Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiğ Köfte Kanser Yapar mı?

Çiğ köfte herkesin severek ve beğenerek yediği bir besindir. Çiğ köftenin eskiden etli ve etsiz olmak üzere iki farklı çeşidi vardı ama bazı hijyenik koşullar göz önünde bulundurulduğu için artık etli çiğ köfte yapılmıyor. İnsan sağlığı açısından sadece etsiz çiğ köftenin satışı yapılıyor. İsterseniz çiğ köfte malzemelerini alarak, çok daha sağlıklı ve hijyen olan ev koşullarında yapabilirsiniz. Çiğ köftenin sağlığa yararlı olduğu bazı noktalar vardır ama aynı zamanda zararı da bulunur. Çiğ köftenin en önemli faydası bulgurdan yapılıyor olmasıdır. Bulgur insan sağlığı açısından çok önemli ve faydalı bir besin maddesidir. İçeriğinde bulunan lif insan vücuduna büyük bir yarar sağlamaktadır. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi üzerinden büyük fayda sağlamaktadır. Çiğ köftenin bir diğer faydası ise içeriğinde yer alan baharatın ve acının olmasıdır. Çiğ köftenin içerisinde büyük oranda kullanılan isot da aynı şekilde çok faydalıdır. Aslında çiğ köftenin içerisinde yer alan malzemelerin hepsi insan sağlığı için çok faydalı olmaktadır. Biz de bu yazımızda çiğ köfte kanser yapar mı sorusuna cevap vereceğiz.

Çiğ Köfte Kanser Yapar mı?

Etsiz çiğ köftenin içine et tadı vermesi için bazı firmalar et bulyon ve çin tuzu kullanmaktadır. Et bulyon ve çin tuzu insan sağlığını büyük oranda tehdit eden maddelerdir. Pankreas kanseri gibi ciddi bir hastalığın başlangıç sebebi olmaktadır. çiğ köfte yapan bazı firmaların hijyenik koşullara dikkat etmemesi sonucunda, daha ciddi ve farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Çiğ köftenin içerisine ilave edilen et bulyon ve çin tuzu ağız kokusuna, iştahın artmasına, bağımlılık olmasına ve doyumsuzluk gibi birçok durumun ortaya çıkmasına neden olur. Çiğ köftenin içerisine ilave edilen bazı koruyucu maddeler sonucunda insan vücudu üzerinde birçok ciddi sorunlar ortaya çıkar. Doğallıktan ne kadar çok uzaklaşılırsa, o kadar çok hastalıklara meydana gelir. Hazır çorbalarda da yoğun oranda kullanılan çin tuzu, insan vücudunu o yiyeceğe karşı bağımlı olmasına neden oluyor. Aynı zamanda çin tuzu, insan vücudunun kan şekerini yükseltip, beyne doyma sinyalini çok geç göndermektedir. Bu nedenle insanlar daha geç doyuma ulaşırlar, daha fazla yerler. Aslında çiğ köftenin iştah açıcı bir özelliğinin olması sanıldığı gibi içerisine ilave edilen acıdan değil, tamamen çin tuzundan kaynaklanır. Çin tuzunun çok fazla tüketilmesi sonucunda pankreas kanseri başta olmak üzere birçok hastalıklara neden olur. Etki yapılan çiğ köftelerde ise et pişirilmediği için ette yer alan parazitler yok olmaz ve aynı zamanda mide içindeki bazı parazitler ciddi hastalıklara neden olur. Mide içerisinde yer alan parazitler hamilelerde düşüklere ve aynı zamanda görme bozukluğuna da neden olur. Et bulyonda yer alan katkı maddelerini insan vücudu eritemez, bu nedenle metabolizmanın işleyişine büyük bir oranda zarar verir.

Ülkemizde bazı çiğ köfte firmaları, çiğ köftenin içerisine domuz yağı bile koyuyor. Ayrıca çiğ köftenin en önemli malzemesi olan isotun da aynı şekilde kaliteli olması gerekir. Bazı isotların içerisinde küf oluyor, bu tür küflü isotların kullanılmaması gerekir. Kalitesiz malzeme kullanımı sonucunda çiğ köfteden zehirlenmiş olan insanlar bile bulunur. Çiğ köftenin uzun süre beklemiş olmasından dolayı insan vücudunu zehirleme gibi bir özelliği bulunur. Aslında çiğ köftenin ana malzemesi olan bulgurun içeriğinde yer alan B vitamini insan vücudu için çok faydalıdır ama bulgur çok fazla su çekince bağırsakları hızlı çalışmasına neden olarak hazımsızlık durumu meydana getiriyor.

Çiğ köftenin içerisinde belirli bir oranda yer alan çin tuzu insan sağlığı için çok zararlı bir madde olmaktadır. Asya ve Çin yemeklerinin ana malzemesi olan çin tuzu, dünyada en çok kullanılan bir lezzet arttırıcı maddedir. Çin tuzu, göz tabakasını hasarına, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak ortaya çıkan diyabet, böbrek ve karaciğerde çok ciddi hasarlar meydana gelir. Aynı zamanda çin tuzu hamilelerde plasenta bariyerini geçerek, anne karnındaki bebeğe de aynı zararın ortaya çıkmasına neden olur. Etli çiğ köfte içeriğinde yer alan pişmemiş et, insan vücudunda kansızlık ve gelişim sorunlarına neden olur. Eklem ve aynı zamanda kaslarda meydana gelen ağrılara neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.