Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çenemdeki Sivilceler İçin Ne Yapmalıyım?

Yüz bölgesinde çıkan sivilcelerin tedaviye en dirençli ve en inatçı olanları genellikle çene bölgesinde olanlardır. T bölgesi denilen alın, burun ve çeneyi kapsayan kısım, yüzün diğer bölümlerine göre daha yağlıdır. Çenede çıkan sivilceler iltihaplı ve gözle görülür derecede büyük olabilecekleri gibi, iğne ucu büyüklüğünde noktalar halinde olabilir. Sivilcelerle birlikte aynı bölgede yoğun olarak siyah nokta sıkıntısı da yaşanabilir. Yazımızda çenede oluşan sivilcelerin nedenlerinden ve nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Çene Bölgesinde Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Çene bölgesinde gözeneklerin fazla olması sivilce oluşumu için müsait bir ortam hazırlar. Aşırı sivilce problemine yol açan etkenlerden bazıları şöyledir;

1. Hormonal Değişiklikler

Ergenlik, hamilelik, adet dönemi ve stres hormonları etkileyen hastalıklar gibi; hormonların aniden değişime uğradığı durumlarda yoğun sivilce problemi ile karşılaşmak olası bir durumdur.

2. Çevresel Faktörler

Özellikle kentlerde yoğun olarak görülen hava kirliliği, gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna müsait bir ortam hazırlar.

3. Yanlış Beslenme

Yağlı ve işlenmiş gıdaların aşırı tüketimi, vücudun ve cildin dengesini bozacağı için sivilce problemi yaşatabilir. Genel olarak sağlıklı bir hayat sürmek için, beslenme düzenine dikkat edilmelidir.

4. Kozmetik Ürünler

Kalitesiz ve yanlış kullanılan kozmetik ürünlerin yan etkilerinden biri de sivilcelerdir. Cilt reaksiyon verdiğinde kozmetiklerin kullanımına son verilmelidir.

5. Temizliğe Önem Verilmemesi

Cildin sağlıklı ve güzel olmasının başında, temiz olması gelir. Temizliğine önem verilmeyen cilt sivilcelenme eğilimi gösterebilir.

6. Alkol ve Sigara Kullanımı

Alkol ve sigara, cildin düşmanlarından ikisidir. Her iki madde de cilt güzelliğini olumsuz etkiler. Özellikle sigara içerken sigara dumanı ve nikotin ağız bölgesine doğrudan temas ettiği için, bu bölgedeki deri daha fazla etkilenir.

Çenede Çıkan Sivilceler İçin Ne Yapılabilir?

Çene bölgesinde sivilce sorunun çözümü için cildiye uzmanından yardım alınması en doğru yöntemdir. Bu bölgede ortaya çıkan sivilceler, kötü bir görünüm oluşturduğu için, bireyi daha çok rahatsız eder. Çene derisi serttir ve tedaviye daha geç yanıt verir. Doktor sivilce yoğunluğu ve direncine göre ilaç seçecektir. Bu ilaçların bazıları yoğun etken madde içeren ağır ilaçlar olabilir. Cildiye doktorunun önerilerine ek olarak, evde uygulanabilecek birkaç basit yöntem ile sivilcelerin yok edilmesi sağlanabilir. Tedavi süresinde sivilcelerin sıkılmamasına dikkat edilmelidir. Sivilce sıkmak, hem sivilcelerin artmasına hem de aynı bölgede yara oluşmasına sebep olur. Çenede çıkan sivilce sorunun çözümüne destek verecek birkaç yönteme gelecek olursak;

1. Buhar Banyosu

Buhar banyosu cildin temizlenmesinde kullanılan yöntemlerin başında gelir. Ölü hücreleri yok eder. Buhar banyosu için kaynamış bir kap su başın üzerine havlu geçirilerek solunur. Banyo sonunda cilt siyah noktalardan da kolayca temizlenecektir.

2. Domates

Domates A, B ve C vitaminleri ile antioksidanlar yönünden zengindir. Antienflamatuar özelliği sayesinde sivilcelerin kurumasını sağlar. Ezilmiş domates çene bölgesine sürülür. Kuruyunca ılık su ile yıkanır. Domates, cildi ölü derilerden ve sivilcelerden arındırır.

3. Muz Kabuğu

Bir adet muzun kabuğu ile yıkanıp temizlenmiş çene bölgesi, kabuğun iç bölgesinin rengi kararana kadar ovulur. Kuruduktan sonra cilt yıkanır. Muz kabuğunda bulunan mineraller ve vitaminler, özellikle iltihaplı sivilcelerin yok olmasında işe yarar. Bir hafta boyunca her gün uygulanmalıdır.

4. Limon Suyu

Temizlenmiş çene bölgesi, limon suyu ile ovulur. Beş dakika bekledikten sonra güzelce durulanır. Limonun iltihap önleyici özelliği sivilcelerin kısa sürede kuruması için yeterli olacaktır. Ancak limon asedik olduğu için, cilt tepki verirse kullanmaktan vazgeçilmelidir.

5. Gül Suyu

Hemen hemen her cilt tipi için uygun olan gül suyu, sivilceleri kurutarak cildi besler. Bir parça pamuğa damlatılacak gül suyu ile çene bölgesi her sabah silinirse, sivilce problemi zamanla hafifleyecektir. Ayrıca cildi temizlemek için tonik olarak da kullanılabilir. Soğuk halde yüze sürülürse kan dolaşımını hızlandırarak, cildin daha genç ve parlak görünmesinde de işe yarar.

6. Karbonat

Limon suyunun içerisine, bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı bal eklenir. Hazırlanan maske çene bölgesine uygulanır. Kuruması beklendikten sonra durulanır.

7. Karanfil

Antibakteriyel özelliği olan karanfil de sivilce karşıtı bitkilerden biridir. Kaynamış suyun içine üç dört adet karanfil atılır. Su soğuyup karanfiller yumuşayınca, karanfiller ezilerek macun kıvamına getirilir. Çeneye maske şeklinde sürülür. On beş dakika sonra durulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.