Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ÇIKIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz sağlık sorunlarından olan çıkık hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlerinde bildiği gibi çıkık 7’den 70’e herkesin başına gelebilen bir sağlık sorunudur. Yazımızda sizlere verecek olduğumuz bilgiler ile birlikte sizlerde çıkık nedir, nedenleri, belirtileri, risk faktörleri, komplikasyonları, tedavileri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çıkık rahatsızlığını tanımlayacak olursak, eklem yüzeylerinin kalıcı olarak birbirinden ayrılmasıdır. Çıkık ile birlikte geçici deforme ve eklemi hareketsiz hale getirme durumları oluşmaktadır.

Çıkık daha çok omuz ve parmaklarda yaygın olmaktadır. Bunları ise dirsek, diz ve kalça gibi bölgelerimiz takip etmektedir. Eğer çıkıktan şüpheleniyor iseniz, sorunlu yerinizin eski durumuna dönmesi için acil olarak tıbbi bir yardım alın.

Düzgün tedavi ile, çoğu çıkıklar dinlenme ve rehabilitasyonla birlikte birkaç hafta içerisinde normal fonksiyona döner. Ancak, bazı eklemler, örneğin omuz gibi, tekrar çıkık riski taşımaktadır.

Çıkık sorununu oluşmasında, günlük hayatımızda yapmış olduğumuz birçok önemsiz aktivite neden olmaktadır. Bu nedenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çıkık Nedenleri Nelerdir?

Çıkık oluşumuna neden olan faktörlerden birisi ise yapmış olduğunuz sporlardır. Bu kapsamda, futbol ve hokey gibi temas sporları, yokuş aşağı kayak, jimnastik ve voleybol gibi düşmeyi içeren sporlar çıkık nedenleri olabilmektedir. Futbolcularda ve basketbolcularda yanlışla sert bir şekilde atılan toplar sonucunda, karşınızdaki kişinin parmaklarında veya başka bölgelerinde çıkıklara neden olabilirsiniz.

Yaşayacak olduğunuz bir düşüş ile birlikte eklemlerinizde çıkık olabilmektedir. Örneğin, bisikletten düşmek veya motosiklet kazası sonucunda sert bir şekilde düşmeniz sizlerde çıkıkların görülmesine neden olabilmektedir. Aldığınız darbelerde çıkıklara neden olmaktadır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir eklem çıkığı için risk faktörleri şunlardır:

 • Düşme: Düşme ile birlikte, kolunuzun veya kalçanızın üzerine düşmeniz ile birlikte, çıkık oluşumları oluşacaktır.
 • Kalıtım: Bazı insanlar diğerlerine göre yaralanmaya daha yatkındır. Bu durumda herhangi bir olası nedenden dolayı çıkık olma ihtimali daha yüksektir.
 • Spor: Birçok çıkıklar jimnastik, güreş, basketbol ve futbol gibi yüksek etkili ya da temas sporları yapılırken meydana gelmektedir.
 • Motorlu araç kazaları: Bunlar kalça çıkıkları en sık görülen nedeni olarak sayılmaktadır, ancak emniyet kemerini takarak büyük ölçüde, yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Çıkık Komplikasyonları Nelerdir?

Bir eklem çıkığı çeşitli komplikasyonları içerebilir;

 • Kas yırtılması, bağ ve yaralı eklem tendonu
 • Sinir veya eklem çevresinde kan damarlarında oluşan hasarlar
 • Eğer daha önce çıkık yaşamış iseniz, tekrardan oluşma riski fazladır.
 • Yaş olarak etkilenen eklem artrit gelişimi

Eğer yaralı ekleme destek olan bağ veya tendonda gerilme veya yırtılma varsa ya da eğer sinirler veya kan damarlarının eklem çevresindeki dokular zarar görmüş ise, bu dokular cerrahi onarıma ihtiyaç duyacaklardır.

Çıkık Belirtileri Nelerdir?

Yazımızın devamında sizler maddeler halinde verecek olduğumuz belirtilere sahip iseniz, doktor yardımı almanız gerekmektedir. Çıkık belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Deforme

1416814742059

Çıkık belirtilerinde en önemlisi olarak, gözle görünür biçimde deforme olmuş ya da yerinden oynamış olan eklemlerdir. Bu durumlar genellikle ilk bakışta tespit edilebilecek düzeyde olmaktadırlar.

2.Şişme

ayak-sagligi-mkle

Bir başka çıkık belirtisi ise, çıkık olan bölgede oluşan şişliktir. Bu şişliğe ek olarak ise, o bölgede oluşan renk değişiklikleri de olmaktadır.

3.Acı

meniskus-belirtileri-ve-tedavisi-6033837

Çıkık olan bölgede yoğun ve şiddetli acılar meydana gelmektedir. Bu acılar kronikleşmekte yani uzun süreli olmaktadır.

