Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiğ Et Yemenin Zararları

Günümüzde tüketilen gıdaların birçoğu hazır olarak tüketiliyor. Bunlar herhangi bir pişirme işlemine tabi tutulmuyor. Bu sebeple beraberinde birçok soruna davetiye çıkarabilir. Bunların dışında bazı kişiler tarafından elde edilmiş gıda tüketme şekilleri vardır. Bunlardan en önemlisi ve birçok rahatsızlığa sebep olabilecek olan çiğ et tüketmedir. Çiğ et tüketmenin zararları tahmin edilenden fazladır. Bu şekilde tüketim bazı durumlar için bireydeki vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Vitamin eksikliği durumunun dışında çiğ et tüketen insanlar çoğunlukla kendilerine bunu huy edinmişlerdir. Pişmiş ete göre içerisinde bulunan yaşayan mikrop sayısı çok daha fazladır ve tüketilmesi halinde vücut bu canlı organizmaların eline bırakılmış olunur. İçerisinde birçok hastalığa sebep olabilecek olan çiğ et aynı zamanda ölüme sebep olabilecek olan hastalıklara da davetiye çıkarır.

Çiğ Et Hangi Çeşitleri Kapsar?

Çiğ et dendiği zaman genelde insanların aklına herhangi bir işlem görmemiş et gelir. Ancak masum olarak gözüken ve en az işlem görülmemiş çiğ et kadar zararlı olan çeşitleri bulunur. Bunlar sosis, salam, sucuk, pastırma ve pastırma gibi pişirilmeden elde edilen ürünlerdir. Her ne kadar bazı işlemlere tabi tutulsalar da bu işlemler bunların içerisinde bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlayamaz. Özellikle çocuk yaştaki bireylerin bilinçsiz bir şekilde tükettikleri bu ürünleri güvenilir markalardan ve olabildiğince pişirmek, onları korumaya yönelik önemli bir adım olacaktır. Bahsi geçen ürünler içerisine pişirilemeyenleri bulunur. Bunlar için yapılması gereken ürünleri satın almadan önce ürünün üretim tarihine, yerine ve ürünün ambalajında bulunması gereken geçerlilik belgelerinin olmasına dikkat edilmesidir. Aynı zamanda salam tüketimini oldukça az bir miktarda ve çiğ köfte tüketimlerini ise mümkün mertebe etsiz olarak tercih edilmelidir. Pastırma için durum diğerleri ile aynı olduğu için tüketimi pişirerek gerçekleştirilmelidir.

Çiğ Et Yemenin Zararları Nelerdir?

1. Bağırsak hastalıklarına yol açar

Çiğ et ve türevlerinin içerisinde bulunan ve canlı organizmalar bazıları bağırsağa ulaştıkları zaman kendileri için uygun ortamı bulmuş olduklarından oraya yerleşerek çoğalmaya başlar. Bu sebeple bağırsak üzerinde parazit gibi bir yaşam oluştururlar. Burada bağırsak hücrelerinden beslenen bu organizmalar zamanla birçok hastalığa sebep olurlar. Bunlardan en sık bilineni bağırsak kurtlarıdır. Bunların oluşması ile bağırsak sistemi ağır bir tahribat alır ve bağırsak yırtılmasına sebep olur. Bunlar bulundukları bölgede bağırsak duvarlarına tutunur ve zamanla üzerlerindeki baskının artması sebebi ile bağırsak duvarlarında yırtılma oluştururlar.

2. Mideye ağır hasarlar verir

Mide parazitleri olarak adlandırılan bu organizmalar midenin zorlu şartlarına aldırış etmeden midede yaşamlarını sürdürebilirler. Bu sebeple kurtulması güç olan bu parazitlerin mideye olan tahribatları oldukça fazladır. Bunların arasında mide yaralanmaları, hazımsızlık, şişkinlik veya kanama gibi ağır durumlar bulunur. Ayrıca dayanılmaz bir şiddette keskin kramplar ve bunun gibi birçok mide sorunları bulunur. Bunun dışında bazı parazit türleri mide yırtılmasına sebep olarak çok ağır sonuçlara sebep olabilir.

3. Cilt sağlığını bozar

Bilindiği gibi cilt sağlığının temel kaynağı tüketilen besinlerdir. Bu sebeple tüketilen besinlerin sağlıksız ve zararlı olması cildin sağlığını önemli derecede bozacak bir etki oluşturur. Bu yüzden çiğ et tüketimi ile cilt üzerinde birçok hastalık oluşabilir. Bunlardan ilki ciltte dökülmeler meydana gelmesidir. Parazitler deri hücrelerine büyük zararlar vererek cildin dökülmesine sebep olurlar. Ayrıca bunların dışında çiğ et içinde bulunan parazitler egzama gibi birçok ağır deri hastalıklarına sebep olurlar. Bunların önüne geçebilmek için biran önce bu parazitleri öldürebilecek ilaçlar ile tedaviye başlanmalıdır.

4. Karaciğerin iflasına sebep olabilir

Çiğ et içerisinde bulunan parazitlerden bazıları organların işleyişlerini bozabilecek kadar zararlıdırlar. Bu parazitlerden bazıları karaciğer bölgesine ulaşarak karaciğer organını konak haline getirir. Bu sebeple zamanla karaciğeri etkilemeye başlar. Bu parazitlerin karaciğer üzerindeki hâkimiyetlerinin zamanla artması ile karaciğere ciddi zararlar vermeye başlarlar. Bu zararlar zamanla artarak karaciğerin işleyişinin aksamasına ve sonunda durmasına sebep olur. Bu sebeple bu parazitler karaciğerin iflasına sebep olarak vücut için çok kritik bir durumu oluştururlar. Karaciğerin iflası durumunda vücuttaki canlılığın son bulması çok fazla sürmeyeceğinden karaciğere parazit bulaşması durumunda en kısa zamanda tedaviye yatılması gerekir. Bu tedavi işleminde kullanılacak olan ilaçlar bu parazitleri öldürerek karaciğerin tekrardan eski fonksiyonlarını kazanmasını sağlar.

5. İç kanamaya sebep olur

Faktör 7 Eksikliği

Çiğ et tüketimi sırasında vücuda yayılan parazitler vücudun çeşitli yerlerine yerleşerek bulundukları yerleri tüketmeye başlarlar. Burada zamanla üreyerek ciddi zarar vermeye başlarlar. Bu sebeple bu bölgelerde çeşitli iltihaplanmalar ve iç kanamalar meydana gelir. İlk başta bu kanamalar ufak çaplı olur. Ancak zamanla bu kanamalar ve şiddetleri giderek artar. Bu sebeple bir yerden sonra vücut için hayati risk oluşur. Eğer zamanında tedavi uygulanmazsa bu kanamalar ölümle sonuçlanır.

6. Şizofreni ile sonuçlanabiliyor

Çiğ et tüketimi ile vücuda giren organizmalar sinir sitemine yerleşebiliyor. Buraya yerleştikten sonra sinir sistemine zarar vererek şizofreni oluşmasına sebep olur. Başlarda ufak çaplı belirtilerle başlayan şizofreni hastalığı tedavi edilmemesi halinde ilerleyerek daha büyük bir hastalık haline döner.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.