Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ceviz ile Diş Beyazlatma

Dişlerimiz, sindirimin ilk adımı olan besinlerin parçalanmasına ve ezilmesine yardımcı olur. Fakat ağızda kalan küçük yemek parçaları dişlerde uzun süre kalınca dişlerde önce sararmaya, sonrasında da çürümeye neden olur. Bunun önüne geçebilmek için birçok ürün piyasada satışa sunulsa da aslında bu ürünlerin birçoğunun diğer organlara yan etkisi bulunuyor. Örneğin diş macunlarının içerisinde bulunan fazla fosfat, özellikle gelişim çağında bulunan çocukların zeka geriliğine yol açabiliyor. Bu nedenden dolayı dişlerin bakımı tam zamanında ve doğal yöntemler ile yapılmalı.

Dişlerimiz gülerken en çok görünen ve bu nedenden dolayı her zaman güzel görünmesini istediğimiz doğal aksesuarlarımızdır. Kimi zaman sararan dişlerden dolayı ağzımızı kapatarak gülerken kimi zamanda ağzımızdaki atıkların sebep olduğu kötü kokudan rahatsız oluruz. Bunların önüne geçebilmek için ise düzenli olarak ağız ve diş sağlığı bakımını yapmamız gerekiyor.

Son zamanlarda oldukça popüler bir işlem olan diş beyazlatma işlemini birçok ağız ve diş sağlığı hekimleri önermiyor. Çünkü bu işlem diş minesinin zarar görmesine ve daha sonrasından da diş ile ilgili farklı sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Bunun yerine dişlerinize gerekli özeni göstermeniz uygulanacak en güzel ve pratik yöntem olacaktır. Evde diş beyazlatma için uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi de ceviz kullanarak beyazlatma işleminin yapılmasıdır. Ceviz kullanılarak diş beyazlatma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ceviz İle Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ceviz ile diş beyazlatma yöntemi birçoğumuzun duymadığı ancak özellikle kırsal kesimlerdeki insanların sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Ceviz yapı itibari ile oldukça sağlıklı bir besindir. Büyüklerimizin de dediği gibi vitamini kabuğunda olan bazı yiyeceklerin kıymetini bilemiyoruz. Bildiğiniz gibi cevizin kabuğu her ne kadar sert, tahtayı andıran bir yapı olsa da oldukça değerli.

İlk olarak 5-6 adet cevizin kabuğunu kıracak yardımı ile kırın. Sonrasında bu kabukları bir bardak suyun içerisine atın ve 1 gün boyunca bekletin. Bu sayede ceviz kabuğunun içerisindeki özüt suya aktarılır. Fakat hem dışındaki mikropları öldürmek hem de daha yumuşak bir kıvama getirmek için bu karışımı, yaklaşık 20 dakika kaynatın. Kaynatmış olduğunuz bu karışıma diş fırçanızı batırın ve günde en az 2 kez bu karışımla beraber dişlerinizi fırçalayınız. Bu sayede diş tartarlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca yeniden tartar oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.