Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiftlerin Seksle İlgili Yaşadığı Sorunlar

Birçok çiftin Çiftlerin Seksle İlgili Yaşadığı Sorunlar olabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar tarafından çiftlerin sabırlı olması ve sorunların çözümü için iletişim halinde olması tavsiye edilmektedir. Sorunların tıbbi boyutta olması halinde ise zaman geçmeden doktora başvurmak, ilişkinin seyrinin doğru ilerlemesi için önemlidir. Uzmanların belirttiği genel cinsellik sorunlarını ve sorunların çözümüne ilişkin önerilerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz

1. Farklı Sevişme İstekleri Olması

Birçok çift, ilişkilerinin belirli bir döneminde farklı seviyelerde cinsel ilişki yaşayacaktır. Bu normaldir. İşler sizin için değişmiş gibi görünüyorsa ve bununla ilgili endişeleriniz varsa, cinsel isteklerinizdeki değişikliğe neden olan şeyleri çözmeye çalışın. Buna neden sorunların birkaçını sizin için derledik.

İlişki İçindeki Sorunlar

İyi gitmediğini düşündüğünüz bir ilişkiniz varsa o zaman eşinizle birlikte olmak, çoğu zaman istediğiniz şey olmaz. Birçok çift, sıkıntılı ilişki konularında, birlikte ya da bir danışman yardımıyla sorunu halletmeye çalışmaktadır. Birlikte konuşmayı deneyip bir sonuç alamadıysanız, danışman yardımı almanız sizin için iyi olabilir.

Stres

Stres, cinsel istekte azalmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Aynı şekilde, birine yakın olmak, stresle baş etmenin bir yolu olabilir. Stresin cinsel yaşamınızı etkilediğini düşünüyorsanız, eşinizle bu konuda konuşmaya ve bunun ilişki hakkında ne hissettiğinizin bir yansıması olmadığını açıklığa kavuşturmak isteyebilirsiniz.

Zihinsel ve Fiziksel Sağlık Konuları

Depresyon ve kaygı gibi bazı zihinsel sağlık sorunları bir eşin cinsel ilişkiden çekilmesine veya bazı durumlarda çok daha fazlasına ihtiyaç duymasına neden olabilir. Bazı fiziksel rahatsızlıkların da benzer etkileri olabilir. Bu sizin için bir sorunsa, doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Ebeveyn Olmak

Her ne kadar çocuklar harika olsa da, ebeveyn olunduğu zaman seks için yeteri istek olmayabilir. Uykusuz geceler, farklı bir rutin ve aileye yeni bir üye katılması, seks için uygun zamanı ve isteği size sağlayamayabilir.

2. Seks Sırasında veya Sonrasında Ağrı / Acı Hissetme

Birçok kişi cinsel yaşamlarında bir süre ağrı yaşar. Kadınlarda, kaygan sıvı eksikliği, nüfuz etmede zorluklar ve jinekolojik sorunlar, seks esnasında ve sonrasında ağrı ve acı hissedilmesine yol açabilir. Bazı kadınlar için, eş ile penetrasyon gerçekten zor ve bazen imkansız bir deneyim olabilir. Buna çoğunlukla ‘vaginismus’ denir ve vajina girişindeki kaslar istemsizce kasıldığında ortaya çıkar. Bazen baştan beri sorun olmakla birlikte başkaları için daha pozitif cinsel deneyimler olmasına rağmen gelişen sorunlardan biri olabilmektedir. Doğum, travma, jinekolojik işlemler gibi olaylar ve durumlar, seks sırasında ve sonrasında acı çekmenize yol açabilir.

Benzer şekilde erkekler için penetran olma zorlukları, genelde travmaya, ameliyat ve hastalığa kadar değişen herhangi bir sorunun sonucu olabilmektedir. Erkekler ve kadınlar için, bu tür problemler rahatlamaya, kayganlaştırıcı kullanarak ve eşiyle birlikte iyi ve rahat hissettiren şeylerle giderilebilmektedir. Ancak daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir seks terapistiyle görüşmeniz önerilmektedir.

3. Erekte Olma Güçlüğü ve Ereksiyon Süre Sorunu

Çoğu erkek, ömrü boyunca ereksiyon problemleri yaşar. Zaman zaman yaşanan ereksiyon sorunları normaldir ve genellikle küçük bir rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır. Ancak, ev ve iş yerinde yaşanan stres ve kaygılar, ilişki sorunları, performans endişesi, cinsel sıkıntı ve alkol-uyuşturucu kullanımı, penisinizin istediğiniz gibi performans gösterememesine neden olabilir. Penisinizin gerçekçi olmayan beklentileri, anksiyete düzeyinin yükselmesine ve bu da orijinal sorunun çözülmesini güçlendirebilmektedir.

