Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çıban İçin Doğal Tedavi

Çıban, cilt enfeksiyonları içerisinde en rahatsız edici türlerdendir. Genel olarak ağrılıdır. Kılların dip kısımlarında başlayan iltihaplanma ilerler ve sert kitle olgunlaşarak içinde bulunan iltihap dışarıya akar ardından kendiliğinden bir iyileşme gösterir. Kendiliğinden iyileşme göstermeyen çıbanlara ise cerrahi olarak müdahale edilmesi ve içinde bulunan iltihabın akıtılması gereklidir. Özellikle vücut üzerinde yayılma gösteren çıbanlar, tıbbi müdahale ile iyileştirilmelidir. Çıban, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir. En yoğun olarak görüldüğü yerler; yüz, ense, boyun, kaba etler, sırt ve bileklerdir. Genel olarak giysilerin deri ile temas sağladığı yerlerde daha fazla görülmektedir.

Çıban Neden Olur?

Cilt üzerinde stafilokok adı verilen bakteri tarafından oluşturulan tepkimeler sonrasında çıbanlar meydana gelir. Kıl köküne inen bu bakteri türü, kıl kökünde irinli yapının oluşmasını sağlar. Bunun dışında yine dengesiz olarak beslenme, bağışıklık sisteminin zayıf olması, alkol tüketimi ve yağlı besinlerin tüketilmesi de çıban oluşmasında etkili olur. Ayrıca cilt hastalıkları ve şeker hastalığı gibi etmenler de çıban oluşumunda risk faktörü oluşturur.

Çıban Belirtileri Nelerdir?

Çıban oluşmaya başladığında ciltte bir kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklığa ağrı ve acı da eşlik eder. Hızlı şekilde ilerleyen oluşumun orta bölümünde sarı-beyaz renkli görünüm oluşur. Çıban gittikçe sertleşir ve iç kısmı irin ile dolar. Bu oluşan yapının içinde bağışıklık sistemi tarafından gönderilen akyuvarlar ve mikropların ölü artıkları birikir. Bu süreçte ciltte oluşan gerginlik en üst seviyeye çıkar ve ağrısı daha da artar.

Çıbandan Kurtulmak İçin 9 Doğal Yöntem

Çıban, çeşitli faktörlere göre iyileşme sürecinde değişiklik gösterebilir. Erken aşamada tıbbi destek alınması yararlı olacaktır. Özellikle de dudak, burun ve göz çevresinde oluşan çıbanlar oldukça risklidir. Çıbanlar evde gelişi güzel bir şekilde patlatılmaya çalışılmamalıdır. Aksi halde enfeksiyon kapma riski ve çıbanın vücudun diğer yerlerine yayılma riski bulunmaktadır. Çıban için tıbbi müdahale dışında doğal yöntemler de bulunuyor.

1. Su

Çıbandan hızlı bir şekilde kurtulmak için en basit ve en etkili yöntemlerden bir tanesi ılık su uygulamasıdır. Çıbandan etkilenen deri üzerine sıcak kompres uygulanır ve kan dolaşımı arttırılarak antikor, akyuvar üretimi teşvik edilir. Bu uygulama enfeksiyon ile daha hızlı mücadele edilmesini sağlayacaktır. İlk olarak temiz ve kuru bir bez alınarak ılık su içinde ıslatılır. Bezdeki fazla su sıkılarak cilde uygulanır. Çıbandan kaynaklanan irin ininceye kadar işlem tekrarlanır. Son olarak da cilt alanları iyice temizlenir ve üzerine merhem uygulanır.

Çıbanın oluşturduğu irini ve enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlamak için bol bol su tüketilmelidir. Tüketilen su toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder. Yaklaşık olarak her gün 8-10 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Sıvı alımı arttırımı vücut sağlığı için önemlidir. Vücuda alınan su, idrar ve ter yolu ile toksinlerine atılmasına yardım eder. Vücuttan toksinlerin atılması sonucunda da çıban çevresindeki enfeksiyon da hafifleme gösterir. Su ya da diğer sıvıların tüketilmesi ile cilt nemli tutulur. Nemlendirmenin yanı sıra irin birikimlerinin de dağılmasını sağlar.

2. Zerdeçal

Zerdeçal da çıban için etkili çözümlerden bir tanesidir. Zerdeçal tozu ve su ile yapılan kalın hamur biraz ıslatılır. Ardından da çıban üzerine uygulanır. Zerdeçal içerisinde bulundurduğu anti enflamatuar özelliği ile iyileşmenin süresini hızlandırır.

Zerdeçal ile yapılabilecek olan bir diğer yöntem ise; süt ve zerdeçal ile krem yapımıdır. Biraz süt ve zerdeçal üzerine sirke eklenerek hamur yapılır. Hamur ısıtılarak cilt üzerine uygulanır. Biraz bekletilir ve cildin üzeri ılık su ile iyice yıkanır.

Bunlar dışında yine bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozu, bir bardak kaynar sütün içerisine eklenir. Bu karışım çıbanın oluşturduğu ağrının hafifletilmesi için günde 2 defa içilebilir.

3. Mısır Unu

Mısır unu da çıban tedavisi için kullanılan bir başka doğal yöntemdir. Cilt sağlığı için faydalı bileşenleri içerisinde barındıran mısır unu, çıban tarafından oluşan enfeksiyonun yatışmasını sağlar.

