Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiğ Pirinç Yiyorum Zararı Var mı?

Besinleri kullanım alanları dışında ya da besin dışı maddeleri yeme alışkanlığı çok da seyrek rastlanılan bir durum değildir. Kum, toprak, kireç, çiğ baklagil, çiğ pirinç yiyenler olduğu bilinmekte. Eğer siz de çiğ pirinç yiyorum, zararı var mı diye soruyorsanız, sorunuzun cevabını yazının devamında alabilirsiniz.

Çiğ Pirinç Yemenin Nedenleri Nelerdir?

Farklı diyet türleri arasında besinlerin çiğ tüketilerek daha az kalori alınması esasına dayananlar vardır. Çiğ pirinç yeme alışkanlığı kilo vermek dışında, kişinin durduramadığı bir güdü olarak ortaya çıkmış ise öncelikle ‘pika sendromundan’ şüphelenilir. Çiğ pirinç yemenin bilinen bir zararı olmamasına karşın altında yatan neden tehlikeli olabilir.

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu, uzun bir süre boyunca gıda dışı maddelerin tüketilmesidir. Yoğun olarak çocuklarda görülür ancak yetişkinlerde de pika sendromuna rastlamak mümkündür. Sendromun nedeni tam olarak çözülebilmiş değildir. Buna rağmen iki nedene dayandırılır. Birincisi psiko-sosyal gelişim bozukluklarıdır. İkincisi ise vitamin ve mineral eksiklikleridir. Çiğ prinç yeme alışkanlığının ardında ise genellikle demir eksikliği ve kansızlık yatar.

Tedavi İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Tedavi biçiminin doğru seçilmesi için, öncelikle çiğ pirinç yeme hissini tetikleyen neden bulunur. Bunun için ayrıntılı tahliller ve psikolojik değerlendirmeler yapılır. Çocuklarda görülen pika sendromunun ardında istismar, ilgisizlik ve depresyon gibi nedenler yatabilir. Yetişkinlerde ise geçmişten gelen travmalar ile dönemsel sorunlar bu durumu tetikleyebilir. Fiziksel hiçbir bulgunun olmadığı durumlarda, şüphe psikolojik durum üzerine yoğunlaşır.

Tahlil sonuçlarında kanda demir minerali eksikliği tespit edilmişse, demir yönünden kuvvetli ve kan yapıcı besinlerin tüketimi ile demir takviyesi önerilir. Pika sendromu nedeniyle çiğ pirinç yemenin tek başına bir tehlikesi olmasa bile, kansızlık ile ilgili sorunlar önemli olabilir. Yetişkinlerde halsizlik, yorgunluk, tırnak kırılması, el ve ayaklarda uyuşma gibi sonuçlar doğuran kansızlık, çocuklar için daha tehlikelidir. Kansızlık, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini doğrudan olumsuz etkiler. Kansızlık nedeniyle oluşan pika sendromu, vücudun yeterli miktarda kana eriştiği durumda kendiliğinden son bulacaktır. Yani bu sendroma yakalanan kişi, gıda dışı maddeleri tüketmeyi bırakacaktır.

Demir Eksikliği ve Kansızlık Durumlarında Neler Yenir?

Demir eksikliği tedavi edilirken, doktor tarafından verilen ilaçları kullanmak kadar beslenmeye de dikkat etmek önemlidir. Doktor hastasına beslenme düzeni ile ilgili bilgileri de verecektir. Demir eksikliği yaşayanların öğünlerini hazırlarken dikkat etmeleri gereken noktalara değinirsek;

C Vitamininden Zengin Gıdalar

C vitamini demirin bağırsaklarda emilimini artırır. Doğal olarak, öğün hazırlanırken besinleri birbiri ile ilintilemek gerekir. Örneğin bir porsiyon et ile birlikte C vitamini yönünden zengin yeşil salata tüketmek vücudun daha fazla demir almasını sağlar.

Pekmez

Her sabah yenilecek bir iki tatlı kaşığı pekmez, kanda demirin yükselmesini sağlar. Pekmez türleri içerisinde en yüksek demir oranı keçiboynuzu pekmezinde bulunur. Pekmez, bir bardak portakal suyunun içine katılırsa demirden faydalanma daha yüksek olacaktır.

Ana Öğünlerde Kalsiyum Alımına Dikkat

Demir eksikliği yaşayanlar, kalsiyum içeren gıdaları ana öğünlerle birlikte değil, ara öğünlerle tüketmelidirler. Kalsiyum, demir emilimini azaltan gıdaların başında gelir.

Kuru Meyve

Ara öğünlerde tüketilecek kuru üzüm, kayısı, dut gibi kuru meyveler de günlük demir ihtiyacının alınması açısından faydalıdır.

Muz

İyice olgunlaşmış muz da demir bakımından oldukça zengindir.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagilleri yanında C vitamini içeren başka bir besin ile tüketmek, baklagillerde bulunan demirden faydalanmayı arttırır.

Sakatat Tüketimi

Ciğer, dalak gibi sakatatlar da kansızlıkla mücadele etmede sofraların vazgeçilmezlerindendir. Bu yiyecekler halk arasında da kan yapıcı olarak adlandırılır.

Isırgan Otu

Kan yapıcı bitkilerden biridir. Kansızlık sorunu yaşayanlar günde bir bardak ısırgan otu çayı içebilir.

Kafein, Alkol ve Sigaradan Uzak Durmak

Kansızlık sorunu yaşayanlar, kafein, alkol ve sigara tüketimine ara vermelidir. Kafein demir emilimini engellerken, alkol ve sigara vücudun geneline zarar vererek kan değerlerini düşürür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.