Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciğerlere İyi Gelen Yiyecekler

Ciğerler yaşam fonksiyonlarını yerine getirebilmek için insan vücudunun en önemli organlarındandır. Bu yüzden ciğerlerin sağlıklı olmasına ve fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesine bir hayli dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü ciğerler sayesinde oksijen vücuda dağıtılabilmekte ve kirli hava insan vücudundan atılabilmektedir. Elbette ciğerler ile ilgili bir rahatsızlık olduğunda bir doktora gidilmeli ve onun önerdiği şekilde tedavi olunmalıdır. Fakat hem bu tedavi sürecini desteklemek hem de ciğerlerde bir sorun oluşma riskini en aza indirmek için bazı sağlıklı besinleri tüketmekte de yarar vardır. Bu yüzden ciğerlere iyi gelen yiyeceklerin tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Ciğerlere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Keçiboynuzu

Screenshot_4

Ülkemizde bol yetişse de çok yoğun olarak tüketilmeyen keçiboynuzunun ciğere büyük faydası bulunmaktadır. Hatta özellikle düzenli olarak sigara kullanan kişilerin keçiboynuzu tüketimine bir hayli dikkat etmesi gerekmektedir. Keçiboynuzunun en yaygın olarak tavsiye edilen tüketim şekli ise yaklaşık bir litre suda beş tane keçiboynuzunun kaynatılması ve bu şekilde aç karnına içilmesidir. Bu sayede sigaranın ciğerlerde bıraktığı tahribat azaltılabilmektedir. Bu keçiboynuzu ile yapılan kürün düzenli olarak tekrarlanmasında fayda vardır. Yine de her daim aşırı tüketiminden de uzak durmak gerekmektedir.

2- Sarımsak

Screenshot_1

Neredeyse insan vücudunda oluşan tüm hastalıklara iyi gelen sarımsak, ciğerlere de çok iyi gelen bir yiyecektir. Çünkü sarımsağın içerisinde bol miktarda alisilin bulunur. Bu madde, ciğerlerde oluşan mukusun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sarımsağın antioksidan özelliği de vardır. Benzer şekilde sarımsak soğuk algınlığı ve solunum ile alakalı problemlerin iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. Bu yüzden soğuk algınlığı ve gripten korunmak için sarımsak tüketmek çok gereklidir. Uzmanlar her gün düzenli olarak üç diş sarımsak tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak sarımsak çiğnemek kokusu ve tadı nedeni ile zor gelir ise sarımsak çayının içine bal ilave edilerek de içilebilir. Yalnız, unutulmamalıdır ki sarımsağın tansiyonu düşürme özelliği vardır. Bu nedenle düşük tansiyonu olan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir.

3- Zencefil

Screenshot_4

Hoş kokusu ve yemeklere verdiği lezzet ile bilinen zencefil aynı zamanda ciğerlerde oluşan hastalıkların iyileştirilmesine de katkıda bulunmaktadır. Zencefilin içerisinde bol miktarda bulunan aktioksidanlar sayesinde ciğerlerin temizlenmesi kolaylaşmaktadır. Bununla birlikte ciğerlerde oluşan toksinlerin ve mukusun da vücuttan atılmasına zencefil yardımcı olmaktadır. O yüzden uzmanlar düzenli olarak zencefil tüketilmesini hastalara ve hastalık riskinden korkanlara önermektedirler. Zencefil direkt olarak toz ya da taze şekilde tüketilebileceği gibi zencefil çayı halinde de alınabilmektedir.

4- Kekik

Screenshot_1

Hoş kokusu ile yemeklerin vazgeçilmezi olan kekik, özellikle göğüste meydana gelen tıkanıklık hissine çok iyi gelmektedir. Kekiğin en önemli özelliklerinden bir tanesi krampları önlemeye yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda vücutta bakteri oluşmasının da önüne geçmektedir. Bunların yanı sıra kekiğin ciğer için en önemli faydası öksürük ve solunum yolu iltihapları üzerinde iyileştirici etkisinin bulunmasıdır. Kekik yemeklerde düzenli olarak kullanılacağı gibi direkt olarak da alınabilir. Bunun için en iyi yöntem ise kesinlikle düzenli olarak kekik çayı içilmesidir.

5- Arnavut Biberi

Screenshot_4

Ülkemizde tüketimi çok yaygın biberlerden olan Arnavut biberinin ciğerler için paha biçilemez faydaları vardır. Çünkü Arnavut biberi sigaranın ciğerlerde bıraktığı tahribatı önlemeye çeşitli katkılar sağlamaktadır. Bununla birlikte DNA’da oluşan kırılmaların da engellenmesini sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak Arnavut biberi tüketilmesi halinde solunum yolları temizlenmekte ve zarar görmeleri ciddi ölçüde engellenebilmektedir. Aynı şekilde damar tıkanıklıklarının da önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Kronik bronşit hastalığı için Arnavut biberi faydalı bir yiyecektir. Çünkü bu hastalığın yerleşmesini önüne geçilmesinde yararları bulunmaktadır. Arnavut biberinin yararları arasında astım hastalığını iyileştirmeye katkıda bulunması ve ciğerlerdeki iltihabın azalmasını desteklemesi de yer almaktadır. Arnavut biberi direkt olarak yeterli miktarda tüketilmelidir. Arnavut biberi aynı zamanda cayenne biberi adı ile de bilinmektedir.

6- Şeftali

Screenshot_1

Çok hoş kokulu ve çok lezzetli meyvelerden olan şeftali, mevsiminde en sık tüketilen yiyeceklerden bir tanesidir. Şeftali, içerisinde A vitamini, demir ve lif gibi çeşitli yararları maddeleri bulundurmaktadır. Bu özelliği ile şeftalinin antioksidan özelliği olduğu bilinmektedir. Bu yüzden düzenli şeftali tüketimi sonucunda enfeksiyon oluşma riskini belirli ölçüde azaltmak mümkün olmaktadır. Bu neden ile de ciğerler için çok önemli ve değerli bir besindir. Şeftali yaz aylarında tüketilen bir yiyecektir ancak enfeksiyon riskleri kış aylarında daha çok olduğu için kış aylarında da çeşitli yöntemler ile tüketilmelidir. Bu yöntemler arasında meyve konservesi, şeftali marmeladı ya da şeftali reçeli şeklinde tüketilmesi bulunmaktadır. Ancak doğal yollardan üretilmiş olanlarının tüketilmesi halinde kış aylarında da vücudu ve özellikle de ciğerleri çeşitli enfeksiyonlara karşı çok daha dayanıklı bir hale getirmek mümkündür. Fakat yine de gereğinden fazla miktarda tüketiminden her koşulda kaçınmak gerekmektedir. Özellikle belirtilmelidir ki yapay olarak hazırlanmış şeftalili gıdalar maalesef şeftalinin vücuda sağladığı yararları insana sağlayamamaktadır. Bu konuda doğal ve taze olanlarının tercih edilmesi büyük bir önem teşkil etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.