Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cep Telefonu Kanser Yapar mı?

Günümüzde insan hayatını çok büyük bir ölçüde kolaylaştıran teknolojik ürünlerden biri de cep telefonudur. Cep telefonu ile insanlara çok geniş bir imkan sunulmaktadır. Bu nedenle cep telefonu artık günümüzde lüks tüketim yerine tamamen bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hayatımıza giren her teknolojik ürünün faydasının yanı sıra, aynı zamanda büyük bir zararı da bulunmaktadır. Mesela cep telefonun uzman doktorlar tarafından en sık tekrar edildiği zararı, uzun süre konuşulması sonucunca beyin hücrelerine büyük oranda zarar vermektedir. İlk yirmi dakika içerisinde beyin hücrelerine zarar vermemektedir ancak yirmi dakikadan sonra yaymış olduğu radyasyonun beyne çok yakın tutulması sonucunda zarar vermektedir. Cep telefonu ile görüşme yapacağınız zaman ya yirmi dakikadan önce görüşmeyi sonlandıracaksınız ya da mutlaka kulaklık kullanacaksınız. Kulaklık ile görüşme yaptığınız zaman, cep telefonunu kulağınıza dayamak ve beyninize yakın tutmak zorunda kalmazsınız. İnsan vücudu ve beyin, görüşme anında her dakika cep telefonlarının yaymış olduğu mikrodalga radyasyonun yaklaşık olarak yarısını emer. Bu durum ise beyin hücrelerinin bir kısmının ölmesine neden olur. Biz de bu yazımızda cep telefonu kanser yapar mı sorusuna cevap vereceğiz.

Cep Telefonunun Zararları

Günümüzde çok yaygın bir kullanım ağı olan cep telefonun, insan vücudu üzerinde birçok zararı bulunur. Titreşim özelliğine sahip olan cep telefonu sinyalleri, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini onaran kan hücrelerine, saç köklerine ve aynı zamanda lenfositlere de zarar vermektedir. Cep telefonu ile uzun süre görüşme yapılması sonucunda sağlıklı bir insanın beyninde büyük bir tahribata neden olur. Aynı zamanca cep telefonu baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma, yanma, refleks kaybı, aşırı sinirlilik hali ve gözlerde sulanma olarak zararlı etkileri ortaya çıkar. Cep telefonu ile görüşme yaparken hiçbir zaman direkt olarak kulağınıza ya da vücudunuzun herhangi bir yerine tutmayın. Cep telefonu ile görüşme yaparken diafon, kulaklık, hands-free cihazları ya da şarjlı kulaklık kullanmanız tavsiye edilir. Cep telefonu ile görüşme halindeyken vücudunuzun herhangi bir yerinde taşımayın. Özellikle cebinizde ya da göğsünüzde taşımayın.

Cep telefonu açıkken, kullanmıyor olsanız bile radyasyon yaymaya büyük bir hızla devam eder. Cep telefonu çocuklara daha çok zarar verir, yetişkinlerden en az iki kat daha fazla olan mikrodalga radyasyon emerler. Özellikle hamilelik sürecinde olan kadınlardan uzak tutulması gerekir. Cep telefonunuz açık olduğu sürece radyasyon yaymaya devam eder, bu nedenle yastığınızın altına ya yatağınızın yanında yer alan komodine koymayın. Uyuma sırasında mutlaka oda dışında bırakın. Bazı bilim adamları, cep telefonu ile yapılan bir saatlik konuşma, insan vücudunda yer alan sinir hücrelerinin kaybına neden olur. Bu nedenle cep telefonuyla konuşurken kulaklık kullanmanız, zararını daha aza indirecektir. Bilim adamları aynı zamanda hamile olan bayanların, günde bir saatlik gibi bir sürede cep telefonu elektromanyetik alanına maruz kalması sonucunda, beynin öğrenme ve aynı zamanca bellekle ilgili yeri olan hipokampus kısmında, önemli ölçüde sinir hücresi kaybı yaşanır.

Cep Telefonu Kanser Yapar mı?

Cep telefonunun etrafa yaymış olduğu elektromanyetik alanlara canlıların doğum öncesi ve aynı zamanda doğum sonrasında maruz kalması sonucunda, nasıl bir etkinin ortaya çıktığını anlamak için kaplanlara bir deney uygulandı. Bu deneyde anne karnında olan yavru kaplanın gelişimi sırasında, yani embriyonel dönemde cep telefonun etrafa yaymış olduğu elektromanyetiğe maruz kaldılar. Yapılan bu deney sonucuna göre, yavru kaplanların beyin hücreleri hızlı bir şekilde yok olduğu ortaya çıktı. Her geçen gün kullanımı büyük bir oranda artan cep telefonun, insan vücudunun farklı kısımlarında büyük hasarlar ortaya çıkacaktır.

Bilim adamları cep telefonun zararına her gün yeni birisini ekliyor. Buna göre insan vücudunda yer alan serbest radikallerin gelişimini arttırarak, kanser riskinin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Bilim adamları aynı zamanda bundan yaklaşık olarak on beş ya da yirmi yıl sonra, insanların cep telefonu yüzünden beyin tümörü oluşacağını da belirtiliyor. Cep telefonun yüzünden kanser olma riskini azaltmak için cep telefonunu göğse ya da cebe koymayın. Çocuklardan uzak tutun ve kesinlikle onlara vermeyin. Cep telefonu ile kısa bir şekilde konuşun ve mutlaka kulaklık kullanın. Tünel ve asansör gibi hareket eden ortamlarda konuşmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.