Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ceviz Yağının Faydaları

Doğada bulunan besinlerin sağlık üzerinde olan olumlu etkileri tartışılmaz. Neredeyse her hastalığa, her probleme iyi gelen onlarca besin bulunuyor. Üstelik bunlar doğal olarak üreyen ve insanların ekonomik durumlarını da çok etkilemeyecek fiyatta maddelerdir. Bazısını saksılarda kendimiz yetiştirebilirken bazısı için üretici ile iletişime geçmek gerekir. Her şekilde bu besinlerin faydalarından yararlanmak gerekir. Çoğu besinleri yeme ve içme şeklinde tüketiyoruz. Bunların haricen kullanımının da vücut üzerinde özellikle cilde faydalı olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine birçok besin damıtılarak veya rafine edilerek yağı çıkartılıp insanların kullanımına sunulmuştur. İşte bu besinlerden biri de cevizdir. Ceviz her derde deva meyvelerden biridir. Çoğunlukla kurutularak tüketilen ceviz; yağının da çıkarılıp satılması ile sıkça kullanılan ürünler arasında yerini aldı. Kozmetik sektöründen tutun da pastacılık alanına kadar çok geniş alanda kullanılan ceviz yağının faydalarına bu yazıda değinelim.

Ceviz Yağının Kullanımı

Ceviz yağı Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir yağdır. İnsan vücudunda üretemediği ve dışarıdan yiyecekler yardımı ile almak zorunda olduğu Omege-3 ; kalp sağlığı için elzemdir. Bunun yanında ceviz yağında potasyum, protein, fosfor, magnezyum ve bakır bulunur. Vitamin ve mineral bakımından bunca zengin olan ceviz yağı diğer yağların aksine ömrü kısa olan bir yağdır. Ceviz yağının raf ömrü 10 aydır. Fiyatı da diğer yağlara göre daha pahalıdır. Ceviz yağı salata ve soslara eklenerek kullanılıyor. Ayrıca pastacılık endüstrisinde aroma verici olarak da kullanılıyor. En çok kullanıldığı alan ise kozmetiktir. Kozmetik sektöründe geniş yelpazede kullanılan ceviz yağı, harici kullanım amacı ile de satılıyor. Bazı ilaçlarda da Ceviz yağı kullanılıyor. Ceviz yağı yüksek sıcaklıkta zarar gördüğü için yemeklerde kullanılması tavsiye edilmiyor.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz hem öz hali ile hem de harici kullanıma uygun yağ formu ile insan bedeni için oldukça faydalıdır. Doğru oranlarda kullanılan Ceviz yağının birçok faydası bulunuyor. Şimdi bu faydaları sizler için anlatalım.

1. İltihabı Kurutur

Ceviz yağı içeriğinde bol miktarda bulunan Omega-3 ve 6 sayesinde iltihaplı yaralar ve iltihaplı romatizmaya karşı koruyucu görevdedir.

2. Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Ceviz yağının cilde olan faydaları çok fazladır. Egzama, alerji, sedef gibi kaşıntılı deri hastalıklarında ceviz yağı kullanılır. Ceviz yağı sorunlu bölgelere sürüldüğünde kısa sürede iyileşme gözlenir.

3. Yaşlanmayı Geciktirir

Antioksidanlar doğal yollar ile vücuda alındığında yaşlanmayı geciktirir. Vücutta biriken serbest radikaller Ceviz yağının antioksidan özelliği ile ciltten uzaklaştırılır ve dışarı atılır. Bu sayede cildin kırışması engellenir ve yaşlılık belirtileri daha az gözlenir.

4. Hormonları Düzenler

 

Ceviz yağında selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir mineralleri bulunur. Bunların yanında hormonları da düzenleyen kalsiyum ihtiva eder.

5. Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltır

Kalp sağılığı için Omega-3 ve Omega -6 tüketimi çok önemlidir. Bu bileşenlerin varlığında kalbin daha düzgün çalışması sağlanır. Ceviz yağında bulunan Omega bileşenleri kalbin çalışmasını etkileyerek, kan basıncını düzenler.

6. Kan Dolaşımını Arttırır

Damar sertliği kan dolaşımı engelleyerek kalp problemlerine neden oluyor. Ceviz yağında bulunan Omega yağ asitleri damar sertliğinin önüne geçiyor. Böylece kan akışını hızlanarak, kalp problemleri önleniyor.

