Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çenemde Uyuşma Var Ne Yapmalıyım?

Çene uyuşması diş ağrısı veya diş çekimi sırasında uygulanan anestezik ilaçlar sonucunda oluşmamış ise, arkasında çok ciddi bir sağlık problemini getirebilir. Uyuşma sonucu kişi yeme, yutkunma ve konuşma yetilerinde zorluk yaşayabilir. Uyuşma çene bölgesinden başlayıp vücudun tamamına yayılabilir. Uyuşma ile birlikte vücudun başka bir kısmında ağrı, sızı ya da his kaybı varsa sorun çok daha derin olabilir. Uyuşma aniden gelişebileceği gibi, zamanla artarak da ilerleyebilir. Çenemde uyuşma var diyorsanız, yazının devamında nedenleri ve ne yapmalı konuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çene Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Vitamin Eksikliğinden Kaynaklı Uyuşma

B12 başta olmak üzere, vücutta vitamin eksikliği çenede uyuşmaya neden olabilir. B12 vitamini en çok hayvansal gıdalarda bulunur. Vitaminler dışında sodyum, kalsiyum ve potasyum eksiklikleri de çene uyuşması yapar. Böyle bir durumda vitamin, mineral ve eksik olan elementler için takviye yapılır.

2. Travma ve Çıkık

Herhangi bir travma ve kaza sonrası çenede bulunan sinirler darbe alıp zarar görmüş ya da çene kemiğinde kırık, çıkık durumları oluşmuş ise uyuşma olabilir. Tıbbi müdahale şarttır. Trafik kazası, yüze darbe alma, düşme sonucu çene kemiklerinde hasar meydana gelebilir.

3. Kanser Hastalığı

Meme, prostat, akciğer, kan ve çene kanseri nedeniyle çene de uyuşma meydana gelebilir. Çene uyuşması sonucu kanser teşhisi konulmuşsa vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Çene kanserinde kanserli hücreler alt veya üst çenede üremeye başlayıp, bütün vücuda yayılabilir. Sigara içenlerde görülme ihtimali daha fazladır.

4. Tetanos

Paslı ve küflü eşyalardan, toprakta yaşayan bakterilerden açık yara yoluyla insan vücuduna geçen tetanos bakterisi sonucu oluşan hastalık, çene kaslarında spazm ve uyuşma yapabilir. Tetanos teşhisi konulan hasta yoğun bakımda tedavi altına altına alınır.

5. MS Hastalığı

Multipl skleroz hastalığında sinir hücrelerini kaplayan miyelin kılıfı zarar görür. Felç, hareket kaybı, görme yetisinde azalma gibi belirtilerin yanı sıra çene uyuşması da bu hastalığın yarattığı olumsuzluklardan biridir.

6. Psikolojik Nedenler

Aşırı stres, depresyon, sinirlilik gibi hallerde vücudun çeşitli yerlerinde sıkıntılar yaratabilir. Bunlardan kaynaklı diş sıkma ve özellikle geceleri diş gıcırdatma çenede uyuşmalara neden olabilir. Çene uyuşmasının ardında psikolojik nedenler varsa psikiyatri dalında uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

7. Felç

Çene uyuşması yaşayanlarda ilk akla gelen durumlardan biri felçtir. Felç ile ilgili çenede yavaşça başlayıp konuşmayı etkileyen bir seyir izleyebileceği gibi, aniden kişinin yüz görünümünde bile gözle görülür halde değişiklik meydana getirebilir. Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olanlar ile düzenli ilaç kullanan kişilerde çenede uyuşma hissi varsa ihmal edilmeden hekim tarafından kontrol edilmelidir.

8. Yüzü Etkileyen Sinirlerde Ağrı

Yüz sinirlerinde oluşan ağrı çenede de kendini belli edebilir. Ağrı nöbet şeklinde kısa sürelerle oluşabileceği gibi aralıksız da devam edebilir. Çiğneme ve yutkunma işlevlerini etkileyecek kadar yoğun olabilir.

9. Diğer Faktörler

Bunların dışında şeker hastalığı, soğuk algınlığı, kansızlık, yüzde zona, migren, ilaçların yan etkileri, sinir sıkışması, kalp krizi gibi hastalıkların sonucunda da çenede sıkışma meydana gelebilir.

Çenede Uyuşma Şikayeti Karşısında Ne Yapılır?

Çene uyuşmasının ardında yatan neden çok basit olabileceği gibi, daha ağır bir hastalığında habercisi olabilir. Ağrının etkisi, öncesi, başlangıç şekli ve süresi önemlidir. Doğal olarak ciddi bir nörolojik değerlendirme gerekir. Çenede uyuşma problemi yaşayanlar vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına başvuru yapmalıdır. Hekim gerek duyduğu takdirde MR çekecektir. MR sonucuna göre tedavi programı belirlenir. Alınacak sonuca göre hekim, hastayı başka bir doktora yönlendirebilir.

Çene uyuşması problemi yaşayan kişilerin, teşhisi etraftan duydukları ile kendi başlarına koymaya çalışmamaları gerekir. Bazı durumlarda ilk muayeneyi yapan hekim bile destek ve ilave tetkiklere baş vurabilir. Tedaviye destek ürünler kullanmak ancak tam teşhis konulduktan sonra gerçekleştirilmelidir. Aksi halde iyileşmeye çalışırken daha ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.