Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiçekleri Canlı Tutmanın Püf Noktaları

Çiçekleri canlı tutmanın püf noktaları için özellikle uygulamanız ve rutine dönüştürmeniz gereken birkaç teknik bulunuyor. Sizlere bu teknikleri anlatırken çiçeklerin nasıl ve ne zaman sulanmaları gerektiğinden, saksı değiştirme dönemlerine kadar yine önemli ve uygulamada fayda sağlayacak birkaç püf noktaya daha değineceğiz.

Sonuçta her çiçeğin kendine has bir yapısı vardır, bu özel yapı her zaman farklı istekleri de yetiştiricisinden bekleyebilir. Kısacası çiçeklerin dilinden anlamak gereklidir.

Çiçek Sulamanın Püf Noktaları

Çiçeğinizin çürümesine sebep olmak istemiyorsanız, çiçeğinizi doğru sulama yöntemi ve doğru miktarda su ile beslemeniz gerekiyor. Suyun çoğu zararlı olabileceği gibi azı da zararlı olabilir.

Eğer parmağınızı sulanacak çiçeğinizin toprağından yaklaşık 2 santim kadar içeri batırırsanız ve geri çektiğinizde parmağınız kuru ise bu çiçeğinizin yeteri kadar sulanmadığını gösterir. Tam tersi parmağınızı topraktan çıkardıktan sonra çamur gibi yoğun bir toprak geliyorsa bu da çiçeğinize fazla su verdiğinizi gösterir. 

1. Çiçeği İdeal Sulama Zamanı

Bir çiçek daima güneş ışığının az olduğu zaman dilimlerinde sulanmalıdır. Özellikle sabahın erken saatlerinde veya gece sulanan çiçekler daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

2. Doğru Çiçek Sulama Tekniği

Yeni bir çiçek diktiyseniz sulama işlemini 2 ay boyunca tepeden yapmanız gerekir. Onun dışında çiçeklerinizi sularken saksının tabanından gerçekleştirmelisiniz.

3. Saksı Değiştirme Zamanı

Uzun süre aynı saksıda çiçek tutmanız çiçeğinizin zamanla zayıflamasına sebep olur. Çiçeğin bir canlı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız ve onun da zamanla büyüdüğünü, bu büyüme ile saksısının değiştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Çiçeğinizin sapından hafifçe çekerek oynama fark ettiğiniz anda saksı değiştirmenin zamanı geldiğini anlayabilirsiniz. Yine saksıdan etrafa yayılan kötü koku da çiçeğinizin saksısının değişme zamanının geldiğini haber verir.

Çiçeklerin Canlı Tutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Aspirin

Aspirin asıl kullanım amacının dışında kan sulandırıcı özelliği de bulunduğu için çiçekler üzerinde denenmiş ve ispatlanmış önemli bir canlandırıcı püf noktadır. Özellikle gülleri ve dalından koparılmış diğer tüm çiçeklerin daha uzun süre canlı kalmasına yardımcı olan aspirin, çiçeğin sulama işlemi öncesi kullanılacak olan suya atılması ile etkisini gösterir.

Aspirinin yanında yine çeşitli multivitamin hapları, bir çay kaşığı kadar şeker, bir tutam tuz veya gazoz hatta bakır bir madeni para dahi çiçeklerin uzun süre canlı kalmasına yardımcı olan önemli maddelerdir.

2. Ağartıcı

Çiçeğinizin bulunduğu kabın içerisindeki suya her 1 litre için çay kaşığının çeyreği kadar ağartıcı eklerseniz çiçeklerinizin daha uzun süreler boyunca canlı kalacağını gözlemleyebilirsiniz. Yine 1 litrelik çiçek suyu için 1 çay kaşığı şeker ile 3 damla kadar ağartıcı kullanmanız çiçeklerin ölmelerini engelleyen bir diğer yardımcı püf noktadır.

3. Saç Spreyi

Çiçekleri canlı tutmadaki bir diğer önemli olan püf nokta ise saç spreyidir. Saç spreyi, kimyasındaki özel maddeler ile çiçeklerin taze kalmasına yardımcı olur. Çiçeğe uzaktan püskürtülerek yedirilen spreyin çiçek üzerindeki canlandırıcı etkisini zamanla fark edeceksiniz.

4. Gazoz

Sıcak bir havada içilen gazoz eminiz çoğunuz için serinletici ve hararet giderici bir etki sağlıyor. Pek, ya gazozların insanlar kadar çiçekler üzerinde de canlandırıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Bir vazo dolusu suyun içerisine çeyrek fincan kadar dökülen gazoz, içerisinde barındırdığı şeker ile çiçekler üzerinde solmayı engelleyici bir etki bırakır.

5. Şeker

3 yemek kaşığı şekeri, 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile 1 litrelik su içerisinde çözün. Boş çiçek vazosuna döktüğünüz bu karışımın ardından çiçeklerin saplarının en az 7 ile 10 santim kadarı suyun içerisinde kalacak şekilde yerleştirin. Bu özel karışım ile çiçekleriniz şeker tarafından beslenirken, sirke ile de bakteri gelişiminin engellenmesi sağlanır.

6. Sirke

Eğer çiçeğinizin daha uzun süre canlı kalmasını istiyor iseniz uygulamanız gereken bir diğer önemli püf nokta sirke kullanımıdır. Çiçeklerinizi vazosuna yerleştirmeden önce suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesini ve yine 2 yemek kaşığı kadar şekeri atın. Bu sayede çiçeklerinizin ömrü uzarken solması da engellenmiş olur. Bu uygulamayı birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca çiçeğiniz solmaya başladıysa toprağına biraz bira dökebilirsiniz. Dökülecek birayı kaynar su ile karıştırdıktan sonra ılımasını bekleyerek dökmeniz fark yaratacaktır.

Çiçeklerin Ömrünü Uzatan 6 Önemli Bilgi

  1. Çiçeğinizin yeteri miktar su alabilmesi için vazonuzun en az 3/4’ünü su ile doldurmanız gerekiyor.
  2. Ilık su kullanmaya dikkat edin. Çok sıcak veya çok soğuk sular çiçek için olumsuz bir durum ortaya çıkarır. Çünkü ılık su, çiçekleri rahatlatıp dengeler ve canlandırır.
  3. Çiçekler için üretilmiş özel besinleri ve vitaminleri kullanın. Eğer alacak durumunuz veya zamanınız yoksa da şeker kullanabilirsiniz.
  4. Her 5 günde bir çiçeğinizin suyunu değiştirin. Çünkü çiçekler ilk birkaç gün aşırı su tüketir ve bunun kontrolünü mutlaka yapmanız gerekir.
  5. Çiçeğinizin dallarını 3 günde bir kesin. Bu sayede uçlarda oluşmuş küf ve yosunları uzak tutmuş olursunuz. Çiçeğinizin daha uzun ömürlü olması için olmazsa olmaz olan bu yöntem her zaman çiçeğinizi canlı tutar.
  6. Direkt güneş ışığına maruz kalan çiçekler daha çabuk solar. Çünkü bilinenin aksine aslında çiçekler çok sıcağı sevmez. Her zaman yumuşak bir güneş ışığı onlar için yeterli olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.