7. Cildi Nemlendirir

Ceviz yağında B grubu vitaminleri ve birçok mineral bulunması sebebi ile cilde faydası büyüktür. Kuru ciltli kişilerin cildin nemlendirmede ceviz yağını kullanması tavsiye edilir.

8. Saçları Besler

Ceviz yağında aynı zamanda E vitamini de bulunuyor. E vitaminin saç derisi ve saç kökünü güçlendirmesi sebebi ile şampuan, bakım yağları, kremler ve maskelerde bolca kullanılıyor.

9. Mantar Enfeksiyonlarını Önlüyor

Cilt üzerinde oluşan mantar enfeksiyonların karşı Ceviz yağı oldukça faydalıdır. Uygulandığı sorunlu bölgede fungal gelişimi önleyerek kısa sürede iyileşmesini sağlar.

10. Hafızayı Güçlendirir

Ceviz yağında en az ceviz kadar beyin sağlığı için faydalıdır. Cevizde bulunan antioksidanlar ve vitaminler beynin daha iyi çalışmasına, hafızanın güçlenmesine ve dikkat dağınıklığının giderilmesine yardımcı olur.

11. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Zayıflama Yöntemi

Ceviz yağı içildiğinde iştah kapatma özelliği vardır. Bu yönü ile diyet yapan kişiler tarafından tüketilerek zayıflamada yardımcı olur.

12. Ağrıları Giderir

Ceviz yağının rahatlatıcı etkisi vardır. Bu yüzden ağrı yapan yerlere sürülürse ağrıyı ve acıyı dindirir.

13. Salgı Arttırır

Ceviz yağında safra sıvısını arttırdığı ve müshil miktarını da çoğalttığı biliniyor.

14. Bronzlaşmayı Sağlar

Ceviz yağı bronzlaştırıcı krem yerine kullanıldığında aynı görevi sağlar. Kimyasal kremleri kullanmak istemeyen kişiler Ceviz yağını kullanabilirler.

15. Kolesterolü Düşürür

Vücuttaki kötü kolesterol olan LDL seviyesini düşürürken trigliseritlerin de oluşmasını engeller. Bu sayede kolesterolün de düşürülmesini sağlar.

Ceviz Yağı Nasıl Elde Edilir?

Besinlerin harici kullanımı için yağlarının çıkarılması son yıllarda oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Çok sağlıklı bir yemiş olan ceviz de yağı çıkarılarak satımı yapılıyor. Ceviz yağı genel olarak soğuk pres yöntemi ile elde ediliyor. Bu yöntemde kabuklarından ayrılan ceviz içleri kıymak makinesine benzer bir alet içine konur. Burada ön kısımdan ceviz yağı süzgeçten geçilerek ayrışır. Posası da arka bölümden dışarı atılır. Bu yöntemde %90 oranında yağ elde edilir. Evde ceviz yağı çıkarmak isterseniz de; cevizler toplandıktan sonra ayrıştırılır ve kabukları ayrılmak üzere gönderilir. Daha sonra cevizin meyvesi büyük tavalarda dövülür. İyice dövülen ceviz parçaları kısık ateşte kavrulur. Kavrulan cevizler yağının bırakır. Bu yöntemle pek fazla yağ çıkarılmaz.

Ceviz Yağının Zararları Nelerdir?

Ceviz yağının sağlığa direkt olarak zararları bulunmaz. Genel olarak aşırı tüketimi insanda hassasiyete neden olur. Ceviz yağı fazla tüketildiğinde kilo yapabilir. Ayrıca Ceviz yağında yoğun oranda vitamin ve mineral olduğundan bebeklerde ve küçük çocuklara doktor kontrolünde verilmelidir. Cilde fazlaca uygulanan ceviz yağın sivilce, akne gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca başka kimyasal ürünler ile karıştırıldığında hemen kullanmadan önce bilekte deneme yaparak kullanmak olası etkilerin önüne geçer.

Ceviz Yağının Fiyatı

Ceviz yağın diğer yağlara göre elde edilmesi zahmetli olan yemişlerden biridir. Bu yönü ile değerli bir yağ olarak kabul edilir. Aynı zamanda raf ömrü de kısadır. 10 aylık bir süre sonra kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür nedenler Ceviz yağının fiyatına yansır. Piyasada Ceviz yağının fiyatı 15 ile 60 Türk Lirası arasında değişir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.