlıklı dişlere, daha sağlıklı ağıza ve daha da uzun süre kalıcı dişlere sahip olmanızı sağlar.

Ortodontik tedavi sırasında hastaların uyması gereken bazı kurallar vardır. Ortodonti tedavi başlamadan önce eğer dişte çürük dişler var ise bu çürük dişlerin öncelikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Ortodonti tedavisinin başlamasından sonra bu hastalar asitli içecekler içmemelidirler, çok yapışkan ve çok şekerli besinler tüketmemeleri, çok sert gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. dişler mutlaka ortodontik dişler ile fırçalanmalıdır. Tedaviden en fazla dört ve ya beş hafta sonra ortodonti kontrollerin yapılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.