Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cennet Hurmasının Faydaları: 11 Farklı Kullanımı

Ülkemizde pek çok bölgede bol miktarda yetişmekte olan cennet hurması bir çok farklı isimle anılmaktadır. Bölgesel olarak farklı isimlendirilen cennet hurmasına Trabzon hurması, cennet elması, amme, cennet meyvesi, Japon elması, kara hurma ve kocayemiş de denmektedir. Cennet hurması oldukça yüksek miktarda protein, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve karbonhidrat yer alır. Bu minerallerin yanısıra yine magnezyum ve potasyumla beraber A, B1, B2, B3 ve C vitamini açısından da oldukça zengindir cennet hurması. Cennet hurmasının içeriğinde ayrıca fenolik bileşenler ve askorbik asit bulunur. Bu nedenle cennet hurması oldukça güçlü bir antioksidan olarak değerlendirilir. Cennet hurması meyvesine ekşimsi, buruk bir tat veren madde de içeriğinde bulundurduğu fenolik bileşenlerdir. Yağ, protein ve karbonhidrat açısından bir hayli zengin olan cennet hurması, bilhassa kış ayları olan Kasım, Aralık ve Ocak’ta vücut ısısını yükseltmek ve soğuğa karşı bir önlem olarak kullanılabilir. Ayrıca bu vesileyle soğuk algınlığı ve benzeri hafif atlatılabilecek hastalıklarla mücadelede de oldukça faydalı olacaktır. Cennet hurması, Türkiye’de en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilmekle beraber özellikle Adana ve Hatay illerinde yetişmektedir. Bu elverişli yetişme ortamına sahip olmasına rağmen cennet hurması yeterince kıymeti bilinmeyen bir meyvedir ve tüketimi genellikle sınırlı kalmaktadır.

Cennet hurması meyvesinin gövdesi çatlak bir levha görünümündedir. Üzerinde yer alan elips yapraklarının üst kısımları koyu yeşil renktedir ve yaprakların alt kısımları genellikle tüylü yapıda bulunmaktadır. Trabzon hurması da denen cennet hurması meyvesi kış meyvesi olarak konumlandırılabilir. Kışın tüketilmesiyle kışın meydana gelen soğukların neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak için rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyvedir cennet hurması.

Cennet hurmasına farklı bölgelerde farklı isimler de verilmiştir. Bunların başlıcaları; cennet meyvesi, doğu hurması, cennet elması, Japon hurması, Çin eriği ve Trabzon hurması olarak sıralanabilir.

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

1. Vitamin ve mineral eksikliğine iyi gelir

Cennet hurması meyvesinin ortalama her 100 gramının 20 gramlık bölümü yalnızca vitaminlerden oluşmaktadır. Bu zengin vitamin içeriği özelliğiyle kişilerde görülebilen vitamin ve mineral sorunlarında kurtarıcı bir meyve olarak tüketilebilir cennet hurması.

2. Soğuk algınlığına iyi gelir

Bir kış meyvesi olarak kabul edilen cennet hurması, yüksek miktarda protein, yağ ve karbonhidrat içermektedir. Bu özellikleriyle cennet hurması vücut ısısını yükseltmektedir ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir. Cennet hurması tüketilerek dondurucu kış gecelerinde ısınabilir, soğuk kış zamanlarının getirdiği bazı hastalıklara karşı mücadele geliştirebilirsiniz.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve cildi güzelleştirir

Cennet hurması, protein bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu sunduğu protein katkısıyla bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Ayrıca yine içerdiği protein ve vitaminler sayesinde vücuttaki vitamin eksikliklerini giderme konusunda da oldukça iyi bir meyvedir cennet hurması. Cennet hurması içerdiği maddeler sayesinde saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir ve cildinizin de daha pürüzsüz ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

4. Kansızlığa iyi gelir ve tansiyon ile kolesterolü düşürür

Yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır ki, cennet hurması kansızlığa iyi gelmektedir. Cennet hurmasının bir diğer özelliği de iştahsızlık sorunu yaşayan kişilere ve kilo kaybı yaşayan hastalara destek olması. Cennet hurması iştahsızlıkla mücadelede en etkin şekilde kullanabileceğiniz ve tüketebileceğiniz meyvelerin başında geliyor. Ayrıca cennet hurması tansiyon yüksekliği şikayeti olan kişilere de oldukça iyi geliyor. Yüksek tansiyonu düşüren cennet hurması aynı zamanda kolesterolü de dengeliyor ve bu özellikleriyle kalp ve damar sağlığınızı korumada oldukça önemli bir yiyecek olarak dikkat çekiyor.

5. Mideye iyi gelir

Cennet hurmasının bir diğer faydası da mideye iyi geliyor oluşudur. Cennet hurması mide çeperini kuvvetlendirir ve gastrit gibi rahatsızlıklara karşı mücadelenize destek olabilir. Yalnızca mideye değil aynı zamanda bağırsaklar için de oldukça faydalı olan cennet hurması meyvesi, özellikle on iki parmak bağırsağı ve diğer bağırsak iltihaplarının geçmesinde de size yardımcı olabilir.