4.Kımıldatma Sorunu

6029_DİZ EKLEM MOBİLİZASYONLARI YAZI

Çıkık belirtilerinde son olarak karşımıza, çıkık olan yerin herhangi bir şekilde oynatamama sorunu olduğudur. Bu durumda kişiler o bölge ile hareket yapamamanın yanı sıra, küçük kımıldatma işlevlerini bile yerine getiremez.

5.Diğer Belirtiler

sismis-ayaklara-bakim-crop

Bunların yanı sıra, çıkık oluşan bölgenin yanında ve çevresinde karıncalanma veya uyuşmayla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlar genellikle ayak, diz ve el bölgelerinde meydana gelmektedir.

Çıkık olan bir kemiği anlamak oldukça zordur ki ilk zamanlarında kimi kişiler kırık olarak düşünebilir. Eğer çıkık ise, mümkün olduğunca çıkık olan bölgeyi oynatmadan ve buz tedavisi uygulayarak, doktora gitmeniz gerekmektedir.

Testler ve Tanı

Fiziksel yaralanma incelenmesi yanı sıra, doktorunuz şunları isteyebilir:

 • Röntgen filmi: X-ışını çıkığı onaylamak için kullanılır ve kırık kemikleri veya eklem başka bir hasarın olup olmadığını ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır.
 • MRG: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) doktorunuz çıkığı eklem etrafındaki yumuşak doku yapılarına zarar verip vermediğini öğrenmek için kullanılır.

Tedaviler ve ilaçlar

Çıkığın tedavisi yaralanmanın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Bunlar ise şunlardır;

 1. Ameliyat: Eğer yakın kan damarları veya bağ zarar görmüş ise, çıkmış kemiklerinizin geriye doğru yerleşmesine yardım etmek için cerrahi bir operasyon önerilebilir. Özellikle omuz ve yinelenen çıkık varsa cerrahi operasyon gerekli olabilir.
 2. İmmobilize: Kemiklerine doğru konumlarına geri döndürebilmek için, doktorunuz birkaç hafta için bir atel ya da askı ile sizlerin hareketsiz olmasını sağlayarak, çıkığı tedavi edebilir.
 3. Azaltıcı: Bu durumda doktorunuz eski konumunuza sizleri geri getirmek için bazı nazik manevralar deneyebilir. Ağrı ve şişlik miktarına bağlı olarak, kemiklerin manipülasyonu öncesinde lokal anestezi ya da genel anestezi gerekebilir.
 4. Rehabilitasyon: Atel veya askı kaldırıldıktan sonra, hareket ve gücünüzü geri kazanmak için tasarlanmış olan kademeli rehabilitasyon programlarını kapsamaktadır.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Rahatsızlığınızı hafifletmek ve çıkığın yaralanması nedeniyle oluşan acıları tedavi etmek için evinde yapacak olduğunuz bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

 1. Çıkık olan eklemin dinlenmesi için özen gösterin. Yaralanma nedeniyle, belirli bir eylemi tekrarlamak ve acı veren hareketleri önleyecek eylemlerde bulunmayın.
 2. Buz tedavisi uygulayın. Bu kapsamda 2 gün boyunca günde 15-20 dakikalık aralar ile soğuk tedavisi gerçekleştirin. 3. günden sonra ise, sıcak tedavi yapabilirsiniz. Bunun için gün içerisinde 20 dakikalık ısı tedavilerini uygulayabilirsiniz.
 3. Ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca reçetesiz alacak olduğunuz ağrı kesiciler de sizlere acılarınızda yardımcı olacaktır.
 4. Egzersizler yapın. Bu durumda doktorunuzun ve fiziksel terapist tarafından sizlere uygun olan egzersizleri yapmaya özen gösterin. Genellikle bu egzersizler 1 ya da 2 gün sonra yapılmaya başlanmalıdır.

Korunma

Çıkık oluşumundan korunmak için yapabilecek olduğunuz durumlar ise şöyledir;

 1. Düşmeleri önlemek için önlemler alın. Almış olduğunuz ilaçların yan etkisi olarak baş dönmesi yapma potansiyeli var ise, doktorunuza durumu iletebilirsiniz. Ayrıca evinizde ışığınızın sizlere yeterli olduğundan emin olunuz.
 2. Eğer spor yapıyor iseniz, bu konuda biraz daha dikkatli davranmanız gerekmektedir.
 3. Gerçekleşen çıkıklar, gelecek çıkıklar için daha duyarlı olabilirler. Eklem desteğini artırmak için ve tekrarını önlemek için doktorunuz tarafından önerilen güç ve kararlılık egzersizleri düzenli olarak gerçekleştirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.