Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiğ Tüketildiğinde Zehirleyen Patlıcanın 9 Zararı

Patlıcan özellikle nikotine karşı ilgi duyanların en sevdiği sebzelerden bir tanesi. Tabii pek çok insan patlıcanı özel olarak da çok seviyor ve sıklıkla tüketiliyor. Patlıcanın bildiğimiz birçok faydası da var zira. Ama ne olursa olsun bunların hiçbiri patlıcanı aşırı miktarda tüketmemize bahane olmuyor. Üstelik patlıcan çiğ olarak tüketildiğinde direkt olarak zehirleyebiliyor. Bu yüzden patlıcan tüketirken dikkat etmek gerekiyor.

Patlıcan Türk mutfağının adeta en önemli sebzesi gibi. Onunla yapılan dillere destan pek çok yemeğimiz var. Hepimiz de bu yemeklerle her fırsatta övünüyor ve azıcık ülke sınırlarına çıksak direkt olarak o yemekleri sayıklamaya başlıyoruz. Bu yüzden patlıcan bizler için çok değerli. Ama patlıcanı her daim doğru şekilde tüketmek gerekiyor. Fazla tüketilmesi bizi pek çok sağlık sorunu ile baş başa bırakabiliyor. En büyük zarar da tabii çiğ tüketildiğinde zehirlenmek oluyor. Bu yüzden her besini olduğu gibi patlıcanı da dikkatli tüketmek gerek. O zaman gelin birlikte patlıcanın vücudumuzda ne gibi zararlar yaratabileceğini inceleyelim.

1. Çiğ tüketilirse zehirleyebiliyor

Patlıcan doğru bir şekilde pişirilmezse ya da direkt çiğ olarak tüketilirse bizi zehirleyebiliyor. Üstelik bunun sıradan bir gıda zehirlenmesinden biraz daha ciddi olduğunu söylemek gerek. Bu nedenle patlıcanı hatır için de olsa kesinlikle çiğ olarak tüketmemelisiniz.

2. Boğazda şişliğe neden olabiliyor

Eğer patlıcanı fazla miktarda tüketirseniz hastalanmasanız da neden boğazınızın şişmeye başladığını anlayamayabilirsiniz. Çünkü patlıcanın vücudumuzda yaratabileceği muhtemel zararlardan bir tanesi de boğazda şişlik.

3. Kaşıntı yapabiliyor

Patlıcan yanlış tüketildiğinde ya da haddinden fazla tüketildiğinde alerjik reaksiyonlara yol açabilen bir yiyecek. Bu yüzden ortaya sonu gelmez kaşıntılar çıkarabiliyor. Bu kaşıntılar eğer şiddetli olursa ya da bir türlü geçmek bilmezse mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor.

4. Mide bulantısına sebep olabiliyor

Patlıcan henüz olgunlaşmadan tüketilirse ortaya mide bulantısı gibi sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden tam olarak olgunlaşmış patlıcanları tüketmek gerekiyor. Örneğin patlıcanın renginin tam olarak mor olması gerekiyor. Bunun yanı sıra patlıcanın olgunlaşıp olgunlaşmadığını parmağınızla bastırarak da öğrenebilirsiniz. Eğer parmağınızla bastırdığınızda hala çok sertse o patlıcan tam olarak olgunlaşmamıştır. Elinize biraz daha yumuşak bir doku gelmesi gerekiyor. O patlıcanın biraz daha olgunlaşmasını bekleyin tüketmek için.

5. Kusma yapabiliyor

Olgunlaşmamış patlıcanların tüketiminin sonucunda mide bulantısının yanı sıra kusma gibi şikayetler de meydana gelebiliyor. Aslında midemiz direkt olarak bize bu yiyeceği istemiyorum ya da bu yiyecek yenmez mesajını kusma ihtiyacı ile vermiş oluyor. Bu nedenle olgunlaşmalarını iyice beklemek çok önemli patlıcanların.

6. Böbrek taşı oluşturabiliyor

Patlıcanın içinde bol miktarda okzalat var. Bu okzalat da vücudumuzda çeşitli böbrek sorunları yaratabiliyor. Bu böbrek sorunlarından bir tanesi sorunu yaşayan kişilerin çok büyük sıkıntılar çektiği böbrek taşı elbette. O yüzden siz siz olun patlıcanı yeteri miktarda tüketin, ne kadar sevseniz de aşırıya kaçmayın. Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

7. Safra kesesini olumsuz yönde etkileyebiliyor

Patlıcanın içindeki okzalat safra kesemizi de etkileyebiliyor. Bu nedenle patlıcanın çok fazla miktarda tüketilmesi ile birlikte ortaya çeşitli safra kesesi rahatsızlıkları çıkabiliyor. O yüzden hiç yok yere safra kesesi rahatsızlığı ile uğraşmamak için patlıcanı kararında tüketmeye özen gösterin. Üstelik bu tip bir etkinin yaşınızın genç olması nedeniyle ortaya çıkmayacağını da düşünmeyin. Yiyecekler yaşımız kaç olursa olsun fazla tüketildiklerinde vücudumuzda sorunlar yaratabiliyorlar.

8. Ciltte kızarıklık ya da döküntü yapabiliyor

Patlıcanın cildimiz üzerinde de olumsuz bir etkisi olabiliyor. Bu bazen patlıcanın fazla tüketilmesinden dolayı bazen de yalnızca patlıcan tüketiminden dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu kapsamda vücudumuzda cilt kızarıklıkları, kaşıntı ve cildimizde pul pul dökülme meydana gelebiliyor. Bu noktada özellikle cildi fazla hassas olan kişilerin dikkatli davranmasında fayda var. Eğer böyle bir olumsuz etki ile karşılaşırsanız bir doktor ya da eczacı tavsiyesi ile kullanacağınız krem ya da merhemler sayesinde olumsuz etkisini en aza indirebilirsiniz. Yine de bu etkinin hiç ortaya çıkmaması için dikkatli tüketmekte fayda var.

9. Nikotin etkisi yaratabiliyor

Bilindiği gibi patlıcanın içinde bol miktarda nikotin bulunuyor. Her ne kadar patlıcanın nikotin etkisi herkes için bağımlılık yapıcı düzeyde olmasa da yine de fazla nikotin bulunduğundan patlıcanı da doğru şekilde ve yeterli miktarda tüketmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.