6- Kabızlığa iyi gelir

Cennet hurmasının mide ve bağırsaklar dışında boşaltım sistemi ve sindirim sistemi üzerinde de oldukça faydalı özellikleri vardır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde cennet hurması meyvesi, bağırsaklarınızı daha iyi çalıştırabilir ve kabızlıkla birlikte tuvalete çıkma sorunu yaşayan kişileri bir nebze rahatlatabilir. Yaşadığınız kabızlık sorunlarından arınmak ve bağırsakla beraber boşaltım sisteminizi rahatlatmak adına her sabah kahvaltı ederken 1 tatlı kaşığı cennet hurması pekmezi tüketmeniz yararınıza olacaktır.

7. Safra kesesine iyi gelir

Cennet hurmasının bir başka yararı da safra kesesi sorunları karşısında ortaya çıkmaktadır. Safra kesesi hastalıklarına adeta derman olabilecek cennet hurmasının yaprakları da fayda sağlanabilecek bir başka yönü. Cennet hurmasının yapraklarıyla hazırlayacağınız çay ile yüzünüzü ve saçlarınızı yıkadığınızda yüzünüz ve saçlarınız daha sağlıklı olabilir ve görünümleri daha parlak ve güzel olabilir.

8. Cilt bakımı yapar

Trabzon meyvesi olarak da anılan cennet hurması ile hazırlayacağınız çeşitli cilt maskelerini kullanarak cennet hurması meyvesinin cilt dokusu üzerindeki faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu maskeler sayesinde deri dokunuzun protein, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayabilir, antioksidan etkisi sayesinde cilt bakımınızı ve cilt temizliğinizi sağlayabilirsiniz.

9. Temizlik malzemesi olarak kullanılabilir

Trabzon hurmasının sadece meyvesi değil aynı zamanda yaprakları da oldukça faydalı. Böylece cennet hurması yalnızca insan sağlığı için değil bir çok farklı yönden de işlevsel olarak kullanılabilecek bir meyve olarak dikkat çekiyor. Cennet hurması meyvesinin yapraklarını suda kaynatarak elde edeceğiniz sıvıyı ev ve eşyalarınızın temizliğinde deterjan yerine kullanabilirsiniz. Böylece cennet hurması meyvesi, yapraklarıyla da yalnızca insan sağlığı için değil, organik bir temizlik malzemesi olarak kullanılabilir ve bambaşka faydalar da sağlayabilir.

10. Saçlara iyi gelir

Cennet hurması meyvesinin yapraklarının bir başka faydası da saç derisi ve saçlarınız için. Cennet hurması meyvesinin yapraklarından hazırlayacağınız çay ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntem daha çok Uzakdoğu bölgesinde yaygın olarak bilinmekte ve yıllardır uygulanmaktadır.

11. Omega 3 eksikliğine iyi gelir

Cennet hurması aynı zamanda omega 3 bakımından da oldukça zengindir. Cennet hurması meyvesini kaynatma yöntemiyle hazırlayacağınız pekmezi her sabah kahvaltılarda tüketerek omega 3 eksiğinizi de giderebilirsiniz.

Cennet Hurması Nasıl Tüketilir?

Cennet hurması genellikle meyve oldukça olgunlaştıktan sonra tüketilmelidir ve henüz olgunlaşmayan cennet hurması meyvelerinin yenmesi de pek tavsiye edilmez çünkü cennet hurması meyvesi bu halindeyken henüz serttir ve gelişimini tamamlamamıştır. Dolayısıyla hem yenmesi zor olacaktır hem de tadı da daha tam oturmadığından dolayı ağızda garip bir tat bırakara yutmayı zorlaştırabilir. Cennet hurması meyvesi olgunlaştıktan sonra hemen tüketilmelidir çünkü meyve kolay çürüyebilen ve küflenebilen bir yapıdadır dolayısıyla kestiğiniz cennet hurmasını tek seferde tüketmeniz daha iyi olacaktır. Olgunlaşan bir cennet hurması meyvesi iyice yumuşar ve tadı da artık yerine gelir, bu durumdaki cennet hurması meyveleri rahatlıkla yenilebilir.

Cennet hurması meyvesi aynı zamanda kuru olarak da tüketilebilir. Bunun için cennet hurmasının kabuklarını soyduktan sonra bir yere asarak kurutun. Bu sayede çabuk bozulma özelliği olan cennet hurması meyvesini daha uzun süreler için de muhafaza edebilirsiniz ve mevsim kısıtlaması olmadan cennet hurması meyvesi yiyebilirsiniz. Cennet hurmasının bir diğer tüketim biçimi ise pekmezinin yapılması yoluyla gerçekleştirilebilir. Cennet hurması pekmezi hazırlarken hiç şeker ilave etmenize gerek yoktur. Sadece kaynatarak hazırlayabileceğiniz cennet hurması pekmezi, her sabah kahvaltılarda hem farklı bir lezzet olarak hem de besleyici bir yiyecek olarak oldukça dikkat çekici. Dilerseniz cennet hurması pekmezinin içine ceviz ve fındık gibi yemişler de ekleyebilirsiniz böylece omega 3 bakımından da oldukça yarar görmüş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. eylül dedi ki:

    çok işime yaradı başka adı varsa isterim