Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciğerde Kist Kanser Yapar mı?

İnsan vücudunun en önemli organları arasında yer alan ciğer, vücudun oksijen gereksinimini karşılama gibi bir işleve sahiptir. Her organda olduğu gibi ciğerin yapısında da yoğun oranda hücre bulunur. Ciğerin yapısında yoğun olarak yer alan hücrelerin normal olan işlevine devam edebilmesi için, ihtiyaç dahilinde bölünerek, çoğalır. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan akciğerin başlıca görevi ise, insan vücudunda yer alan atık maddesi olan karbondioksiti vücuttan atma ve aynı zamanda yaşam için gerekli olan oksijeni vücuda geri almaktır. Ciğerler, başlıca bronş adı verilen hava içeren tüplerden alveol denilen hava keseciklerinden, kan ve lenf sıvısı damarlarından meydana gelir. Biz de bu yazımızda ciğerde kist kanser yapar mı konusunu işleyeceğiz.

Ciğerde kistin olması, içi dolu olan gaz ya da sıvı bir maddeyle boş alanların dolması durumudur. Bu durum genel olarak doğuştan ortaya çıkan bozukluklardır. Aynı zamanda hava ya da sıvı ile dolu olan zarları, zayıf torbacılardan meydana gelir. Bazı durumlarda ciğer kistlerinin hiçbir belirtisi görülmezken, bazı kişilerde ise akciğerlerin etrafında yer alan dokulara baskı yaparak, bu dokuların zarar görmesine neden olur. Ciğer kisti daha çok kendisi büyür ve aynı zamanda çevresinde yer alan dokulara yayılma, onları istila etmez. Yani insan vücuduna yayılma gibi bir riski yoktur. İç yüzü epitelyum dokuyla kaplı olanlara gerçek kist, epitelyum dokuyla kaplı olmayanlara ise yalancı kist adı verilir. Bazı ciğer kistleri çeşitli organlarda ve aynı zamanda doğumda yaşanan bozukluk olarak görülse de, genel olarak iltihapla alakalıdır. Diş kökü apsesinden meydana gelen diş kisti buna verilebilecek en iyi örnektir. Aynı zamanda parazitler çeşitli organlarda kist meydana gelmesine neden olur. Diğer dokuları ise istila eden kanser olan kistler, genel olarak deri, kemik, göz kapağı, böbrek, meme, karaciğer ve yumurtalıklarda da ortaya çıkabilir. Bazı ciğer kistinde iki ya da daha fazla bölümlü olabilirler. Birçok kist bir arada da bulunabilir.

Ciğerde Kist Kanser Yapar mı?

Ciğerde meydana gelen kistin türü, boyutu ve neden olduğu gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması sonucunda uygun olan tedaviye başlanır. Ciğerdeki kist eğer kötü huyluysa kansere dönüşme riski bulunur. Tedavi yöntemi kanserin aşamasına, kanserin büyüklüğüne, kanser hücresinin tütüne ve kanserin uzak dokulara yayılıp yayılmadığına göre belirlenir. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan bazı kistlerin tedavisinde sadece ilaç ve aynı zamanda antibiyotik kullanılır. Ciğerde yer alan bazı kist çeşitleri sadece cerrahi bir operasyonla alınması gerekir. Ciğerde yer alan kistin belirtilere neden olabilecek ebatta ise ameliyatla alınması gerekir. Bazı durumlarda ise doktorlar, kist boşluğuna bir iğne ya da kateter takarak drenaj, aspirat yapılmasına karar verilir. Ciğerde yer alan kist, kolay erişebilecek bir yerde değilse, drenaj ya da aspirasyon genel olarak doktor, radyolojik görüntülenme yardımı ile bölgeye iğne, katater yardımıyla uygulanır. Ciğerde yer alan kistler, cerrahi yöntemle alınan parçalardan elde edilen biyolojik numuneler, kanserli hücrelerin var olup, olmadığını kontrol etmek amacıyla mikroskop altında incelenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.