İlk olarak bir kaşık dolusu mısır unu içine sıcak su eklenir. Kalın bir hamur haline getirildikten sonra da hamur biraz ısıtılır. Bu hamur da bir bezin üzerine konularak çıbanın olduğu bölgeye uygulanır. Bu işlem günde birkaç defa tekrarlanabilir. Mısır unu ile yapılacak olan bu uygulama ile irinin tamamen akıtılması sağlanır.

4. Soğan

Soğan da çıban için etkili olan doğal çözümlerden birisidir. Sahip olduğu antiseptik özellikleriyle enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

İlk olarak bir tane taze soğan kalın dilimler halinde doğranır. Doğranan soğan tencerenin içinde suda kaynatılır. Bezin içerisine konur. Bu bez de çıbanın üstün uygulanır. Uygulama yapılan soğan dilimlerinin her iki veya üç saatte bir değiştirilmesi gerekir. Enfekte olmuş olan alan soğanın suyuyla sterilize sağlanır. Ancak soğan suyunun tahriş edici bir özelliği de olduğundan dikkatli olarak kullanılması gerekir. Soğan aynı zamanda ağrının hafiflemesini de sağlar.

5. Sarımsak

2 veya 3 diş sarımsak yavaşça ezilir, suyu çıkarılır. Elde edilen su, kaynatılır. Soğuması beklenildikten sonra da pamuk yardımı ile çıbanın üzerine uygulanır. Ardından da çıban üstüne temiz bir bez konur.

Sarımsak ile çıban için hazırlanacak bir diğer doğal yöntemde ise; sarımsak suyu kaynatılır. İçine zerdeçal tozu eklenir ve bir hamur haline getirilir. Elde edilen bu hamur da çıbanın üstüne uygulanır. Biraz bekletilen bu hamurdan sonra cilt ılık su ile yıkanır. Yapılan bu uygulama bir yandan çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır diğer yandan da enfeksiyonun yayılmasının önüne geçer.

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt sağlığı için etkili bir yöntem olduğu kadar çıban tedavisi içinde etkili, doğal bir yöntemdir. Elma sirkesi ile hazırlanabilecek birden çok yöntem bulunur.

Biraz elma sirkesi ile su karıştırılarak seyreltilir. Hazırlanan karışım, pamuk yardımıyla çıban üzerine uygulanır. Bu işlem günde birkaç defa tekrarlanabilir. Bir başka yöntem ise; su ve elma sirkesi karıştırılıp biraz kaynatılır. Ardından da soğuması beklenir. Günde birkaç kez uygulanacak olan bu yöntem de iltihabın kurutulmasını sağlayacaktır.

Bir başka çözüm yöntemi de bal ile elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım da etkilenmiş olan alanın üzerine uygulanır. Yarım saat bekletilen, karışımın uygulandığı bölge ılık su ile yıkanır. İşlem günde en az iki defa tekrarlanırsa faydasını gösterecektir.

7. Süt Kaymağı

maxresdefault.jpg (1280×720)

Süt kaymağı da içerisinde çıban tedavisine yardımcı olacak yararlı madde bulundurur. İlk olarak sütün kaymağı kalın bir tabaka şeklinde alınarak biraz bekletilir ve ılık şekilde çıbanın üzerine uygulanır. Süt kaymağının içindeki bileşikler hem cildin yumuşamasını sağlar hem de iltihabın dışarı akmasına yardımcı olur.

Bir başka doğal yöntem ise; bir tatlı kaşığı sirkeyle bir miktar zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı süt kaymağı karıştırılır. Elde edilen hamur etkilenmiş olan cilt yüzeyinin üzerine sürülür. Yapılan bu uygulama, iyileşme sürecini hızlandırır ve iltihabın kurumasını sağlar.

8. Acı Kabak

Çıban tedavisinde kullanılan bir başka doğal yöntem de acı kabak kullanımıdır. Taze acı kabağın suyu yarım bardak kadar alınır ve içine birkaç damla limon suyu ile bir tutam tuz ilavesi yapılır. Malzemeler iyice karıştırılır ve 3-4 gün boyunca aç karnına tüketilir. Acı kabak ile hazırlanan bu karışım, çıbanın oluşmasını sağlayan bakterilerin öldürülmesinde önemli bir rol oynar.

İstenildiği taktirde taze acı kabak suyu kaynatılıp da günde 2-3 defa çıbanın üstüne uygulanabilir.

9. Tembul (Betel) Yaprakları

Bir tane taze tembul yaprağı, Hint yağı ile kaynatılır. Biraz ılınan bu karışım, çıbandan etkilenmiş olan cilde uygulanır. 5 dakika kadar bekletilir ve ardından cilt ılık suyla yıkanır. Tembul yaprağının içinde bulunan bitki özleri, iyileşme sürecini kısaltır.

Çıban için uygulanacak doğal yöntemler ile iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. Aynı zamanda da çıban nedeniyle oluşacak olan ağrı hafifleyecektir. Uygulanan tüm çözümlere rağmen herhangi bir değişme olmuyorsa ve çıbanın etkilediği alan gittikçe büyüyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gereklidir. Bunun dışında yine çıbandan etkilenmiş olan alanın temiz tutulmasına da özen göstermeniz gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.