Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Güçlü bir Omega-3 kaynağı olan cevizi herkes severek tüketir. Özellikle yeşil kabukları olan taze cevizi herkes daha çok sever ve daha çok tüketir. Fakat cevizin yeşil kabukları farklı yüzeylerde ya da elde leke yapabilir. Ceviz lekesi bulaşan yüzeylerde aynı zamanda cevizin yoğun kokusu da olur. Ceviz lekesi inatçı lekeler arasında yer alır ancak doğru ürünler kullanarak ceviz lekesini çıkarmak zor değil.

Halıdan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadınların en çok korktuğu lekeler arasında ilk başta ceviz lekesi gelir. Cevizin yeşil kabuğunu soyarken bir şekilde halınıza damlayabilir ya da sıçrayabilir. Ceviz lekesi halıya ya da farklı bir zemine çok kolay bulaşan bir lekedir. Temizlemesi de bu nedenle biraz uğraştırır. Cevizin yeşil kabuğunun yapısında yer alan maddeler, herhangi bir zemine bulaştığı zaman yağlı boya etkisi gösterir. Bu durumda halıya ya da farklı bir yüzeye bulaşan ceviz lekesinin çıkmasını zorlaştırır. Halınıza bulaşan ceviz lekesini çıkarmak için küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve üzerine bir yemek kaşığı sirke ilave edin. Bu karışımı bir süre karıştırdıktan sonra, temiz bir bezi içine batırarak halı yüzeyinde yer alan ceviz lekesini temizleyin. Biraz uğraştırıcı olsa da sonuç çok başarılı olacak. Ceviz lekesi halınızdan bir süre sonra çıkmaya başlayacak. Ceviz lekesinin daha kolay çıkması için lekenin kurumasına izin vermeyin, anında müdahale edin. Halınızı sirkeli suyla temizledikten sonra suyla durulayabilirsiniz.

Koltuktan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeşil kabuklu ceviz, kuru cevize göre daha lezzetli olduğu için pek çok kişinin tercih sebebi oluyor. Taze cevizi yiyebilmek için ilk olarak en üst kısmında yer alan yeşil kabuklarının soyulması gerekir. Koltuğunuzda cevizinizi soyarken koltuğa bir şekilde leke bulaşabilir. Cevizin kokusu ve lekesi itibariyle çok zor bir lekedir. Bu sebeple temizlerken dikkatli olmak gerekir. Yanlış bir ürün kullanmanız durumunda ceviz lekesi çıkmaz bir leke haline dönüşebilir. Koltuğunuza herhangi bir şekilde ceviz lekesi bulaşırsa küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su ve birkaç damla limon suyu ilave edin. Temiz bir bezi karışımın içerisine batırarak koltuğunuzu silebilirsiniz. Bu karışım koltuğunuza herhangi bir zarar vermeden lekenin çıkmasını sağlayacak.

Deriden Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Cevizin yeşil kabuğunu soyarken eldiven kullanmadığınız zaman mutlaka derinize bulaşacaktır. Hatta bazen eldiven kullandığınız halde bile ellerinize ceviz lekesi bulaşabilir. Derinize herhangi bir şekilde ceviz lekesi bulaşması durumunda küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve üzerine biraz sirke ilave edin. Sirkeli suyu iyice karıştırdıktan sonra temiz bir bezle derinize bulaşan ceviz lekesini silebilirsiniz. Ceviz lekesi biraz uğraştıktan sonra derinizden çıkmaya başlayacak. Ceviz lekesi tamamen çıktıktan sonra ellerinizi suyla durulayabilirsiniz.

Kumaştan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa bulaşan ceviz lekesini kurumasına izin vermeden hemen çıkarmanız gerekir. Bunun için ilk olarak ılık bir suyun içerisine birkaç damla sirke ilave ederek, kumaşınızı silebilirsiniz. Son olarak ise suyla kumaşınızı temizleyebilirsiniz.

Kıyafetten Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Ceviz lekesi en zorlu lekelerden biridir. Kıyafetinizden ceviz lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bir miktar tuz dökün ve birkaç dakika boyunca bekleyin. Daha sonra kıyafetinizi çitileyin, bu sayede leke kısa bir sürede çıkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.