Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cevizli Börek Tarifi

Beslenme anne karnında başlar ve ölene kadar devam eder. Ancak bu süreçte birçok kere şekil değiştirir. Tükettiğiniz besinler yaşam tarzınızdan etkilenir ve bir beslenme alışkanlığına döner. Bu nedenle beslenme alışkanlığınızı çözümlemek istediğinizde özellikle nasıl yaşadığınıza bir göz atmanızda tavsiye var. Elbette beslenme alışkanlıklarınız sadece size bağlı olarak değişim göstermiyor. Çevre şartları, yaşadığınız toplum gibi önemli faktörler bu hayatsal faaliyetin üzerinde etkili oluyor. Beslenme alışkanlığınızı çözümlemek istediğinizde bu gibi faktörleri de mutlaka değerlendirmelisiniz. Dünya üzerinde nereye giderseniz gidin her yerin kendine özgü bir mutfağı olduğunu ve bunun orada yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini gözlemleyeceksiniz. Amerika’da hızlı yaşamın getirmiş olduğu fast food alışkanlığı, Hindistan’da yetişen bol bitkiden ötürü yemeklerin bol baharatlı olmasını buna bağlayabiliriz.

Türk mutfağına geldiğimizde ise karşımıza ilk etapta her öğün donanmış, bol çeşit barındıran bir mutfak çıkıyor. Bu mutfakta en çok göze çarpan ise elbette hamur işleri. Bizim sofralarımızdan keke, börek, poğaça eksik olmaz. Bu bir beslenme alışkanlığından ziyade damak tadı haline de gelmiş bir durumdur. Keza sofralarda mutlaka ekmek olması ve o ekmeğin parçası ile tabağını sıyırmadan kalkmamak buna en güzel örnek olacaktır. Millet olarak hamur işine oldukça düşkünüz. Çeşit çeşit, tatlısından tuzlusuna hamur işi barındıran geniş bir mutfağa sahibiz aynı zamanda. Bu hamur işlerini çeşitli malzemelerle süsleyip lezzetine fayda katmamız da bir yandan damak tadımıza bir yandan da sağlığımıza olan düşkünlüğümüzün göstergesidir. Cevizli böreği mutlaka duymuş hatta tatmış bile olabilirsiniz. Eğer hamur işi mutfağına hakimseniz zaten bu lezzetli tariften haberdarsınızdır. Ancak bilmeyenler için hem lezzetli hem de pratik bu tarif not defterinizde bol bol açacağınız bir sayfada yer alacak. İşte sağlık ve lezzet dolu cevizli börek tarifi:

Cevizli Börek Tarifi

cevizli_ve_soganli_borek-a362bac2-8156-46a5-920f-e6f030aa8169

Malzemeler:

 • 1/3 paket yaş maya
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı ayçiçeği yağı
 • 5 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 4 su bardağı iri çekilmiş ceviz içi
 • 1 yumurta
 • 250 gr tereyağı

Hazırlanışı:

 1. Süt ve maya bir kabın içerisine beraber alınır ve maya eriyene kadar karıştırılır.
 2. Maya eridikten sonra ise 15 dakika kadar bekletin.
 3. Su, şeker, tuz, yumurta ve ayçiçeği yağını aynı anda ilave ederek bir birleri ile iyice karışıncaya kadar karıştırın.
 4. Peşinden unu azar azar ilave ederek yoğurun. Bir kap içerisinde yoğurduğunuz hamuru mutfak tezgahı gibi sert bir alana alıp beş dakika kadar daha yoğurun.
 5. Hamurun mayalanması için üzerini örtün ve bir saate yakın bekleyin.
 6. Dinlenen hamuru avucunuz büyüklüğünden bezelere ayırın.
 7. Bezelerden teker teker alarak oklava yardımı ile açın. Açtığınız hamurun üzerine cevizleri serpiştirin.
 8. Hamuru ikiye bölün ve uzun kenarlarından başlayarak hamuru sarın. Tüm bezelere aynı işlemi uygulayın.
 9. Hamurlara içten başlayarak rulo halinde tepside peş peşe sarın.
 10. Ardından fırın tepsinize aldığınız hamuru bir süre daha dinlenmeye bırakın.
 11. Yarım saat sonrasında hamurunuzun üzerine eritilmiş ve soğumuş tereyağını dökün.
 12. Ardından hamurun üzerine yumurta sürerek önceden 180 derecede ısıtılmış fırınınıza yerleştirin. Kontrol ederek pişme süresini tamamladığında bu lezzetli ve sağlıklı tarifi yemeye hazır hale getirmiş olacaksınız.

Hamurlu bu tarifin sağlıklı tarafı nerede derseniz cevizin faydalarına bir göz atmanız gerekecek.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

beynin-gidasi-ceviz

Ceviz, fındık, fıstık ve diğer yemişler yağlı tohumlar olarak anılmaktadırlar. Çünkü içeriklerinin birçoğu yağdır. Bu durum sizi endişelendirmesin. İçerdikleri yağ oranının tamamı doymamış yağ asitleridir. Bu durum sandığınızın aksine bol faydası olan bir durumdur. 100 gram bir cevizden 15 gram protein ve 3 gram şeker alırsınız. Bu miktarda bir cevizin kalorisi 650 civarındadır. Bu bir insanın günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerji miktarının üçte birine tekabül eder. Ceviz besin değerleri açısından bir insanın ihtiyaç duyduğu birçok besin öğesini barındırmaktadır. Bu nedenle günlük olarak besin tüketimi insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. 100 gram ceviz içerisinde 7 gram lif içermektedir. Lif oranı gramajının onda birine tekabül eden ceviz bağırsakların çalışması ve sindirimin kolaylaşması için oldukça faydalı bir besindir. Bu sebeple tüketeceğiniz ceviz sizi kabızlık probleminden uzaklaştıracaktır. Ancak bilinçsizce fazla tüketilen cevizin sindirim sisteminizi fazla çalıştıracağını ve ishale yol açabileceğini unutmayın.

