Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cevizin Zararları Nelerdir?

Ceviz, Juglans cinsi bir ağaç tohumudur. Bu parçalar içerisinde tohum ince bir kabuk olarak ortaya çıkmaktadır. Etli bir dış tabaka ile çevrili olan meyve halini alır çünkü teknik olarak ceviz, sert çekirdekli bir meyve değil, bir somundur. Ceviz, iki yarım küre halinde birleşmiş olan sert kabukları arasında kapalı olan kuru fındıklardan oluşmaktadır. Ceviz yaş olmakta ve sonrasında dış kabukları kurumaktadır. Bu durum oluşurken, sonucunda kabuk ve tohum bırakarak ceviz meydana gelmektedir. Meyve içinde, kelebek gibi karakteristik bir şekli vardır ve somun içinde beyni andıran bir şekilde oluşmaktadır. Ceviz, yüksekliği 40 metre olan bir ağaçta ve dev geniş yapraklı ağaçların üzerinde büyür. Ceviz ağaçları Aralık ayı boyunca hasat edilir, ancak kurutulmuş ve tüketilebilir ceviz olarak onları bütün bir yıl boyunca bulabilir ve saklayabilirsiniz.

Ceviz içermekte olduğu omega-3 yağ asitleri sayesinde kişiler için oldukça yararlıdır. Cevizin vücudumuz için saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır. Az kalorili olması nedeniyle genellikle diyet listelerinde bol bol bulunmaktadır. Ayrıca bizlere enerji vermektedir. Birçok kalp yararlarını ve hiperlipidemik bireylerde lipit profilini de geliştirmeye yardımcı bir etkiye sahip olduğu da bilinmektedir. Tavsiye edilen miktar içinde alınmaması durumunda, ceviz sağlığa olumsuz etkilere neden olabilir. Bunun için bu konu hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz.

Klinik çalışmalarda kullanılan günlük dozlar 20-84 g / gün (1 kabuklu ceviz yaklaşık 5 g) arasında değişmesi gerektiği vurgulanmıştır. O yüzden günlük bu kullanımların üzerine çıkmamanız gerekmektedir. Aksi halde yazımızın devamında da görecek olduğunuz zararlarını görebilirsiniz.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin zararları kişilerin sağlık geçmişi ve sahip olduğu sağlık sorunlarına göre değişiklik göstermektedir. Yani kişilerde değişik etkiler bırakabilmektedir. Ancak genel olarak cevizin aşırı kullanımı veya ceviz alerjisi sonucunda kullanımı kişilerde aşağıdaki zararlara neden olmaktadır.

1.Kilo Alımı

n_2264_m

Yapılan çalışmalar kapsamında, ceviz tüketiminin yüksek enerji içeriği nedeniyle kilo alımına yol açtığı tespit edilmiştir. Büyük miktarlarda ve diğer yağlı gıdaların tüketimini kontrol etmeden ceviz tüketmeniz durumunda, istenmeyen kilo alımı gerçekleşecektir. Bu yüzden diyet listelerinizde bulunan ceviz miktarı kontrollü olmalıdır.

Ceviz kilo almaya çalışan insanlar için çok uygundur. Ama diğerleri için, kesinlikle ‘önlenebilir’ gıda sepetinin içerisinde yer almaktadır.

2.Alerji

Young beautiful woman scratching her self.

Alerjik reaksiyonlar genellikle cevizin aşırı tüketimi ile bağlantılıdır. Diğer kişiler için yani cevizi çok tüketmeden de alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler için, ceviz alerjisi ömür boyu hapis cezası anlamına gelebilir. Bazı insanlar küçük alerjik reaksiyonlara sahip olabilir. Yani bu konu hakkında dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer ceviz tükettikten sonra alerjik reaksiyonlar gösterirseniz, tüketimini durdurun ve doktorunuza başvurun.

3.Döküntüler ve Şişlikler

alerji-kasintisi

Cevizi aşırı miktarda tüketmek, döküntülere sebep olmakta ve vücudun her yerinde şişlikler meydana getirmektedir. Daha büyük sorunlarda ise, ceviz diğer formları ile hassas cilde sahip insanlarda bu belirtilere sebebiyet verebilmektedir.

