Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çenedeki Problem Kulağa Vurur Mu?

Çene insan vücudunda bulunan en sert ve güçlü kemiklerden biridir. Güçlü kemik yapısına sahip çene, hem kendimizi ifade etmemize hem de yiyip içmemize kolaylık sağlar. Aynı zamanda diş sağlığını da yakından ilgilendirir. Çenede oluşan herhangi bir olumsuzluk karşısında tüm bu saydığımız fonksiyonların işlemesi aksayabilir. Konumundan dolayı çene birçok organla bağlantılıdır. Bağlantılı olduğu organlardan bir tanesi de kulaktır. Çenede oluşan problemlerin kulağa vurup vurmadığını merak ediyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

Çenede Problem Neden Olur?

Çenede yaşanan problemlerin pek çok sebebi olabilir. Çene ağrısı bir hastalık değil bir sorunun belirtisidir. Bu sorunun üstesinden gelinebilmesi için de öncelikle hastalığın veya bu semptomun oluşmasına neden olan sebebi araştırmak gerekir.

 • Çene problemleri arasında en yaygın görülen genelde çene kası spazmlarıdır. Çene kasında aniden oluşan kasılmalar kişinin çenesini hareket etmesini zorlaştırabilir. Bununla beraber kişi geçici olarak bir şeyler yemekte zorlanabilir.
 • Stres insanların birçok hastalığında etken rol oynuyor. Çene problemlerinde de kendini gösteren stres kişinin çenesinin açılıp kapanırken ağrı yaşamasına neden oluyor. Bunun nedeni ise stresten kişinin uykusu esnasında çenesini aşırı kasmaları ve dişlerini olabildiğince sıkmalarıdır. Bu da ağrıların oluşmasına neden olur. Bunu yapan kişi genelde bu durum hatırlamaz.
 • Çenenin dişlerle bağlantısı olduğunu yukarıda da söylemiştik. Eğer kişinin herhangi bir dişi eksik ya da orantısız bir şekilde kişinin çenesini kapatmasını engelliyorsa bu kişide çene ağrıları görülebilir. Özellikle konuşurken ve yemek yerken bu kişiler zorluk çeker.
 • Çene kanseri pek bilinmeyen ancak oldukça tehlikeli olan bir hastalıktır. Kanserli hücreler kimi zaman alt çenede kimi zamanda üst çenede oluşmaya başlar ve hatta kimi zaman da iki çenede de bu hücrelere rastlanabilir. Bu durum sonucunda kişinin çenesi zamanla uyuşmaya başlar, sürekli olarak çenesinin içerisinde yaralar görülür ve anormal büyümeler de oluşabilir. Oldukça tehlikeli olan bu hastalığa karşı önlem alınmazsa kişinin ölümüne sebep olabilir.
 • Paslı bir çivi eğer elinize battı ise sadece eliniz değil, bundan tüm bedeniniz olumsuz etkilenir. Çünkü tetanoz adı verilen enfeksiyon vücudun bütün kaslarında spazm yaşanmasına neden olur. Çenede bu durumdan nasibini alarak ağrılar oluşur. Aynı zamanda kan dolaşımı da yavaşladığı için çenede uyuşma da görülebilir.
 • Eğer çenenizde bir problem oluştuğunu düşünüyor ve bununla beraber nefes almakta zorluk yaşıyorsanız ağızda ya da çenede bir kanama da oluyorsa muhtemelen bir travma sonucunda bu durum oluşmuştur. Genelde çene çıkmalarında bu durumlar görülebilir. Çene kırılması ya da çene çıkması sonucunda çene dokularının oldukça zarar görmesinden kaynaklıdır.

Çenedeki Problemler Kulağı Etkiler Mi?

Çenenin birçok organla bağlantılı olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Çeneden kulağa doğru yansıyan bazı durumlar söz konusu olabiliyor. Özellikle iltihaplı hastalıklar sonucunda bu durumla karşı karşıya kalınabilir.

 • Eğer çenede herhangi bir enfeksiyon oluşmuş ya da dişte oluşan bir enfeksiyon çeneye yayılmışsa kişnin kulağının da etkilenmesi normaldir.
 • Kimi zaman da sinüzite bağlı olarak görülen boğaz ağrılarından çene olumsuz etkilenebilir. Sinüslerin bağlantısından dolayı çeneyle beraber kulakta da ağrılar ve aşırı basınç hissetme durumları söz konusu olabilir.
 • Dişlerde yapılan herhangi yanlış bir tedavi sonucunda da çene zarar görebilir. Bunun sonucunda yutkunma problemi yaşayarak kişi her yutkunmasında kulakta farklı bir ağrı hissedebilir.
 • Eğer kişi bu ve buna benzer durumları yaşamak istemiyorsa dişlerine ve sağlığına dikkat etmelidir. Özellikle dişlerinde enfeksiyon oluşumunu önlemeli ve bunu da ağız sağlığına özen göstererek yapmalıdır ve mutlaka düzenli olarak diş doktoruna giderek kontrol yaptırmalıdır.
 • Diğer enfeksiyonlardan kaynaklı sorunlar için de en kısa sürede uzman bir doktora danışmalısınız. Çeneden başlayarak kulağa kadar etkili olan enfeksiyonlar kişinin hem sosyal hayatını hem de sağlığını bozar. Bu da yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunarak tedavinizi yapacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.