Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kanserle Savaşta Ceviz Yanınızda!

Akşam çayının yanında, kahvaltıda hatta özel günlerde bile soframızdan eksik etmediğimiz önemli besinlerden biri olan kuruyemişler, Türkiye’de bolca tüketilir. Biz de bu yazımızda size cevizden bahsedeceğiz. Faydaları destan olmuş bu meşhur yemiş, adeta biz insanları sağlıklı tutmak için yaratılmış. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kolesterolün dengelenmesinden zeka gelişimine kadar çok sayıda yararı olan cevizin, son yapılan araştırmalar sonucunda farklı kanser türlerine karşı da faydalı olduğu tespit edilmiş. Gelin cevizin hangi kanser türlerine karşı fayda sağladığını beraber inceleyelim.

1. Kanserle Savaşta Cevizin Yeri

İçeriğindeki kalsiyum, demir, C vitamini, A vitamini, potasyum, fosfor ve proteinden de anlayabileceğiniz üzere ceviz, besin değeri son derece yüksek olan bir yemiş. Düzenli tüketildiğinde vücudunuza sağlık aşılayan bu maddelerin yanında ceviz, polifenol adı verilen bir içeriğe daha sahip. Üstelik en çok tüketilen yemişler ve yerfıstıklarının arasında en yüksek polifenol miktarı da cevizde.

2. Polifenol Bizi Nasıl Koruyor?

Polifenol aslında bir antioksidandır. Bizi kanserin yanında kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi hastalıklardan da korur. Günde ortalama 3 tane ceviz tüketen bireylerin bu hastalıklara yakalanma şansı düşüyor. Hatta kimi kanser türlerinde gerileme bile gözleniyor. Bu nedenle hem kendimizi korumak için hem de tedavi sürecini bir parçası olarak diyetimize ceviz eklemeyi ihmal etmemeliyiz.

3. Prostat Kanserinde Cevizin Etkisi

Günümüzde akciğer kanseri erkek bireylerde en çok can alan kanser türü olmaya devam ediyor. Fakat ikinci sırada prostat kanseri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dünyanın geri kalanı gibi ülkemizde de yaşanan kansere bağlı erkek ölümlerinde ikinci en etkili kanser türü prostattır. Fakat günlük diyetinde cevize yer veren bireylerde prostat kanserine yakalanma şansı düşüyor ve kanserli hücrelerin gelişiminin yavaşladığı tespit edilmiştir. Yani her 12 erkekten birinin hayatına mal olan prostat kanserine karşı en önemli silahlarınızdan biri ceviz olabilir.

4. Meme Kanserinde Ceviz Etkisi

Bütün dünyada kadınların en çok yakalandığı kanser türü ise meme kanseridir. Bu güne kadar yaşanan kansere bağlı kadın bireylerin ölümlerinde en çok meme kanseri ile karşılaşılmıştır. Bu nedenle her kadının düzenli bir şekilde meme kanseri kontrolü yapması ve senede en az iki kez doktora kontrole gitmesi gerekmektedir. Ayrıca bu noktada cevizin etkilerini de ihmal etmemek lazım. Yapılan son araştırmalarda ceviz yönünden zengin bir beslenme düzenine sahip kadınlarda meme kanserinin gelişiminde rol oynadığı bilinen IGF-1 hormonunun düşüş gösterdiği ortaya çıkmıştır. Yani hem kansere yakalanmamak için hem de tedavi sürecinde ceviz, kadın, erkek, çocuk herkesin günlük besinleri arasına girmelidir.

5. Kolon Kanserinde Ceviz Etkisi

Beth Israel Deaconess Medical Center ve Harvard Medical School tarafından yürütülen bir araştırma ise cevizin kolon kanseri üzerinde inanılmaz bir etkisi olduğunu tespit etmiştir. Kolon kanseri tedavisi sürecinde günlük besinlerine 50 gram yani iki porsiyon kadar ceviz ekleyen kanser hastası bireylerin, kolon kanseri hücrelerindeki gelişimin %33 azaldığı ortaya çıkmıştır. Ceviz sayesinde kanser hücrelerinde önemli bir yavaşlama sağlandığı tespit edilmesi kanser araştırmaları açısından son derece umut verici bir açıklama oldu.

6. Kolon Kanserinde Cevizin Etkisini Gösteren Başka Bir Araştırma

Fareler üzerinde yapılan başka bir deneyde bir insanın günlük tüketmesi gereken ceviz miktarı fareler için hesaplanmış ve her gün farelerin günlük kalorilerinin %15’ini cevizden almaları sağlanmıştır. Bunun sonucunda farelerdeki kolon tümörlerinin sayısının azaldığı ve boyutlarının küçüldüğü tespit edilmiştir.

6. Ceviz ve Bal İkilisini Eksik Etmeyin

Yüzyıllardır tüketilen ve dünyanın her yerinde en önemli besin maddelerinden biri olan bal ile her derde deva ceviz birleşince ortaya ne çıkar? Adeta bir şifa deposu olan, ilaç niteliği taşıyan, lezzetli mi lezzetli bir karışım çıkar tabi ki! Düzenli olarak kahvaltı sofrasında bu ikiliyi beraber tüketmek sizi kansere karşı önemli bir ölçüde koruyacaktır. Aman abartmayın 2-3 tane ceviz ile bir kaşık bal işinizi görecektir. Bu basit karışım ile hem kahvaltılarınız daha tatlı ve lezzetli olacak hem de kansere karşı korunmuş olacaksınız.

7. Dikkatli Olmakta Fayda Var

Unutmamak lazım ki her şeyin fazlası zarar. İhtiyacınız olandan fazla ceviz tüketmek kilo almanıza ve diğer sağlık sorunlarının peşi sıra gelmesine neden olabilir. Doktorlarınızın tavsiye ettiği kadar ceviz tüketmek en mantıklısı. Ayrıca cevizin sonbahara doğru çıkmaya başladığını hatırlatmak isteriz. En taze cevizleri yaz sonu, sonbahar başı gibi yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.