Uzmanlar, sorunun çözümü için aşağıdaki eylemleri yapmayı önermektedir.

Partnerinizle Konuşun

Herhangi bir problem hakkında birlikte konuşmak, karşı tarafa güven verici olabilir. Bir rutinde sıkışmış olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu nedenle ikiniz de değişime yardımcı olabileceğini düşündüğünüz şeyleri konuşabilirsiniz.

Birlikte Eğlenmek İçin Zaman Ayırın

Unutmayın ki cinsel ilişki tamamen ilgi değildir. Birlikte eğlenerek veya diğer aktiviteleri keşfederek, cinsel ilişkinizde heyecan olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yaşam Tarzınızı Kontrol Edin

Daha fazla egzersiz, sağlıklı beslenme, iş / yaşam dengesi yönetimi, yeterli uyku, rahatlama ve eğlence ile penisinizin üzerindeki baskıyı hafifletebilirsiniz. Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakmayı deneyin.

Sağlığınızı Gözden Geçirin

Zaman zaman fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları yaşayabiliriz. Bunlar bazen kısa bazen de uzun süreli ve ciddi olabilir. Bazı koşullar ve ilaçlar, ereksiyonunuzu etkileyebilir. Doktorunuzla birlikte, ereksiyonu ve libidoyu etkileyebilecek herhangi bir semptom veya etkiyi tedavi etmenin ve bunları yönetmenin en iyi yollarını keşfetmek yararlı olabilir.

4. Her Zaman Aynı Şeyleri Yapmak

Cinsel ilişki söz konusu olduğunda artık ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir rutine girmiş gibi hissedebilirsiniz, bu uzun süredir birlikte olan çiftler için de sıklıkla geçerlidir. En önemli şey, ‘rutin’ olsun ya da olmasın, ikinizin de cinsel yaşantınızın tadını çıkarmanızdır.

Bu nedenle rutinin dışına çıkmak isteyebilirsiniz. Fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizler için vereceğimiz aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Düşünmek İçin Zaman Ayırın

Duygusal ve cinsel ihtiyaçlar zaman içinde değişebilir ve arzu ettiğiniz yeni fikirlere ve değişikliklere odaklanmak için zaman bulmanız gerekebilir. Beklentileriniz, istekleriniz ve karşı taraftan yapılmasını zorunlu gördüğünüz şeyler hakkında düşünmek için kendinize zaman ayırın.

Partnerinizle Konuşun

Düşündüğünüz şeyi, eşinizle daha önce yapmadıysanız, ilk hareketi eşinizin haberi olmadan yapmaktan utanç duyabilirsiniz. Ancak cinsel yaşamınızı nasıl istediğinizle ilgili bir konuşma yapmak bunun ilk adımıdır. Konuşmayı normalde seks yaptığınız yerden uzak tutmaya çalışın.

Olumlu Şeylere Odaklanın

Sizin için artık neyin işe yaramadığı hakkında dürüst olmak ile yeni hisler ve fikirler paylaşmak arasında olumlu bir denge kurmaya çalışın. Eşinizin benzer duygulara sahip olduğunu fark etseniz de eşiniz bu durumu sizinle paylaşmaktan utanmış ya da çekinmiş olabilir. Fakat ilk adımı birinin atması gerekmektedir. Bu adımı atmak birlikte yeni bir şeyler oluşturma adına yararlı olacaktır.

Aynı Sırayı Kullanmayın

Sekse başlamadan önce belirli bir sırayı kullanıyorsanız, bu ilişkinizde monotonluk oluşturabilir ve karşı tarafın isteğini azaltabilir. Eşinizin uyarılma bölgelerini ön sevişme sırasında farklı sıra ile takip ederseniz ilişkinizde yeni heyecanlar oluşturabilirsiniz.

Yeni Zamanlar Deneyin

Uyumadan önce hep seks yapıyor musunuz? Yorgun olsanız bile uyumadan önce seks yapmak için kendinizi zorluyor musunuz? Günün farklı saatlerinde seks yapmak, farklı bir rutin oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Yeni Yerler Deneyin

Aynı yerde her zaman seks yaparsanız, cinsel hayatınızı monoton bir hale sokabilirsiniz. Sevişmek için yeni yerler keşfetmek ve bu alanları kullanmak monotonluğunuzu giderebilir. Farklı bir odada sevişmek ya da her zaman seviştiğiniz odanın dekorasyonunu değiştirmek cinsel hayatınıza yeni renkler getirebilir.

Unutmayın, değişiklik yapmak zaman alabilir. Bunu kabul etmeniz, ikinizin de kendinden emin ve yeni fikirlere açık hissetmenize yardımcı olacaktır. Hatta çok küçük değişiklikler bile fark yaratabilir. Sabırlı olmak ve karşılıklı iletişim halinde kalmak bu sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlamak, en büyük iki etkenden biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.