Cevizin içeriği incelendiğinden bol miktarda alfa lionelik asit barındırdığını görürüz. Alfa lionelik asit bilindiği üzere bir omega-3 yağ asitidir. Beyin üzerinde oldukça faydası bulunan bu asiti alabilceğiniz en temel besinlerden biri cevizdir. Bu nedenle uzmanlar beyin ile ilgili sağlık problemlerinde bol bol ceviz tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Kalp ve damar yolu hastalıkları yaşayan hastalara ve özellikle kolesterol hastalarına ceviz tüketilmesi önerilmektedir. Ceviz yapılan araştırmalar sonucu damar yolunda biriken kötü kolesterolün sökülüp atılmasını sağlarken bu yönde fonksiyonların normal dönmesini sağlamaktadır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol seviyesini yükselterek bireyin kötü kolesterol seviyesinde önemli düşüşler yakalamasını sağlıyor.cevizin-insan-sagligina-faydalariCeviz yüksek miktarda mineral içermektedir. Magnezyum, potasyum, fosfor kaynağı olarak bilinen ceviz özellikle magnezyum eksikliğinde tüketilmesi tavsiye edilen yüksek magnezyum içerikli bir besindir. Düzenli ve belirli seviyede günlük ceviz tüketimi vücudunuzdaki mineral depolarının dolmasına yardımcı olur. Vücudunuzda iç organlarınızdan en küçük yapı taşınız hücrelerinize kadar birçok yapı minerallerden beslenir. Eksikliği önemli aksaklıklara yol açacağı gibi bir süre sonra eksikliği giderilemeyecek bir hal almasına sebep olabilir.

Kansere yakalanma riskini sadece kırmızı meyveler düşürmüyor. Ceviz en az kırmızı meyveler kadar yüksek oranda kanser savaşçısı bir besindir. İçerdiği antioksidan miktarı; cevizi, kanserden korunmak için yemeye önemli bir sebep haline getirir. Üstelik ilk seviye kanser hastalarından ileri seviyedekilere kadar hepsinin beslenme programında önemli bir yer kaplamaktadır.

Sağlıklı verilecek kilolar için beslenme listenize ceviz yazmayı unutmayın. Ceviz yüksek lif oranı sayesinde sağlıklı bir sindirim sistemi sunar. Ardından buna bağlı olarak hızlanan bir metabolizma oluşturur. Verdiği tokluk hissi ile ara öğünlerde bir iki ceviz yiyerek ana öğünlere kendinizi hazırlarsınız. Ceviz sayesinde ana öğünlerinizde fazla yemezsiniz ve ceviz önemli ölçülerde bir beslenme düzeni oluşturmanızı sağlar. Akşam üzeri yiyeceğiniz birkaç ceviz akşam yemeğini hafif geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca vereceği tokluk hissi ile akşam atıştırmalarının önüne geçerek bu alışkanlığınızdan kurtulmanız için güzel bir besindir.cevizin-faydalariCevizin bilindiği üzere hafıza üzerinde oldukça önemli etkisi vardır. İçerdiği yüksek minerallerden beyin hücreleri de beslenmektedir. Zamanla ölen ve yaşlılıkla beraber iyice yitirilen beyin hücreleri ne yazık ki yenilenme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle onları ne kadar beslerseniz o kadar ilerleyen yaşlarda hafıza probleminden uzak durursunuz. Ceviz beyin hücrelerinin en büyük besin kaynaklarını barındıran bir yiyecektir. Bu nedenle çocuk yaştan itibaren bireylerin günlük olarak tüketimine özen göstermesi gerekmektedir. İlerleyen yaşlarda bu şikayet hayli can sıkıcı olmakla beraber ilerlemesi hem kişi hem de çevresi için oldukça zor bir rahatsızlıktır. Ceviz oldukça eski tarihi ile birçok şifalı karışımın yıldızı olan bir besindir. Cevizin tarihi incelendiğinde ortaçağda akıl hastalıkları tedavisinde kullanıldığı görülmektedir.

Ceviz kemik ve iskelet yapısı üzerinde etkili olan birçok vitamin ve minerale ve sahipliği yapar. Kalsiyum, B vitaminleri ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Çocuk yaşlarda desteklenmesi gereken kemik gelişimini olumlu yönde etkilerken ilerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesi gibi büyük bir iskelet sistemi probleminin önüne geçer. Zira çocuk yaşta desteklenmeyen kemik gelişimi bir ömür yaşanacak sırt, omuz ağrıları demek olduğu gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesi ise bireylerin acılı ve ağrılı dönemler geçirmesine sebep olmaktadır.

Ceviz tüm yönleri ile incelenerek mutlaka mutfaklarda yer verilmesi gereken bir besindir. Uzmanlar cevizin gün içinde iki veya üç tane dış zarı soyulmamış şartı ile tüketilmesini önermektedir. Ayrıca salatalarda ceviz yağının kullanılmasını da öneren uzmanlar bu iki tüketimi aynı anda gerçekleştirebilirsiniz diye belirtmektedir. Cevizin yağlı bir besin olduğunu unutmadan sadece keyif için değil sağlık için tüketmeli ve bu sağlıklı tarifler ile sevdiklerinizin tüketmesini sağlamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.