Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çiğ Tavuğu Yıkamak Çok Tehlikeli!

Hepimiz dışarıdan aldığımız gıdaları daha hijyenik olması için defalarca yıkarız. Çünkü bu şekilde tükettiğimiz kendimizi çok daha iyi hissederiz. Örneğin, dışarıdan satın aldığımız meyveleri tüketmeden önce defalarca çok iyi bir şekilde yıkamamız gerekiyor. Fakat bu durum çiğ tavuk için geçerli değil. Çünkü çiğ tavuk yıkandığında bizim için çok daha tehlikeli durumlara ve hastalıklara yol açabiliyor. Bunun temelinde ise çiğ tavuğun üstündeki bazı bakteriler yatıyor. Bu bakteriler su ile temasa geçtiğinde etrafa çok daha fazla ve yoğun bir şekilde yayılabiliyor. Dolayısıyla bu durum da çeşitli hastalıklara davetiye çıkıyor.

Çiğ tavuğun yıkanmaması gerektiği tüm dünyada büyük bir tartışma konusu. Pek çok insan çiğ tavuğu yıkamadan tüketmeyi doğru bulmazken yapılan araştırmalar çiğ tavuğun paketinin açıldıktan sonra yıkanmayıp hemen pişirilmesi gerektiğini söylüyor. Tabii paketini açtıktan sonra tavuğu hemen pişirmemek ve dışarıda bekletmek de yanlış bir durum. Bu yüzden bizce dışarıdan satın aldığınız tavukları paketini açtığınız gibi hiç yıkamadan pişirin. Eğer çok az miktarda tavuğu pişirmek ve yemek istiyorsanız da daha az tavuk içeren paketleri tercih edebilirsiniz. O zaman çiğ tavuğu yıkayıp tükettiğimizde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıklara bir göz atalım.

1. Gıda zehirlenmesine yol açabiliyor

Tavuk zaten başlı başına gıda zehirlenmesi konusunda tehlikeli bir yiyecek. Bir de çiğ tavuk yıkanıp da tüketilirse ya da pişirilmeden önce bir süre suyun altında tutulursa zehirlenmeye çok daha müsait bit hale geliyor. Bu yüzden tavuk tükettiğiniz zamanlarda gıda zehirlenmesi riski yaşamamak için bu konuua dikkat etmelisiniz. Aynısı dışarıda yediğiniz tavuklar için de geçerli. O nedenle hijyen ve sağlık kurallarına uyduğuna emin olduğunuz restoranlarda tavuk yemeye özen göstermelisiniz.

2. Mide bulantısına neden olabiliyor

Eğer tavuk tükettiğinizde mideniz bulanmaya başlıyorsa bunun nedeni pişirmeden önce yıkadığınız çiğ tavuk olabilir. O yüzde tavuğu mutlaka yıkamadan pişirmelisiniz. Ama hijyen kurallarına dikkat etseniz bile tavuk yedikten sonra mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız midenizde tavuğa karşı bir hassasiyet ortaya çıkmış olabilir. Bir süre hiç tavuk tüketmemeniz daha doğru olacaktır. Tavuktan alacağınız proteini başka gıdalardan almayı deneyebilirsiniz.

3. İshale sebep olabiliyor

Çiğ tavuğu yıkayıp pişirdikten sonra tükettiğimizde tavuğun üstündeki bakteriler bağırsaklarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bunun sonucunda da ortaya ishal gibi bir durum çıkabiliyor. O nedenle çiğ tavuğu yıkamaktan vazgeçmelisiniz. İshal aslında oldukça ciddi de bir hastalıktır. Bu yüzden ishalin geçmesi için mutlaka çaba sarfetmelisiniz. Bol bol su içmenizi öneririz her şeyden önce. Çünkü ishal sonucunda vücudumuz çok fazla su kaybediyor.

4. Mide krampı yaratabiliyor

Çiğ tavuk yıkandığında üstündeki bakteriler mide krampına yol açabiliyor. Özellikle bacakta ya da ayakta meydana gelen bakteriler çok daha kolay bir şekilde çeşitli yöntemler uygulanarsk geçirilebilirken mide krampı bu konuda biraz daha zorlayıcı bir problem oluyor. O nedenle dikkat etmekte ve önlem almakta fayda var.

5. Yüksek ateşe neden olabiliyor

Özellikle yüksek ateş sorunu küçük çocuklar için bir hayli tehlikeli. Bu yüzden çiğ tavuk konusunda yüksek ateş ile karşılaşmamak için dikkatli davranmak gerekiyor. Hatta yüksek ateşin kısa sürede belli bir seviyeye indirilememesi halinde mutlaka bir hastaneye gitmek gerek.

6. Vücutta halsizlik yaratabiliyor

Eğer evinizde her tavuk pişirdiğinizde kendinizi sık sık halsiz hissediyorsanız mutlaka çiğ tavuk konusunda özenli davranmalısınız. Çünkü halsizlik çiğ tavuktan yayılan bakterilerin vücutta yarattığı en yaygın belirti. Halsizlik belki çok ciddi bir sorun değil ancak kişinin günlül hayatını olumsuz şekilde sekteye uğratabiliyor.

7. Bağırsak sendromuna yol açabiliyor

Elbette tavuğun en büyük zararı bağırsaklarımıza oluyor. Çünkü tavuğun üstündeki bakteriler bağırsaklarımızda çeşitli rahatsızlıklara neden oluyor. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı çalışması için buna dikkat etmek gerekiyor.

8. Guillain-Barre sendromu yaratabiliyor

Guillain- Barre sendromu sinir sistemimizi etkileyen bir rahatsızlık. Bu yönüyle insan sağlığını ciddi şekilde tehdit edebiliyor. O yüzden sinir sisteminin sağlıklı çalışabilmesi ve olumsuz etkilerle karşılaşmamak için çiğ tavuğu yıkamadan pişirip tüketmek gerekiyor. Aynı zamanda paketi açtığınızda hiç bekletmeden direkt pişirmeniz gerekiyor. Çünkü çiğ tavuk havayla temas ettiği her an insan sağlığı için daha zararlı bir hale gelebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.