4.İshal

ishal-nasil-gecer-1019-312x200

Diğer tüm cevizgiller familyasındakiler gibi, ceviz de sizlerde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Ceviz tüketimi sindirim komplikasyonlara çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Eğer ceviz tükettikten sonra ishal sorunu veya ilgili diğer sindirim sorunlarını yaşarsanız, belki de en sevdiğiniz atıştırmaya veda etme zamanı gelmiştir. Tekrar ceviz tüketmeyi denemeden önce, doktorunuza danışın. Zamanında müdahale ile bu yan etkileri önleyebilirsiniz.

5.Mide Bulantısı

fft99_mf5688615

Daha önce de belirtildiği gibi, ceviz allerjen maddeleri içermektedir. Vücut içinde, histamin üretilmesi için beyaz kan hücreleri uyaran antikorları bulundurmaktadır. Bu histamin mide bulantısı, karın ağrısı ve ishal gibi alerjik reaksiyonlar neden olabilmektedir. Bu durumda, ceviz yemeyi kesmeniz gerekmektedir.

6.Hamilelik Ve Emzirme

anne sütü deneyi

Bir alerjen olarak, hamile ve emziren kadınlar için ceviz ‘güvenli değildir’ kategorisinde olan gıdalar arasında yer almaktadır. Bu durum özellikle siyah ceviz için doğrudur. Hamile veya emzirme dönemindeyseniz, herhangi bir oluşabilecek komplikasyonları önlemek için ceviz tüketimine dikkat etmeniz ve konu hakkında mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekmektedir.

7.Dudak Kanseri

380011594

Bu durum jugione adı verilen bir kimyasal ihtivadır, ceviz ağacı ile oluşmaktadır. Günlük olarak cilde uygulandığı takdirde, dudak kanserine neden olabilir. Bu nadir görülen bir yan etkisidir ve uzun süreli kullanımdan sonra ortaya çıkar. Ceviz yararları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

8.Astım Atakları

astim-ataga-kalkti-26233

Astım bugünlerde herkesi etkileyen ve giderek yaygın hale gelen bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır. Eğer sizde de astım sorunu bulunuyorsa ve bir ceviz duyarlılığına sahipseniz, kesinlikle ceviz tüketiminden kaçınmalısınız. Cevize duyarlı insanlar astım ataklarına daha yatkındır.

9.Boğaz ve Dil Şişmesi

bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir_646x340

Ceviz alerjisinden muzdarip insanlar bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya olabilir. Bu insanlar boğaz, dil şişmesi ve hatta akciğerler sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Bu belirtiler zor nefes almaya ve hatta ölüme yol açabilir. Bu konuda yapılacak olan tıbbi müdahale, hayati önem taşımaktadır.

10.Akne ve Ülser

sOFnULNcDl4xo3CYfN7OARJgaPljLz

Ceviz yaprağı, cilt üzerinde topikal olarak uygulandığında, akne, egzama, ülser ve bazı cilt veya diğer deri enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu enfeksiyonlar ellerde ve ayaklarda aşırı terlemeye neden olabilir. Eğer ceviz yaprakları içeren bir şey kullanıyorsanız, herhangi bir alerjik reaksiyon ekarte etmek için bir yama testi yapmanız gerekmektedir.

11.İlaç Etkileşimleri

aspirin_2945793b

Cevizle herhangi bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır ancak vücutta demir emilimini engelleyebildiği bilinmektedir. Bu sağlıklı kişileri pek de etkilememektedir fakat anemik sorunları olan bireyler bu konuda muzdarip olabilir. Herhangi bir anemi sorunu olup bu durum için ilaç kullanan bir kişi, ceviz almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

12.Toksik Etkileri

chemicals_toxic

Ceviz toksitesi insanlarda henüz bir sorun oluşturmamıştır ancak hayvanlarda gözlenmiştir. Juglon hayvanlarda toksik etkiler sergileyen ceviz bir kimyasal etki yaratmaktadır. Bu konuda yine doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir.

Cevizin Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapamalıyız?

  • Siyah ceviz tüketimi ise, normaline göre daha risklidir. Siyah ceviz kullanırken, olası komplikasyonları hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir.
  • Ayrıca günlük sizlere önerilen ceviz miktarından fazlasını tüketmemeniz gerekmektedir.
  • Cevizlerin taze bir şekilde saklamak için ise, seyrek örgülü torbaların içerisinde ve serin, hava alan bir yerde saklamanız gerekmektedir. Cevizinizi 1 yıl boyunca saklamak için ortamın sıcaklığı ve nem miktarı önem arz etmektedir.
  • Cevizleri mümkün olduğunca kabuğundan çıkarmadan muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kabuğundan çıkarılmış olan cevizlerin saklanma süresi daha azdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.